TRYB JASNY/CIEMNY

Pierwszy nocnik – jak odzwyczaić dziecko od pieluchy?Twoje dziecko niedługo idzie do przedszkola i martwisz się, czy zdążysz odzwyczaić je od pieluchy? A może Twoja koleżanka pochwaliła się, że ich pociecha już dawno zaprzyjaźniła się z nocnikiem i czujesz presję, bo przecież Twoje dziecko ma te kilka miesięcy więcej? Pamiętaj przede wszystkim o najważniejszej sprawie: każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Dotyczy to także przestawiania się z pieluchy na nocnik. Niektóre dzieci potrzebują na to nieco więcej czasu i nie ma w tym nic złego. Oswajanie z nocnikiem powinno odbywać się w atmosferze ciekawej przygody.

Najlepsze nocniki – jakie wybrać?

W sklepach znajdziesz mnóstwo nocników. Wśród nich będą zarówno klasyczne modele, jak i też przedmioty, które na pierwszy, ani też na drugi rzut oka wcale nocników nie przypominają. Producenci prześcigają się w pomysłach, a więc bez trudu znajdziesz dla dziecka nocniki dla dziewczynek w kształcie autek i innych pojazdów, zwierzątek, a nawet takie, które do złudzenia przypominają prawdziwą ubikację. To jasne, że taki nocnik zaciekawi dziecko i może skutecznie zachęcić do korzystania. Z drugiej strony jednak istnieje ryzyko, że dziecko pomyli taki nocnik z zabawką i prędzej będzie skore korzystać z niego właśnie w taki sposób, zapominając o swojej fizjologicznej potrzebie. Dobrze byłoby, gdyby dziecko kojarzyło nocnik tylko z robieniem kupki i siku. Dzięki temu na poziomie behawioralnym będzie możliwe skuteczne odpieluchowanie.

 Przyjazna atmosfera – gwarancja sukcesu w odpieluchowaniu

Dziecko należy odzwyczajać od pieluchy stopniowo. Na początku obserwuj dziecko i w chwili, gdy zauważysz, że ma potrzebę, pozbądź się pieluszki i posadź je na nocnik. Dziecko, które załatwi się do nocnika zawsze trzeba pochwalić. Powinno czuć się wyróżnione i nagrodzone tym, że otrzymało podarunek w postaci nocnika, zarezerwowanego dla dużych dzieci. Pieluszki będą mu towarzyszyć tylko poza domem i w nocy, a potem staną się niepotrzebne. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy to nastąpi. Pamiętaj, że dzieciom często jeszcze zdarza się „zapomnieć” podczas zabawy, więc trzeba być na to przygotowanym i wykazywać się cierpliwością.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź