Potrawy wigilijne - zabawa dla dzieci
12 potraw wigilijnych lista
Tradycyjnie 12 potraw wigilijnych to:
- barszcz z uszkami
- zupa grzybowa
- karp smażony
- uszka z grzybami
- kutia
- kapusta z grzybami
- kompot z suszu
- pierogi z kapustą i grzybami
- ryba po grecku
- śledzie w śmietanie
- makowiec
- piernik
W zależności od regionu Polski i tradycji danego domu, na wigilijnym stole możemy znaleźć też inne potrawy, np. rybę w galarecie, sałatkę jarzynową, sernik.
12 potraw wigilijnych przepisy
Zapraszam Was i dzieci do zabawy z przepisami na potrawy wigilijne. W pliku do pobrania znajdziecie przepisy na wymienione powyżej dania. Do każdego przepisu jest dołączona karta pracy. Zadaniem dziecka - i Was dorosłych również! :) - jest przeczytać przepis, a później wybrać z ilustracji produkty, które są potrzebne do przygotowania świątecznego specjału.
Wszystkie przepisy pochodzą ze strony Przepisy.pl, gdzie oprócz tych umieszczonych we wpisie, znajdziecie również setki innych na różne okazje, nie tylko od święta.
Korzyści gotowania z dzieckiem
Jakie korzyści przyniesie zabawa oraz być może gotowanie według przepisów (do czego gorąco Was zachęcam!) razem z dzieckiem?
- zachęci do poznawania i oswajania smaków - doskonały sposób na niejadka - dziecko podchodzi do jedzenia zupełnie inaczej, jeśli przez próbą konsumpcji może samodzielnie doświadczyć co jest potrzebne do przygotowania posiłku a nawet samodzielnie lub z drobną pomocą go przygotować. Dzięki wspólnemu gotowaniu, dziecko staje się nie tylko biernym konsumentem jedzenia, może zdecydować jak jedzenie ma wyglądać i smakować, poznać je wszystkimi zmysłami, sprawdzić, czy dany smak mu odpowiada.
- będzie lekcją matematyki - kiedy najszybciej i najłatwiej się uczymy? Poprzez wspólne zabawy i zwykłe czynności. Przy gotowaniu trzeba nieźle skupić się na matematyce, 5 ml tego, 200 g tamtego, i nawet osoby, które za nią nie przepadają, zazwyczaj podczas pracy w kuchni świetnie sobie radzą z matematycznymi kulinarnymi wyzwaniami. Miejmy na uwadze, że matematyka to nie tylko liczenie. Gotowanie uczy dostrzegania zależności przyczyna - skutek, np. jeśli potłukę skorupkę jajka, wyleją się białko i żółtko, a także podążania według instrukcji, bo o ile podczas kucharzenia mile widziane są kreatywność i spontaniczność, to nie podczas wszystkich elementów jest na nie miejsce.
- rozwinie motorykę - dużą i małą, przelewanie, przesypywanie, krojenie, lepienie, mieszanie, doprawianie - to czynności, które podziałają na sprawność malucha lepiej niż karty pracy.
- pogłębi więź - we wspólnym przygotowywaniu posiłku jest coś magicznego. Podczas gotowania (oczywiście, jeśli wszystko odbywa się na luzie) puszczają zasznurowane usta, jest czas na rozmowę, wymianę doświadczeń. Pozwalając dziecku wykonywać różne czynności samodzielnie, budujemy w nim pewność siebie i szacunek do jedzenia. Wspólne przygotowywanie posiłku to idealny czas na krzewienie w najmłodszych wartości.
Potrawy wigilijne dla dzieci
Jak już wspomniałam na początku, dzieciom, delikatnie mówiąc, nie wszystkie potrawy wigilijne smakują. Nie wszystkie potrawy wigilijne mogą też zjeść! O ile ze starszymi dziećmi decyduje raczej kwestia ich gustu, to inaczej sytuacja ma się z niemowlętami. Niemowlęta mogą uczestniczyć w kolacji wigilijnej z dorosłymi, ale sporo dań ze świątecznego stoły może im zaszkodzić. Szczególnie niewskazane potrawy wigilijne dla dzieci to:
- dania z grzybami - najświeższe dane naukowe mówią, że grzyby leśne wprowadzamy do diety dopiero od 10-12 roku życia; mowa o grzybach leśnych (najczęściej dodawanych do dań wigilijnych), grzyby hodowlane takie jak pieczarki, boczniaki, kurki, wprowadzamy już od 6 miesiąca życia.
- dania smażone - olej i smażenie w wysokiej temperaturze nie są dobrym posiłkiem dla małych brzuszków.
- dania z makiem - mak wprowadzamy do diety od 2 roku życia, ponieważ wbrew pozorom jest bardzo ciężkostrawny.
- dania z miodem - zazwyczaj spożywamy miód niepasteryzowany. Taki miód może być zanieczyszczony mikrobiologicznie i spowodować zatrucie. Dlatego miód jako dodatek można podawać od 12 miesiąca życia.
- ryby z ościami - nawet nam dorosłym czasem ciężko uporać się z ościami w rybie, dlatego dzieciom serwujemy wyłącznie filety, najlepiej z ryb morskich!
- dania mocno doprawione - Boże Narodzenie jest królem drażniących miło nos aromatów. Niestety cukier, sól, pieprz i inne pikantne lub bardzo aromatyczne przyprawy nie powinny być jedzone przez najmłodszych.
Tradycyjne polskie wigilijne potrawy możemy zastąpić dostosowanymi do dzieci alternatywami:
- barszcz z kawałkami buraka z ryżem doprawiony sokiem z cytryny;
- sałatka jarzynowa bez majonezu, ale z dodatkiem np. jogurtu naturalnego;
- gotowany na parze filet rybny;
- pieczone jabłko z odrobiną cynamonu;
- kaszka z bakaliami lub suszonymi śliwkami;
- zupa pieczarkowa;
- zupa rybna;
- sernik z serka mascarpone;
- pierniczki bez miodu.
Potrawy wigilijne karty pracy
Jeżeli dobrnęliście aż tutaj, zerknijcie na przepisy oraz dołączone karty pracy. W najlepszej jakości pobierzecie je na samym końcu wpisu.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)