TRYB JASNY/CIEMNY

Materiały na Dzień PingwinaRęka do góry osoby, które podobnie jak ja kochają pingwiny! :) Pingwiny to po papugach moje ulubione ptaki, są niesamowite, wręcz magiczne i ciężko pomyśleć, że niektóre z nich wybrały sobie do zamieszkania tak odległą Antarktydę... 


Dzień Wiedzy o Pingwinach obchodzimy 20 stycznia, ale uwaga Dzień Pingwina dopiero 25 kwietnia. Skąd taka rozbieżność? " To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki" (źróło: https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-pingwina). W tygodniu z Dniem Wiedzy o Pingwinach często poruszanymi tematami są te związane z Arktyką, Antarktydą i zwierzętami strefy podbiegunowej. Szerzenie wiedzy o tych wspaniałych nielotach jest szczególnie istotne, dlatego że połowie z nich grozi wyginięcie :( 


Materiały na Dzień Pingwina

W pliku znajdziecie:

Ciekawostki o pingwinach

Każda z krótkich ciekawostek pochodzi z Wikipedii i jest umieszczona na miłym pingwinku. Pingwinki możecie ukryć w sali albo powiesić na tablicy. Dzieci szukają pingwinów a Wy czytacie ciekawostki. Pingwinki mogą również posłużyć jako zabawa inicjująca zajęcia.

Gatunki pingwinów

Kiedy przeciętny człowiek myśli o pingwinach, na myśl przychodzi mu najbardziej znany osobnik, czyli pingwin białooki, zwany inaczej pingwinem Adeli (pozdrawiam wszystkich, których pierwszą szkolną lekturą była "Zaczarowana zagroda"). Z flashcardów dzieci dowiedzą się jakie są pozostałe gatunki pingwinów, mogą porozmawiać o podobieństwach między nimi i oczywistych różnicach.

Pingwinia gimnastyka

Coś co pingwinki i dzieci lubią najbardziej - przerwa na 4 zabawne ćwiczenia z pingwinami w roli głównej :)

Teatr cieni...

... a w nim sylwety nie tylko pingwinów do wydruku. Pingwiny będą miały okazję wystąpić razem z kilkorgiem innych mieszkańców Antarktydy. Teatrzyki w wykonaniu dzieci są naprawdę super, więc przyczepiamy patyczki lub słomki i do dzieła! Przed zabawą warto sylwety zalaminować, bo w ferworze wcielania się w role, mogą się pognieść.

Ślady pingwina

Idealne do zabawy tropiącej, drukujemy kilka razy, rozmieszczamy w różnych miejscach i świetna atmosfera gwarantowana!

Maska pingwina

Na moich zajęciach jestem zobligowana do robienia zdjęć. W tym roku polubiłam się z maskami, które są łatwe w przygotowaniu i dają każdemu z dzieci możliwość wcielenia się w bohatera dnia.

Karty pracy na Dzień Pingwina

Kiedy już się wybawimy, czas na pracę umysłową. W pliku 5 kart pracy dla dzieci od 3 do 5-6 lat.

Napis Dzień Pingwina

W formie literek na tablicę z uroczymi pingwinkami w odsłonie samczej i samiczej :)

Dodatkowe propozycje:

  • Gdy byłam mała, uwielbiałam lepić z plasteliny. Po lekturze "Zaczarowanej zagrody", tak bardzo zakochałam się w pingwinach, że ulepiłam ich małe stadko, a w pudełku po butach stworzyłam własną zagrodę. Wyglądały mniej więcej jak ten:

źródło: https://newcarnage.ru/pl/tractor/lepim-pingvina-iz-plastilina-master-klass-po-lepke-iz/
  • piosenka o pingwinie Śpiewających Brzdąców, do której TUTAJ znajdziecie zabawę z użyciem chusty animacyjnej:

  • pingwinkowy taniec:

  • makieta Antarktydy: interesującym rozwiązaniem jest użycie do niej kostek cukru, z której dzieci mogą zrobić igloo dla swoich pingwinków oraz zrobienie sztucznego śniegu.
Mój ulubiony przepis na sztuczny śnieg:

- pianka do golenia (polecam takie najtańsze z marketów typu Auchan);
- 0,5 kg mąki ziemniaczanej (zamiast mąki można użyć sody, wówczas potrzebne będzie ok. 8 opakowań)

Wszystko mieszamy i... tworzymy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź