TRYB JASNY/CIEMNY

Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Zdrowa woda dla dziecka jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Odpowiednie nawodnienie pomaga w utrzymaniu zdrowia dziecka i wspiera prawidłowy rozwój organizmu. Oto kilka wskazówek, jak wybrać i przygotować wodę dla dziecka.


Wybór źródła wody do picia

1. Woda źródlana i mineralna

  • Woda źródlana: jest odpowiednia dla dzieci, ponieważ zazwyczaj ma niską zawartość minerałów, co sprawia, że jest delikatna dla nerek dziecka.
  • Woda mineralna: wybieraj te, które nie mają bardzo wysokiej zawartości minerałów (niska mineralizacja). Ważne jest, aby zawartość sodu była niska.

Należy jednak pamiętać, że butelki typu PET mogą uwalniać do wody wiele szkodliwych związków chemicznych, szczególnie podczas przebywania w miejscach o podwyższonej temperaturze (np. ładownia samochodu) lub bezpośrednim nasłonecznieniu (plac przeładunkowy). Ponieważ nie mamy kontroli, w jakich warunkach butelki tego typu były transportowane i magazynowane, zdecydowanie bezpieczniejsze są wody w opakowaniach szklanych.

2. Woda z kranu dostarczana z lokalnej sieci wodociągowej

  • Jeśli jakość wody kranowej w Twojej okolicy jest dobra, możesz ją podawać dziecku. Skład wody dostarczanej z sieci wodociągowej jest monitorowany na zgodność z obowiązującymi przepisami przez lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe oraz lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Tego typu kontrole wykonywane są jednak okresowo, więc dla zachowania całkowitej pewności, że woda jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych i bakteryjnych, warto rozważyć montaż kuchennego filtra wody pitnej, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.

3. Woda z kranu z własnego ujęcia w postaci np. studni głębinowej

  • Zdarza się, że ze względu na warunki lokalne nie ma możliwości dostarczenia wody do budynku z lokalnego wodociągu. W takich przypadkach źródło wody stanowi własna studnia najczęściej głębinowa. Charakterystyczną cechą tego typu ujęć wody jest ogromna różnorodność składu, która zależy m.in. od struktury geologicznej terenu. W takim przypadku, po dokładnej analizie składu wody wykonanej na podstawie laboratoryjnego badania wody, można dobrać odpowiednie urządzenia do uzdatniania wody, które oczyszczą wodę do standardu wody wodociągowej. Poprawnie uzdatniona woda z własnego ujęcia umożliwi bezpieczne korzystanie z niej do celów sanitarnych oraz spożywczych. W takim przypadku warto zwrócić się do lokalnej firmy zajmującej się profesjonalnym uzdatnianiem wody.

Odpowiednie przygotowanie wody dla dziecka

1. Gotowanie wody:

W przypadku niemowląt i małych dzieci zaleca się gotowanie wody kranowej przez co najmniej minutę, aby zabić wszelkie potencjalne bakterie i wirusy. Następnie woda powinna ostygnąć do odpowiedniej temperatury przed podaniem.

2. Przechowywanie wody:

Wodę przechowuj w czystych i szczelnie zamkniętych pojemnikach. Unikaj plastikowych butelek np. typu PET, które mogą wydzielać szkodliwe substancje. Lepszym wyborem są butelki szklane lub z tritanu (bez BPA).

Wskazówki dotyczące podawania wody dzieciom

 1. Niemowlęta (0-6 miesięcy):
  • Niemowlęta karmione piersią zazwyczaj nie potrzebują dodatkowej wody, ponieważ mleko matki zawiera wystarczającą ilość płynów.
  • Dzieci karmione sztucznie mogą potrzebować dodatkowej wody, szczególnie w gorące dni, ale zawsze skonsultuj się z pediatrą przed podaniem dodatkowej wody.
 2. Niemowlęta (6-12 miesięcy):
  • Można zacząć podawać małe ilości przegotowanej wody jako uzupełnienie pokarmu stałego.
 3. Dzieci powyżej 1 roku życia:
  • Dzieci powyżej roku mogą pić wodę z kranu (jeśli jest bezpieczna) lub butelkowaną wodę źródlaną/mineralną o niskiej mineralizacji bez konieczności jej gotowania.

Pamiętaj, że nawodnienie jest kluczowe, zwłaszcza w upalne dni i podczas aktywności fizycznej, co zabezpiecza przed odwodnieniem, a tym samym osłabieniem młodego organizmu.

Równie ważna jest jakość i czystość wody, ponieważ tylko taka woda zapewni nam zdrowy rozwój dziecka, bez narażania go na niepotrzebne skutki spożywania zanieczyszczonej wody.

W przypadku konieczności montażu lub doboru urządzeń, jakimi są filtry do wody, warto skonsultować się z profesjonalną firmą, dla której uzdatnianie wody to główna specjalizacja.  

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź