TRYB JASNY/CIEMNY

Matematyka dla każdego - sposób na skuteczną naukę


Matematyka jest ważna, a bez znajomości wielu zagadnień z zakresu tego przedmiotu po prostu się nie obejdzie. Można ją lubić lub nie, ale nauczyć się prędzej czy później będzie trzeba. I choć niektórym w życiu wystarczą podstawy, do ich zdobycia też potrzeba będzie nieco pracy i zaangażowania. Jeśli chcemy nauczyć się więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczy zwiększyć czas poświęcony na rozwiązywanie równań i utrwalanie zdobytej wiedzy. Jak mawiał Euklides, „w matematyce nie ma drogi specjalnej dla królów” - to od każdego z nas z osobna zależeć będzie, jak daleko zajdziemy, wędrując drogą tej nauki.

Matematyczny potencjał w każdym z nas

Matematyka - „królowa wszystkich nauk”, dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych twierdzeń. Niegdyś uznawana wyłącznie za naukę o liczbach i figurach geometrycznych, przez wieki urosła do miana podstawy wiedzy, a nawet sposobu rozumowania. I choć na początku edukacji mierzymy się z tym, co w matematyce najbardziej podstawowe, widoczne i oczywiste, potem jest już coraz ciekawiej. Dla jednych, niestety - zbyt ciężko i niezrozumiale, dla innych szczęśliwiej - cudownie przejrzyście i fascynująco.

Z czasem zaczynamy dzielić się na tzw. umysły ścisłe i humanistyczne, czyli tych, który matematykę rozumieją i tych, którzy jej nie lubią. Jednak, co ciekawe - nie musi tak być. Z matematyczną intuicją rodzimy się wszyscy, u większości z nas potencjał ten gwałtownie rozwija się w trakcie pierwszych lat życia. To, czy należycie rozkwitnie, zależy już w dużej mierze od sposobu nauki, podejścia do lekcji i stosunku nauczyciela do ucznia. Jak pokazują badania - czterech na pięciu przedszkolaków posiada matematyczny talent, a proste zagadnienia matematyczne nie stanowią dla nich żadnej trudności. Niestety, gwałtownie zmienia się to w trakcie pierwszych lat szkolnej nauki.

Właściwie, po co komu matematyka?

Choć nie do końca na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, matematyka w życiu przydaje się niemal wszędzie. I nie chodzi wyłącznie o wypełnianie skarbowych dokumentów i przeliczanie rachunków, ale i obliczenia dowolnej powierzchni, kosztów dojazdu czy remontu, stawiania pytań i przeprowadzania dowodów, szkicowania i szacowania proporcji rysunku, zwyciężania w pojedynkach i grach oraz podczas wielu czynności, których nawet byśmy nie podejrzewali o związki z matematyką. I rzecz jasna, bez znajomości fundamentalnych zagadnień nie ma co myśleć o egzaminach i maturze, a nawet skutecznej nauce innych szkolnych przedmiotów, w tym głównie fizyki i chemii.

Poza aspektem czysto pragmatycznym nauka matematyki to doskonałe ćwiczenie dla naszych szarych komórek. Jak pokazują badania, dzieci, które szybciej opanowują matematyczne zagadnienia, szybciej też uczą się gry na instrumentach, a zarówno młodsi, jak i starsi łatwiej podejmują trafne decyzje i sprawniej rozwiązują problemy. Matematyka w życiu nie jest nam potrzebna wyłącznie do liczenia. Ma także ogromny wpływ na rozwój naszego mózgu i sposób postrzegania świata. Podstawy matematyki opanowane na wczesnym etapie rozwoju tworzą świetne podwaliny pod rozwój spostrzegawczości i pamięci, wyostrzają wrażliwość, kształtują wytrwałość w dążeniu do celu i zwiększają sprawność procesów uczenia się.

Ważna nauka matematyki od podstaw

Jak uczyć się matematyki, by wykorzystać naturalny potencjał malucha, początkującemu uczniowi dać radość poznawania logicznych prawideł i zależności, a licealiście - pewność siebie i odwagę do sięgania po więcej? Oczywiście najlepiej byłoby uczyć się regularnie, krok poznając po kroku matematyczne prawidła. Powoli, skrupulatnie przerabiając zagadnienia, utrwalając poznane regułki - w praktyce i dobrej zabawie. Do tego potrzeba jednak wiele czasu, samozaparcia i motywacji, a w bardzo młodym wieku - odpowiednich nauczycieli, którzy zachęcą, rozbudzą ciekawość i będą potrafili wciągnąć w matematyczną przygodę.

Nie zawsze jednak my i nasze dzieci mamy dość szczęścia, by trafić na dobrych edukatorów, którzy nie tylko nie zniechęcą, ale wręcz rozwiną matematyczny potencjał. Ze świecą szukać takich, którzy zachęcą do ciągłego, aktywnego zadawania pytań i przekonają, że stawianie coraz to nowych tez czy poszukiwanie logiki i sensu - to najlepsza droga nauki. Jeżeli nie będziemy w gronie szczęśliwców, którzy trafią pod skrzydła światłego mentora, pozostanie poszukanie go na własną rękę - na portalach ogłoszeń z ofertami korepetycji, dobrych, sprawdzonych szkołach z dodatkowymi lekcjami bądź wśród poleconych znajomych.

Dla kogo dodatkowe lekcje matematyki?

Bywa i tak, że do nauk ścisłych po prostu nie czujemy mięty, a egzamin zdać trzeba. Wizja przyszłości kręci się wokół tematyki, która z matmą nie ma nic wspólnego, a plany na najlepsze lata dalekie są od rachunkowości, liczb i równań. Wówczas najprawdopodobniej nieco wcześniej już odpuściliśmy regularną naukę matematyki, która wydała nam się w życiu do niczego nie potrzebna. I pojawiły się zaległości, a trudności lawinowo rosną. Jak zrozumieć matematykę na nieco bardziej zaawansowanym etapie? Tutaj już potrzebna będzie pomoc - zdolnego kolegi, uczynnego nauczyciela bądź dobrego korepetytora.

Jak nauczyć się matematyki, gdy czujemy, że to zdecydowanie nie dla nas, a materiał do opanowania zniechęca i przeraża? Najlepszym sposobem będzie powrót do podstawowych zagadnień i przerobienie krok po kroku bazowego materiału. Źródłem większości kłopotów w nauce matematyki są bowiem zagubione w pamięci regułki i wzory oraz niewłaściwie przerobione kluczowe tematy. I często wynika to z niedostatecznej ilości czasu poświęconego na pogłębienie i utrwalenie wiedzy oraz przeładowanego programu szkolnego. Wtedy szczególnie przydadzą się dodatkowe korepetycje z matematyki.

Korepetytor z matematyki - pomoc i ratunek

Dodatkowe lekcje z matematyki to dla jednych ratunek tuż przed sprawdzianem, czy szansa na poprawienie ocen, dla innych długotrwała praca nad zdobywaniem kompetencji potrzebnych na studiach, do zaliczenia egzaminów maturalnych na odpowiednim poziomie czy przygotowania do konkursu. Dla rodziców, którzy wolą dmuchać na zimne - doskonały sposób, by uzyskać pewność, że nasza pociecha nie zrazi się do matematyki na wczesnym poziomie edukacji oraz że na pewno zdobędzie i utrwali wiedzę, która zaprocentuje w kolejnych latach szkolnej nauki. Doskonałych sprawdzonych nauczycieli i lektorów matematyki z całej Polski znaleźć można na stronie MOOSE POLECANE KOREPETYCJE. To najlepsze miejsce, gdzie sprawnie i szybko uzyskamy wysokiej jakości pomoc w nauce na każdym jej etapie.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź