TRYB JASNY/CIEMNY

Jaki materac przy uczuleniu na roztocza? Wybieramy najlepsze materace dla alergikówW przypadku alergii na roztocza i kurz wybór odpowiedniego materaca jest szczególnie ważny. Dobra decyzja może znacząco poprawić komfort życia osoby cierpiącej na uczulenie. Na szczęście producenci oferują także materace hipoalergiczne! Zwykle zawierają one specjalne pianki i warstwę lateksu oraz mają pokrowce, które nie chłoną kurzu i które można łatwo wyprać. Który materac jest najzdrowszy dla alergika? Odpowiadamy!

Materace piankowe kontra roztocza kurzu domowego

Niektórzy wolą wybierać materace wyprodukowane wyłącznie z naturalnych materiałów, ponieważ wydaje im się, że tylko one wpływają korzystnie na zdrowie. Tymczasem spanie na syntetycznych piankach elastycznych i termoelastycznych okazuje się co najmniej równie wartościowe dla higieny snu. Pianki nie stanowią bowiem środowiska sprzyjającego rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy – w przeciwieństwie na przykład do materacy sprężynowych starego typu. Spanie na zakurzonej wersalce czy łóżku może powodować problemy z oddychaniem, kichanie, świąd oraz inne objawy alergii. Nowoczesne materace hipoalergiczne z pianki czy lateksu ograniczają pochłanianie kurzu i jednocześnie są oddychające.

Hipoalergiczne materace piankowe – z czego są wykonywane?

Jeśli masz alergię na roztocza i kurz, wybieraj materace z pianki o wysokiej gęstości. Są mniej przyjazne dla roztoczy, ponieważ nie mają wielu szczelin, w których roztocza mogłyby się osiedlać. Doskonałym wyborem są na przykład materace hipoalergiczne z pianki memory lub wysokoelastycznych pianek HR. Zapewniają wysoką higienę snu i mogą być odpowiednie dla osób o dowolnej masie ciała – wszystko zależy od stopnia twardości i innych komponentów użytych do produkcji materaca.

Materace lateksowe dla alergików

Lateks jest naturalnie odporny na roztocza, pleśń i bakterie, co czyni go doskonałym, jeśli nie najlepszym wyborem dla alergików. Zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza, pomagającą w utrzymaniu środowiska mniej sprzyjającego gromadzeniu się roztoczy. Jest zbudowany z kanalików, które przy każdym ruchu śpiącej osoby wpuszczają powietrze w głąb materaca. Lateks jest zazwyczaj jedną z warstw w materacach piankowych lub hybrydowych (ze sprężynami kieszeniowymi). Co ważne, z oczywistych względów lateksowy materac nie jest wskazany dla osób z alergią na lateks.

Czy materace hipoalergiczne mogą zawierać włókna kokosa?

Wkład z łupin orzecha kokosowego to sposób na usztywnienie materaca – zwykle można go znaleźć w modelach o twardości H4 czy H5, przeznaczonych dla osób o większej masie ciała. Kokosowe wkłady są przewiewne i naturalnie ograniczają rozwój roztoczy, grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Właśnie dlatego można je spotkać w materacach hipoalergicznych.

Zwróć uwagę na antyalergiczne pokrowce

Przeglądając dostępne w sklepach materace z pianki memory czy lateksu, warto zwrócić uwagę również na pokrowce. Powinny być antyalergiczne i łatwe do prania. Wybieraj materace z pokrowcami wykonanymi z materiałów odpornych na roztocza, takich jak bawełna lub specjalne tkaniny antyalergiczne. Pokrowce powinny być też łatwe do zdejmowania i prania, co pozwala się skutecznie pozbyć roztoczy. Pamiętaj o regularnym praniu pokrowca i pościeli, co jest kluczowe przy alergiach! Utrzymanie dobrej cyrkulacji powietrza, czyli wietrzenie sypialni również pomoże zmniejszyć ilość alergenów.

Jaki jest najlepszy materac dla alergika?

Wybieraj materace, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, tak aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci sprzyjającej pojawianiu się roztoczy i pleśni. Jednocześnie materiał nie może wchłaniać roztoczy. Stawiaj na materace hipoalergiczne hybrydowe – z nowoczesnymi sprężynami kieszeniowymi i piankami o wysokiej gęstości. Za jeden z najlepszych materiałów w konstrukcji materaca hipoalergicznego uważa się lateks. Istotny jest też wybór pokrowca z włókami, które nie przyciągają alergenów. Zajrzyj do oferty marki Heisberg, gdzie znajdziesz materace hipoalergiczne z pokrowcami z tkaniny jersey premium i włóknami klimatyzującymi, gwarantujące właściwą wymianę powietrza wewnątrz materaca i miękkość.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź