TRYB JASNY/CIEMNY

Czy kredki lub farbki nadają się dla niemowlaka – jakie?


Okres niemowlęcy to idealny czas na to, żeby zacząć bawić się z dzieckiem w rysowanie kredkami oraz malowanie farbkami. Kliknij i zobacz, że jest to super sposób na spędzenie czasu!

Niemowlak to dziecko, które jest między trzecim, a dwunastym miesiącem życia. Jeśli jesteś rodzicem takiego bobasa, pewnie często zastanawiasz się w jakie czynności i zabawy możesz zaangażować takiego malucha. Oprócz zabaw z klockami i innymi zabawkami warto pomyśleć nad manualnym i kreatywnym rozwojem swojego dziecka. Kredki i farbki to idealne przybory dla rocznego dziecka, które może świetnie bawić się razem z rodzicem. Pamiętaj jednak, żeby zawsze używać kredek i farbek z dzieckiem pod nadzorem. Zabawa farbami wymaga odpowiednich akcesoriów, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli nie wiesz, czego dokładnie potrzebujesz, kliknij w artykuł, w którym wszystkiego się dowiesz. Wszystkie dostępne farbki do malowania dla dzieci i dorosłych, znajdziesz w sklepie kolorowy-zeszyt.pl

zabawa kreatywna


Czy niemowlak może używać kredek

Roczne dziecko jak najbardziej może próbować używać kredek, oczywiście, pod czujnym nadzorem rodzica, żeby nie mogło zrobić sobie krzywdy. Zabawa niemowlaka z kredkami to świetny pomysł, ponieważ maluch może nauczyć się trzymać kredkę w rączce, co jest fajnym ćwiczeniem przed używaniem ołówka. Dodatkowo, nawet chaotyczne ruchy kredką po kartce wykonane przez niemowlaka ćwiczą jego koordynację ruchową oraz koncentrację. Jeśli więc Twoja pociecha wykazuje zainteresowanie rysowaniem i kredkami, śmiało baw się z nim w ten sposób. O tym, jakie dokładnie kredki nadadzą się dla rocznego dziecka, napiszę niżej.


jakie kredki dla malucha


Jakie kredki dla niemowlaka

Najlepszym wyborem dla maluchów są bezpieczne kredki w nietypowych kształtach. Mianowicie, polecam poszukać kredek w kształcie kamyczków lub innych, owalnych kształtów, które minimalizują ryzyko zrobienia sobie krzywdy, ponieważ nie mają ostrych końcówek. Maluchowi łatwiej będzie również utrzymać w małej rączce większą, owalną kredkę niż podłużną, klasyczną. Jeśli dziecko potrafi pewnie utrzymać w dłoni kredkę, polecam wybór kredek świecowych z zaokrąglonymi końcami lub drewnianych kredek o trójkątnym kształcie. Kredki świecowe są łatwe i wygodne w użyciu, nie trzeba ich temperować. Trójkątne kredki ołówkowe również będą świetnym wyborem, ponieważ można je wygodnie trzymać w dłoni i są większe niż klasyczne kredki drewniane. Jeśli więc zastanawiasz się nad kredkami dla niemowlaka, masz kilka opcji do wyboru.

 

Czy farby dla niemowląt to dobry pomysł

Malowanie farbami to fantastyczny sposób na wykorzystanie wolnego czasu z niemowlakiem. Tutaj jednak polecam zdecydować się na zrobienie farb dla malucha samemu, w domu, ze składników spożywczych dostępnych w każdym sklepie. Farby dostępne w sklepach, takie jak plakatówki są raczej nieodpowiednim wyborem dla tak malutkiego dziecka, które lubi wszystkiego próbować, wkładając wiele przedmiotów do buzi. Bezpieczne farbki dla niemowląt można bardzo łatwo i szybko zrobić w domowym zaciszu. Najprostszym sposobem na naturalne farby będzie połączenie jogurtu naturalnego z barwnikiem, którym może być burak, szpinak czy jagody. Taką mieszankę można bez obaw dać maluchowi do miseczki i pozwolić mu na malowanie paluszkami i rączkami po papierze. Taka farbka dla niemowlaka łatwo zmywa się z rąk i buzi, ale trzeba uważać na ściany, ponieważ jogurt naturalny jest tłusty. Innym pomysłem na naturalne farby dla bobasa jest wymieszanie wody, mąki i barwnika. Ta mieszanka również jest bezpieczna dla dziecka.


rozwijanie kreatywności u dzieci


 

Jakie farby są bezpieczne dla niemowląt

Tak jak wyżej wspominałam, najlepszym wyborem dla niemowląt będą farby wykonane z artykułów spożywczych, które będą bezpieczne dla malucha, nawet jeśli weźmie je do buzi. Jeśli Twoje dziecko nie jest uczulone na żaden ze składników wymienionych wyżej, to śmiało możesz zrobić takie bezpieczne i jadalne farbki w domu. Przygotowanie ich jest niezwykle proste i szybkie, a bobasowi z pewnością spodoba się taka zabawa.

 

Jakie farbki dla niemowląt wybrać

Oprócz jadalnych farbek dla niemowląt, które możesz wykonać w domu, warto zastanowić się też nad zakupem gotowych farb do malowania palcami. Są to farby przeznaczone dla maluchów, które nie potrafią jeszcze używać pędzli. Wystarczy moczyć palce w farbie i malować po kartce. Jest to niezwykle proste i bardzo ciekawe dla malca, który może trochę pobrudzić ręce, a jednocześnie namalować jakiś obrazek. Farby do malowania palcami są hipoalergiczne, więc nie będą wywoływały alergii, ale niemowlaki powinny być zawsze pod nadzorem osób dorosłych, ponieważ istnieje ryzyko zjedzenia farbek.

 

kolorowanie kredkami

Co lepiej kupić niemowlakowi – kredki czy farby?

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze trzymać w rączce pewnie przedmiotów to polecam wybór farbek do malowania palcami, gotowych lub stworzonych w domu. Będziesz mieć pewność, że bobas będzie dobrze bawił się samymi rączkami, bez konieczności używania pędzli czy kredek. Jeśli masz trochę starszego niemowlaka, który zaczyna się już interesować rysowaniem to dobrą opcją będzie zakup małego zestawu kredek świecowych lub drewnianych. Pamiętaj, żeby wybrać kredki świecowe w kształcie kamyków lub takie, które nie mają ostrych końców. W przypadku kredek ołówkowych najlepiej wybrać grube i trójkątne.

 

malowanie dla dzieci

Od kiedy kredki dla niemowlaka?

Sama musisz wybrać odpowiedni moment, ponieważ dużo zależy od rozwoju i zainteresowań Twoje dziecka. Jeśli Twój maluch potrafi już trzymać w ręce przedmioty i interesuje się malowaniem czy rysowaniem, to jest to idealny moment na zaopatrzenie się w komplet kredek dla niemowlaka.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź