TRYB JASNY/CIEMNY

Co kryje Kosmos? - zabawa z latarkąDzieci w moim przedszkolu szaleją na punkcie zabaw ze światłem. O ile przygotowanie podświetlanego stolika w wielu miejscach to spore wyzwanie, to na pewno każdy z Was posiada latarkę, która będzie główną bohaterką dzisiejszej zabawy.


U mnie początek roku zawsze wiąże się w wyprawą w Kosmos. Szczerze mówiąc "Kosmos" to jeden z działów tematycznych na które czekam równie mocno jak dzieci. Uwielbiam o tym mówić, uwielbiam patrzeć jak w dzieciach rozbudza się ciekawość i naprawdę chyba jeszcze nie spotkałam dziecka, którego by Kosmos nie fascynował.

Przygotowania do naszej zabawy zaczynamy od wydrukowania pomocy, które znajdziecie na samym końcu. W pliku znajdziecie kosmiczne odmęty oraz elementy, które można w nich namierzyć: ciała niebieskie, urządzenia, pojazdy. 

Jak zrobić karty do zabawy z latarką?


Najpierw drukujemy tło, a następnie wycinamy mniejsze elementy. Następnie odwracamy tło spodem do góry i przyklejamy element lub elementy. Teraz uwaga: aby zaoszczędzić papier i tusz, możecie tło wydrukować tylko raz, wszystko zalaminować oddzielnie i przyczepiać planety itd. za pomocą małej ilości gumy mocującej lub słabego kleju. Jeżeli macie kartek i tuszu pod dostatkiem i zależy Wam na wygodzie, drukujecie tło tyle razy ile jest elementów do odnalezienia, ewentualnie naklejacie kilka na raz. 
Do zdjęć nie laminowałam niczego, ponieważ światło by się odbijało i nie byłoby dobrze widać, tego co chcę Wam pokazać, ale do codziennej pracy, polecam jednak to zrobić, wówczas zabawa wystarczy na lata.

Jak się bawić?

Ja zazwyczaj wręczam jednemu dziecku planszę a drugiemu latarkę, dziecko z latarką szuka obiektu, a reszta robi "wooow". Jeżeli dzieci są sprawne manualnie, mogą trzymać jednocześnie planszę i latarkę, ale mimo wszystko wolę angażować w zabawę jak największą liczbę osób, żeby się nie niecierpliwiły.

PS: wydruki elementów możecie pomniejszyć, ja ze względu na to, że w tym roku pracuję z maluszkami, chciałam, żeby wszystko było duuuże i bardzo widoczne. 


Ilustracje możecie wykorzystać również do stworzenia gazetki o Kosmosie lub kosmicznej makiety.Komentarze

  1. Fantastyczne pomoce. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, dziękuję Pani. Często korzystam z Pani pomocy :-))

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe pomoce dydaktyczne. Pięknie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź