TRYB JASNY/CIEMNY

Odparzenie u niemowlaka - jak się go pozbyć?

odparzenie od pieluszki

Odparzenie u niemowlaka to częsty problem, z którym borykają się rodzice. Może pojawić się ono w każdym wieku i niezależnie od okoliczności skutecznie uprzykrzyć życie bobasa. Jest to szczególnie problematyczne z uwagi na stosunkowo trudne poradzenie sobie z tym problemem oraz jego nawracanie. Jak skutecznie pozbyć się pieluszkowego zapalenia skóry u malucha?


Pieluszkowe zapalenie skóry - czym się charakteryzuje?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan, w którym skóra niemowlaka ulega podrażnieniu, zaczerwienieniu, a także wykazuje zdecydowanie wyższą temperaturę. Z czasem zmiany te mogą przybrać na sile, tworząc widoczne grudki i pęcherzyki tak jak w przypadku poparzenia. Dlatego też w tym przypadku bardzo ważne jest skuteczne działanie w momencie znalezienia problemu. Najczęściej odparzenia te pojawiają się na skutek długotrwałej ekspozycji skóry na kontakt z amoniakiem oraz innymi bakteriami. Wszystkie z nich mogą naruszać delikatną powierzchnię naskórka. Jednak nie są to jedyne możliwości, które sprzyjają powstawaniu problemu. 

Jakie są przyczyny powstawania odparzeń u niemowląt?

Do najczęstszych przyczyn odparzeń z pewnością możemy zaliczyć:

  • zbyt rzadkie zmienianie pieluszki oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
  • otarcia i uszkodzenia naskórka,
  • antybiotykoterapia, która obniża funkcje ochronne skóry,
  • alergie i podrażnienia na składniki pieluszek
  • brak dostępu do powietrza związany z niedopasowaniem pieluszki do skóry,
  • infekcje bakteryjne itd.

Warto podkreślić, iż odparzenie u niemowlaka może mieć charakter złożony i występować na skutek różnych czynników. Dlatego też warto przyjrzeć się dokładnie każdemu z nich, który może mieć na niego wpływ. Choć najczęściej są one związane z alergią i podrażnieniem na wybrane pieluszki, warto indywidualnie ocenić każdy przypadek. W przypadku mocno widocznych zmian niezbędne będzie skonsultowanie się z pediatrą oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie 

Pieluszkowe zapalenie skóry o mocnym nasileniu wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia, dopasowanego do problemu zmian oraz przyczyn jego powstawania. W momencie zauważenia takich problemów u malucha konieczne jest wybranie się na wizytę lekarską do pediatry, który wykona odpowiednie testy naskórkowe lub zleci inne badania. Jest to ważne między innymi w sytuacji, w której zmiany te pojawiają się na skutek alergii, w przypadku której konieczne będzie wdrożenie odpowiednich preparatów lub antybiotyków.

Odparzenie u niemowlaka może przebiegać również w sposób bardzo łagodny, powodując delikatne podrażnienie i zaczerwienienie skóry. W tym przypadku w zupełności wystarczające będzie wdrożenie właściwych zasad pielęgnacji skóry, między innymi częstego wietrzenia miejsc odparzonych oraz pozostawienie pieluszki zawsze czystej. Tutaj niezbędne jest częste jej zmienianie, najlepiej co 3 godziny, tak aby zapobiec dalszym podrażnieniom, a także przemywanie miejsc pod bieżącą wodą oraz smarowanie kremami z cynkiem, takimi jak Sudocrem. Jest to kultowy preparat, który doskonale znany jest ze swoich właściwości regenerujących naskórek. Jego stosowanie w tym przypadku zapewnia naprawdę świetne rezultaty. 

Jak stosować Sudocrem na odparzenia?

Sudocrem to odpowiedni krem na odparzenia, który działa ochronnie oraz łagodzi zmiany. Dodatkowo tworzy nieprzepuszczalną barierę, która zabezpiecza zmienione miejsca. Jest to produkt hipoalergiczny i bezpieczny, który nie podrażni skóry nawet najwrażliwszego niemowlęcia.

Sudocrem można stosować przy każdych zmianach pieluszkowych, jako środek skutecznie łagodzący podrażnienia. Wszystkie działania powinny być wykonywane po dokładnym umyciu rąk. Nakładanie produktu powinno być dostosowane do miejsca podrażnienia, jego wielkości oraz widocznych zmian. Jednak niezależnie od przypadku niezbędne będzie nałożenie niewielkiej ilości kremu oraz delikatne wmasowanie go w skórę. Warstwa zaaplikowanego kremu powinna być niewidoczna. Stosowanie produktu można powtarzać dowolnie tak często, jak jest to konieczne, aż do pełnego usunięcia zmian. 

Odparzenia niemowlaka - jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Odparzenie u niemowlaka jest dość częstym problemem, którego nie należy bagatelizować. Warto również wiedzieć, jak w skuteczny sposób można sobie z nim poradzić. Dobre rezultaty zapewni stosowanie maści na odparzenia, takich jak Sudocrem. Jest to konieczne działanie, jeśli chcemy szybko i skutecznie pomóc maluchowi. Podrażnienie i zaczerwienienie skóry jest nie tylko defektem wizualnym, ale także dużym dyskomfortem dla niemowlęcia. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź