TRYB JASNY/CIEMNY

Letnie zabawy na dworze. Łatwe do przygotowania!

letnie zabawy w przedszkolu

Lato to idealny czas, aby przedszkolaki spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu. Dla nauczycieli i rodziców poszukujących inspiracji, przygotowałam zestawienie prostych i łatwych do zorganizowania letnich zabaw, które gwarantują mnóstwo radości i śmiechu. Sprawdź wszystkie propozycje i dowiedz się, jak w prosty sposób przygotować niezapomniane zajęcia dla najmłodszych. Każde dziecko znajdzie w nich coś dla siebie!


Kreatywne letnie zabawy dla dzieci w przedszkolu - łatwe i szybkie do przygotowania


Zapewnij dzieciom niezapomniane lato pełne zabawy i radości dzięki sprawdzonym pomysłom na letnie aktywności w przedszkolu.


Malowanie wodą - dzieci mogą używać wiadra z wodą do malowania na dużych płytach chodnikowych, tworząc wielkoformatowe dzieła sztuki. To świetna zabawa, która jednocześnie rozwija umiejętności plastyczne i pozwala zaobserwować co dzieje się z wodą w letnie dni.

Poszukiwanie kolorów - dzieci otrzymują aparaty z różnymi kolorami i mają za zadanie znaleźć przedmioty w naturze, które pasują do każdego z kolorów. 

Sensoryczna ścieżka - ułóż różne materiały na ścieżce (takie jak trawa, kamienie, piasek, kawałki materiału, pianka) i pozwól dzieciom chodzić boso, odkrywając różne tekstury. 

Zabawy z cieniem - w słoneczne dni dzieci mogą próbować "łapać" cienie, skakać przez nie lub tworzyć różne kształty za pomocą swoich ciał. 

Malowanie kamieni - dzieci zbierają różne kamyki, a następnie używają farb lub markerów do tworzenia różnych rzeczy. Mogą stworzyć całą rodzinę kamieni lub kamienne zwierzątka.

Alfabet z kamyków - zbierz wystarczającą ilość płaskich kamieni, a następnie napisz na nich litery alfabetu markerami lub farbami. Dzieci mogą używać tych kamieni do układania słów lub nauki alfabetu.

Balansujące kamienie - zachęć dzieci do tworzenia kolumn lub piramid z kamieni, starając się ustawić je tak, by były jak najwyższe bez przewracania. 

Podchody z kamykami - użyj kamyków do tworzenia ścieżki lub mapy skarbów w ogrodzie lub parku. Dzieci mogą śledzić kamienie, by znaleźć "skarb" ukryty na końcu ścieżki.

Trawiaste obrazy - dzieci zbierają różne rodzaje trawy, liści i kwiatów, aby stworzyć naturalne obrazy na kartce papieru. Można je przyklejać na klej, wilgotną farbę lub utrwalić za pomocą taśmy klejącej.

Roślinne malowanie - użyj trawy i roślin jako „pędzli” – dzieci mogą maczać je w wodzie lub w farbach i malować na chodniku lub arkuszu papieru.

Skarb piratów - ukryj w piasku małe "skarby" (np. kolorowe kamienie, monety, małe zabawki). Dzieci mogą użyć łopatek, sit i innych narzędzi do "wykopania" tych skarbów.

Piaskowe piekarnie - wyposaż dzieci w foremki do ciasta, stare naczynia kuchenne, łyżeczki i pozwól im "piec" ciasta z piasku. Mogą tworzyć piaskowe ciasteczka, babeczki czy "lody".

Wulkan w piaskownicy - zbuduj z piasku wulkan, a następnie użyj sody oczyszczonej i octu (można dodać czerwony barwnik do jedzenia), aby stworzyć efekt erupcji.

Laboratorium piaskowe - daj dzieciom możliwość eksperymentowania z mieszaniem piasku z wodą, liśćmi, kwiatami, czy innymi naturalnymi materiałami. 

Wodne eksperymenty - stwórz stację eksperymentów, gdzie dzieci mogą badać różne właściwości wody. Można eksperymentować z pływaniem i tonięciem przedmiotów, mieszaniem wody z różnymi substancjami (jak olej, piasek, sól) lub obserwacją zmian pojemności przy zamrażaniu i topnieniu wody.

Zabawy z deszczem - jeśli pojawia się deszcz, wykorzystaj okazję do zabaw na świeżym powietrzu, np. skakanie po kałużach, łapanie kropli deszczu czy śpiewanie i tańce w deszczu.

Cienie na ziemi - zabawa, w której dzieci próbują stanąć tak, by ich cień "dotknął" cienia innej osoby lub przedmiotu. 

Kredowy tor przeszkód - wykorzystaj kredę aby narysować na chodniku tor przeszkód. 

Muzykowanie - rozwieś w ogrodzie instrumenty muzyczne lub garnki, drewniane łyżki, pokrywki i pozwól dzieciom na swobodne tworzenie dźwięków. Niech sprawdzą jak komponują się z odgłosami lata.

Pistolety na wodę - fajny gadżet nie tylko podczas świąt wielkanocnych. Możesz nalać do nich wody, którą dzieci będą strzelać do celu lub wody wymieszanej z farbami, aby strzelać do arkusza papieru i stworzyć abstrakcyjne malowidło.

Bańka gigant - uczestnicy próbują zrobić jak największą bańkę za pomocą własnoręcznie wykonanych bądź kupnych przyrządów. Można użyć różnych materiałów, jak patyczki, sznurki czy nawet obręczy.

Malowanie bańkami - dodaj trochę barwnika spożywczego lub farby do roztworu do baniek. Następnie pozwól dzieciom dmuchać bańki na kartkę papieru. Gdy bańki pękają, tworzą kolorowy wzór. 

Bańkowa sztafeta - utwórz tor przeszkód, gdzie dzieci muszą dmuchać bańki przez całą trasę przy kolejnych przeszkodach.

Gra w klasy - na chodniku można narysować kredą planszę do gry w klasy.

Praktyczne wskazówki jak zorganizować bezpieczne zabawy latem

Wybierz miejsce, które jest bezpieczne i przystosowane do zabaw dzieci. Powinno być wolne od niebezpiecznych przedmiotów i zapewniać cień oraz dostęp do wody pitnej. Latem niezwykle ważna jest ochrona przed słońcem. Upewnij się, że dzieci mają na sobie kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i są regularnie smarowane kremem z filtrem UV. Zadbaj o regularne przerwy na picie wody, aby dzieci były odpowiednio nawodnione. Upewnij się, że mają łatwy dostęp do świeżej wody przez cały czas trwania zabawy.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź