TRYB JASNY/CIEMNY

Smoczek – czy na pewno jest potrzebny niemowlakowi?


Był czas, gdy zdania na temat podawania smoczka niemowlętom były bardzo podzielone. Niektórzy uważali, że jest to doskonały sposób na wyciszenie dziecka przed snem, inni znów twierdzili, że smoczek przyczynia się do wad zgryzu i powoduje problemy z rozwojem mowy. Dziś już wiadomo, że takie obawy są niepotrzebne, bo nowoczesne smoczki są świetnie dostosowane do dziecięcych ust. Nie istnieje jeden uniwersalny model smoczka – można wybierać spośród smoczków do zadań specjalnych, dostosowanych do wieku niemowlaka. Nowoczesne smoczki mają ergonomiczną budowę, zarówno jeśli chodzi o sam smoczek, jak i o oddychającą i anatomicznie dostosowaną tarczę.

Jaki smoczek dla dziecka kupić?

Jaki smoczek dla noworodka? Warto postawić na dobrą firmę, która ma na względzie przede wszystkim dobro dzieci. Nowoczesne smoczki silikonowe lub kauczukowe tworzone są z myślą o prawidłowym rozwoju jamy ustnej i uzębienia. Możesz wybrać smoczek, dostosowany doskonale do dziecka, które jest karmione piersią, a także do malucha, który preferuje butelkę. Producent powinien też poinformować, od którego miesiąca życia zalecany jest dany model smoczka. Nie każdy nadaje się dla noworodków od pierwszych dni życia. Jaki smoczek wybrać? Symetryczny, spłaszczony? Warto zapoznać się z propozycjami dobrych producentów gadżetów dla niemowląt. Atesty bezpieczeństwa – to absolutna konieczność, nigdy nie kupuj smoczka, który ich nie posiada.

Czy smoczek to dobry sposób na uspokojenie dziecka?

Czy smoczek naprawdę uspokaja dziecko? Nie można powiedzieć, że to uniwersalny, niezawodny sposób, bo przecież zdarzają się dzieci, które po prostu nie lubią smoczka. Próby przekonania dziecka do zmiany zdania na temat tego gadżetu kończą się efektem odwrotnym do zamierzonego – dziecko staje się jeszcze bardziej niespokojne. Dlatego każdy opiekun musi być wyczulony na indywidualne potrzeby swojego dziecka. Czynność ssania jest jednym z pierwszych instynktownych zachowań, które dziecko podejmuje jeszcze przed narodzinami. Nic więc dziwnego w tym, że smoczek pomaga wielu dzieciom wyciszyć się i działa uspokajająco.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź