TRYB JASNY/CIEMNY

Jak uczyć swoje dzieci samodzielności?


Radzenie sobie w życiu bez pomocy bliskich nam osób to umiejętność, którą każdy z nas powinien nabyć w okresie dorastania. Brak jakiegokolwiek działania w tym kierunku może sprawić, że człowiek na późniejszych etapach swojego życia nie będzie wiedział, co ma robić i w pewnym momencie się załamie.

Będąc rodzicem chcemy jak najlepiej przygotować swoje potomstwo do dorosłości i sprawić, że nie będzie miało ono żadnych problemów wynikających z nierozgarnięcia za młodu. Miejmy świadomość, że to my jako rodzice mamy duży wpływ na zachowania i postępowania dzieci w życiu dorosłym. Niestety, wielu z nas nie zawsze wie, jak dobrze nauczyć dziecko samodzielności i próbując różnych, niestworzonych metod tracimy jedynie czas.


Nie neguj – wspieraj! 

Wbrew pozorom trzeba zaznaczyć, że samodzielności u swoich dzieci nie da się nauczyć. Jest to w końcu lekki oksymoron, aby uczyć kogoś radzenia sobie samemu. My jako rodzice możemy jedynie pomóc poprzez wręczenie przysłowiowych narzędzi.  

Tym narzędziem zdecydowanie okażą się nasze zachowania. Młoda osoba robiąc coś samemu często oczekuje reakcji osoby starszej, nadzorującej to. Nawet w przypadku zepsucia czegoś przez malucha, warto jest pochwalić go za chęci i prosić go o ponowne próby. Zawsze możemy lekko podpowiedzieć dziecku, gdzie robi błąd. Spokojne i cierpliwe spojrzenie na błędy pozwoli mu się w pełni skoncentrować na wykonywanym zadaniu bez pojawiającego się stresu. 

W przeciwnym wypadku, kiedy pociecha będzie obsypywana tylko i wyłącznie informacjami o błędach i źle wykonywanej pracy, może pojawić się brak chęci i motywacji do dalszego działania. 

Nie wyręczaj 

Od samego urodzenia dziecko jest przyzwyczajane, że wszyscy tylko i wyłącznie robią wokół niego. Oczywiście, przez pierwsze miesiące życia jest to obowiązek, gdyż zbyt słabo rozwinięty organizm wymaga stałej opieki. Kiedy jednak nasz syn lub córka zaczynają dorastać, nie możemy wciąż robić wszystkiego za nich.  

Ścielenie łóżka czy szykowanie śniadania i posiłków do szkoły przez opiekunów to dla dziecka spora sugestia, że tak będzie już zawsze. Niestety, w życiu każdego przychodzi taki okres, że wykonywanie za nas obowiązków się skończy. Pojawi się za to zdziwienie w kontekście tego, że nie potrafimy zrobić sobie nawet śniadania, nie mówiąc już o innych obowiązkach w domu czy poza nim. 

Kiedy dziecko najlepiej uczy się samodzielności? 

Sporo informacji w tym temacie można uzyskać wchodząc na dowolny blog parentingowy. Kluczową czynnością, jaką rodzic powinien wykonać jest zabieranie pociechy ze sobą w różne miejsca w celu uzyskania pomocy w jakichkolwiek czynnościach. Dziecko sporo uczy się przez obserwację i w pewnym momencie samo prosi o możliwość spróbowania się w jakiejś dziedzinie. 

Nie próbujmy wtedy mówić o ryzyku, które niesie ze sobą wykonywanie danej czynności. Istnieje sporo rzeczy, przez które możemy wyrządzić sobie krzywdę, ale w końcu i tak będziemy musieli się ich nauczyć. Zawsze lepiej jest robić to wcześniej. Dbajmy jedynie o zapewnienie jak najbezpieczniejszych warunków, zamiast straszyć swoje dzieci czarnymi scenariuszami.  

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź