TRYB JASNY/CIEMNY

Elfie psikusy - scenariusz zabawy świątecznej
Cześć Kochani! W tym roku z okazji świąt przygotowałam dla Was coś specjalnego. Świąteczną zabawę mikołajkową, którą możecie wykorzystać w mikołajki, wigilię lub inny dowolny dzień przed Bożym Narodzeniem. Zapraszam Was do Elfich psikusów – zabawy luźno inspirowanej angielską tradycją, której genezy należy upatrywać w książce Elf on the Shelf autorstwa Carol Aebersold i jej córki Chandy Bell.


Scenariusz zabawy mikołajkowej
Drzwi elfa do wydrukowania

Otóż wszystko zaczyna się od tego, że pewnego dnia w Waszych salach pojawiają się magiczne drzwi, drzwi elfa a przy drzwiach równie magiczny liścik, zostawiony przez elfy Mikołaja! Elfy Mikołaja to takie fajne, małe istotki, które na ogół Mikołajowi bardzo pomagają, ale jak każdemu zdarza im się czasem napsocić. Wydrukujcie świąteczne drzwi lub pokolorujcie i przymocujcie do ściany lub szafy. To właśnie przez te drzwi elfy dostały się do świata ludzi i robią im psikusy! Obrazki elfów do wydrukowania

Ostatnio w wielu miejscach można kupić świąteczne elfy, więc jeśli już takie macie, koniecznie zabierzcie je ze sobą do pracy lub umieśćcie przy zadaniach. Jeśli nie macie, wystarczą obrazki elfów, które znajdziecie wśród materiałów do pobrania. 


Scenariusz zabawy świątecznej

Elfy z mojej zabawy przygotowały 11 raczej nieszkodliwych psikusów, a w rzeczywistości magicznych, świątecznych zadań. Każde zadanie jest opisane w osobnym liście od elfów. Listy możecie schować do kopert, ewentualnie zwinąć w rulon i przewiązać wstążką. 

Listy zostawiamy w wybranych miejscach, najlepiej w tych, w których czekają przygotowane zadania. Możecie je wykonywać po kolei lub mieszać, wybór należy do Was. Do zabawy będziecie potrzebowali głównie materiałów, które znajdziecie w pliku.

Oprócz nich warto zaopatrzyć się w:

 • Taśmę klejącą
 • Watę
 • Nożyczki
 • Klej
 • Opcjonalnie brokat/mąka
 • Folia do laminowania
 • Laminarka
 • Koszulki na dokumenty
 • Mazak suchościeralny lub zwykły
 • Chusteczki nawilżane lub mokre
 • Balony
 • Szpilki

Przed zabawą przeczytajcie wszystko na spokojnie i rozplanujcie aktywności. 

Po skończonej zabawie dzieci mogą otrzymać pamiątkowe medale albo prezenty, jeśli planujecie ją w mikołajki lub wigilię grupową.

Psikus nr 1 - Zgubienie ubrań św. Mikołaja

Wycinamy ubrania. Zadanie polega na wybraniu spośród nich ubrań należących do Mikołaja.

Psikus nr 2 - Mikołaj bez sanek

Rozkładamy ilustracje magicznych pojazdów. Którym podróżuje Mikołaj? Po wybraniu odpowiedniego pojazdu, dzieci samodzielnie lub w grupach budują sanie Mikołaja. Na zakończenie mogą poprawić sanie po śladzie i pokolorować je. Wszyscy wiemy, że sanie Mikołaja latają tylko dzięki magicznemu pyłowi, więc należy koniecznie je nim posypać! Może to być brokat lub zwykła mąka.

boże narodzenie karty pracyPsikus nr 3 - Gdzie te renifery?

Wycinamy obrazki siedmiu reniferów, chowamy je w sali lub w pokoju. Dziecko znajduje renifery. Czy potrafi wskazać który z nich to Rudolf? Co go wyróżnia? Czy zna opowieść o Rudolfie? Ładna animacja i bajka w jednym poniżej:
Psikus nr 4 - Zoo na Biegunie

Drukujemy obrazek i składamy go z części, jeśli ma być przeznaczony dla dużej grupy lub zachowujemy format A4. Zadanie polega na odnalezieniu wszystkich zwierząt, które nie pasują do Bieguna Północnego.

zwierzęta z bieguna polarnegoPsikus nr 5 - Popsute kolędy

Czytamy lub śpiewamy teksty przeinaczonych kolęd. Najlepiej je zaśpiewać, bo dziecko po samym tekście może nie rozpoznać utworu. Następnie prosimy o poprawienie kolęd i zaśpiewanie poprawnie fragmentów.

Psikus nr 6 - Choinka z kiełbaskami

Drukujemy choinkę i wycinamy kółeczka z ozdobami. Kładziemy kółeczka na choinkę. Zadaniem dziecka jest wybrać te, które nie pasują. Prawdziwe ozdoby świąteczne mogą nakleić na ilustrację choinki. Zadanie można przeprowadzić na czas. 

Psikus nr 7 - Mikołaj bez brody

Wręczamy dziecku obrazek Mikołaja bez brody. Jego zadaniem jest doklejenie mu brody z waty lub z innego białego materiału.

mikołaj bez brodyPsikus nr 8 - Mikołaj utknął w kominie

Czas odrobinę się poruszać! Dziecko wykonuje zadania pokazane na kartach ruchowych. Interpretacja ruchowa dowolna 😊

W pliku znajdziecie 10 mikołajkowych kart ruchowych.

Poniżej dwie przykładowe:

karty ruchowe ze świętym mikołajem

świąteczne karty ruchowe


Psikus nr 9 - Aniołki z wąsami

Drukujemy obrazki aniołków i laminujemy je lub wkładamy do koszulki na dokumenty. Dorysowujemy im wąsy mazakiem suchościeralnym lub markerem. Dziecko musi zmazać wąsy i brody aniołkom.

Psikus nr 10 - Ale bałagan!

Wcześniej przekładamy zabawki w nieodpowiednie miejsca, wyrzucamy papierki z kosza, robimy bałagan. Dzieci muszą go posprzątać.

Psikus nr 11 - Coś jest nie tak z prezentami

Wycinamy paski z prezentami i zwijamy je w bardzo wąskie ruloniki. Wkładamy tak zwinięte obrazki do balonów. Dzieci muszą przebić balony i wyłowić z resztek ruloniki, a później wybrać spośród nich te, które przedstawiają odpowiednie prezenty świąteczne.

zabawy świąteczne dla dzieciBonus - Mocne postanowienie poprawy

Czytamy dzieciom ostatni list od elfów, wręczamy nagrody i medale Świątecznych Bohaterek i Bohaterów.

Wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zabaw znajdziecie poniżej:

Elfie psikusy do pobrania TUTAJ


Elfiej zabawy!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź