TRYB JASNY/CIEMNY

Co to jest autyzm dziecięcy? Jakie kwalifikacje zdobyć do pracy z takim dzieckiem?


Autyzm dziecięcy to problem, który dotyka naprawdę sporą część społeczeństwa. Choć jest on naprawdę popularny, to wiele osób nie wie, czym tak naprawdę jest ta choroba i jakie są jej główne objawy. Co więc warto wiedzieć o autyzmie dziecięcym?


Co to autyzm dziecięcy?

Autyzm dziecięcy to jedna z najczęściej spotykanych chorób w XXI wieku. Jest to bardzo złożone zaburzenie rozwoju oraz funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Jedną z głównych cech autyzmu jest to, że wyraźnie zakłóca on zdolność komunikowana się i utrudnia budowanie relacji międzyludzkich. Co ciekawe, do chwili obecnej nie ustalono jednak, jakie są podstawowe przyczyny występowania autyzmu dziecięcego. Spekuluje się jednak, że większość zaburzeń ma podłoże genetyczne. Wraz z autyzmem dziecięcym nierzadko występują nieprawidłowości genetyczne i szeroko pojęte mutacje genów. Rozważania dotyczącego autyzmu dziecięcego obejmują także wysokość poziomu serotoniny. Zaobserwowano, że u osób z autyzmem jest ona znacznie podwyższona. Według lekarzy rozwojowi autyzmu dziecięcego mogą również sprzyjać powikłania okołoporodowe.

Co ważne, autyzm dziecięcy zazwyczaj daje dość charakterystyczne objawy, dzięki czemu można go łatwo rozpoznać. W większości przypadków autyzm można zaobserwować już w okresie niemowlęcym. Jeżeli dziecko unika kontaktu wzrokowego i rzadko się uśmiecha, to niewykluczone, że zmaga się ono właśnie z tym problemem. U bobasów z autyzmem dziecięcym można zauważyć również, że nie wykazują one radosnej ekspresji oraz są nieczułe na hałas i szeroko pojęte głośne dźwięki. Wstępną diagnozę specjaliści zazwyczaj mogą postawić już po osiągnięciu przez dziecko 3. roku życia. Maluchy cierpiące na autyzm dziecięcy unikają kontaktu z rówieśnikami, a ponadto nie lubią być dotykane i przytulane. Jeżeli dziecko wykazuje takie objawy, to konsultacja ze specjalistą jest absolutnie obligatoryjna. 

Jakie kwalifikacje zdobyć do pracy z dzieckiem z autyzmem dziecięcym?

Dzieci z autyzmem dziecięcym odbierają świat zupełnie inaczej niż inni ludzie. Sprawia to, że opieka nad nimi może być naprawdę karkołomnym zadaniem. Zwykli ludzie mogą nie poradzić sobie z dziećmi ze spektrum autyzmu, dlatego też ich opiekunowie muszą posiadać niezbędne kwalifikacje. Osoby zajmujące się dziećmi z autyzmem dziecięcym muszą przede wszystkim mieć olbrzymią wiedzę z zakresu psychologii, aby rozumieć swoich podopiecznych. Absolutnie niezbędne jest wykształcenie pedagogiczne, które można zdobyć, udając się na studia podyplomowe. Same studia z zakresu przygotowania pedagogicznego to jednak za mało, aby móc pracować z osobami cierpiącymi na te choroby. Oprócz tego potrzebne jest także wykształcenie z zakresu pedagogiki specjalnej - dzięki niemu można właściwie przygotować się na pracę z chorymi dziećmi. 

Osoby chcące pracować z dziećmi z autyzmem przeważnie wybierają zawód nauczyciela wspomagającego w szkołach, powinny wybrać studia podyplomowe. Choć możliwości jest znacznie więcej, to większość ludzi wybiera właśnie ten kierunek. Warto pamiętać, że zrealizowana pedagogika specjalna musi być wzbogacona o odpowiednią specjalność. W przypadku autyzmu dziecięcego specjalnością może być chociażby oligofrenopedagogika. Dzięki niej można uczyć zarówno dzieci z autyzmem, jak i z Zespołem Aspergera. Pożądanymi kierunkami są także: rewalidacja, resocjalizacja, tyflopedagogika czy surdopedagogika. Osoby, które są po pedagogice ogólnej, także mogą zajmować się dziećmi z autyzmem, jednak muszą one wykonać specjalny kurs kwalifikacyjny. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia, warto więc wykonać studia podyplomowe, gdyż dzięki nim znalezienie zatrudnienia powinno być o wiele prostsze. 

Gdzie zrobić studia podyplomowe?

Jeżeli w orbicie Twoich zainteresowań znajduje się praca z dziećmi z autyzmem, to koniecznie pamiętaj, że oprócz wykształcenia musisz cechować się także odpowiednim podejściem do najmłodszych. Niezależnie od tego, czy marzy Ci się praca w roli nauczyciela wspomagającego, czy indywidualnego opiekuna dla dzieci z tą chorobą, nie możesz zapomnieć o empatycznym stosunku do swoich podopiecznych. Ludzie chcący pracować z dziećmi z autyzmem muszą być naprawdę cierpliwe i opanowane, ponieważ osoby te wymagają indywidualnego podejścia i olbrzymiej uwagi. 

Jeżeli chcesz zdobyć imponujące wykształcenie, to niezbędne jest wybranie dobrych i renomowanych studiów. W tej roli świetnie sprawdzi się Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Jest to sprawdzona szkoła, która cechuje się wieloma dobrymi recenzjami. Jej główną zaletą jest to, że działa w 100% online, dzięki czemu jest idealna dla osób ceniących sobie innowacyjne sposoby na naukę. Studia podyplomowe mają naprawdę szerokie spektrum zalet, w efekcie czego są powszechnie rekomendowane. Dzięki nim można nie tylko zdobyć świetne wykształcenie, ale również zyskać szansę na pracę z chorymi dziećmi. Jeżeli szukasz ciekawej drogi zawodowej, to bez wątpienia warto rozważyć tę opcję. Choć nie jest ona łatwa, to z pewnością może dostarczyć wielu wyjątkowych wrażeń. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź