TRYB JASNY/CIEMNY

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie dla dzieci

tradycje bożonarodzeniowe na świecie dla dzieciCzy Święta Bożego Narodzenia na świecie wszędzie wyglądają tak samo? Na pewno wiecie, że... nie!
I bardzo dobrze, bo gdyby było tak samo, byłoby najzwyczajniej nudno! Niektóre tradycje świąteczne mogą naprawdę zadziwić, np. konsumpcja kurczaka z KFC w Japonii... Zebrałam najciekawsze zagraniczne świąteczne ciekawostki dla dzieci i umieściłam je w prezentacji. 

Boże Narodzenie w Australii


W Australii Boże Narodzenie wypada w sam środek lata. Nic więc dziwnego, że Mikołaj zamienia ciepłe buty na klapki, przybywa na desce surfingowej zamiast sań, a renifery wymienia na kangury. Australijczycy mimo braku śniegu, uwielbiają zimowe i świąteczne dekoracje. Już 1 grudnia domy, sklepy i miasta błyszczą milionami świateł i dmuchanymi dekoracjami. Od 1937 roku Australijczycy
wieczór wigilijny spędzają na śpiewaniu kolęd. Największe koncerty odbywają się w Sydney i Melbourne. W Australii przez cały grudzień organizuje się szalone, przedświąteczne przyjęcia.

Boże Narodzenie w Australii

Boże Narodzenie w Austrii


Z Austrii pochodzi najbardziej znana na świecie kolęda, "Stille Nacht", po polsku "Cicha noc", którą wykonano po raz pierwszy w 1818 roku podczas pasterki w Oberndorf bei Salzburg. W Austrii organizuje się jarmarki bożonarodzeniowe, na których można kupić piękne, świąteczne ozdoby i zjeść świąteczne przysmaki. Najbardziej znany jarmark odbywa się w Wiedniu. Zamiast Mikołaja mieszkańców Austrii odwiedza Christkind, który symbolizuje Dzieciątko Jezus. 

Boże Narodzenie w Austrii

Boże Narodzenie w Chinach


W Chinach obchodzi się Shengdan Jie, czyli Święta Czcigodnych Urodzin. Chińczycy ozdabiają swoje domy kolorowymi dekoracjami, ubierają choinki oraz wręczają drogie prezenty. Boże Narodzenie w Chinach to czas wielkich zakupów. Wszystkie galerie handlowe, hotele oraz restauracje są ozdobione świątecznymi dekoracjami i symbolami. W niektórych restauracjach przygotowane jest specjalne świąteczne menu. Tradycją bożonarodzeniową jest wręczanie sobie jabłek. Jabłko to symbol świąt Bożego Narodzenia w Chinach. Mikołaja można spotkać na ulicach, w galeriach handlowych, a także przynoszącego listy zamiast listonosza.

Boże Narodzenie w Chinach

Boże Narodzenie w Czechach


W Czechach z okazji Świąt wypieka się tradycyjne ciasteczka cukroví, które robi się z masła, cukru, mąki, jajek oraz w zależności od rodzaju ciastek - orzechów, kakao, czekolady i kandyzowanych owoców. Przed kolacją wigilijną Czesi poszczą. Jeśli uda im się przestrzegać postu aż do wieczora, w nagrodę zobaczą złotą świnkę, która zwiastuje pomyślność. Podczas kolacji nie wolno wstawać od stołu, bo można nie doczekać kolejnych Świąt. Prezenty w Czechach przynosi Ježíšek. Podczas wieczerzy na stole nie może zabraknąć vánočka, czyli wypieku podobnego do chałwy, a w smaku przypominającego makowca. Podczas Wigilii popularne jest lanie ołowiu, wróżba z jabłka i rzucanie butem. Kiedy wszyscy domownicy już się najedzą, tradycją jest oglądanie pohádky, czyli bajek. 

Boże Narodzenie w Czechach

Boże Narodzenie w Etiopii


Boże Narodzenie w Etiopii obchodzi się dopiero 7 stycznia. Mieszkańcy nazywają je Gena. "Melkam Gena" po etiopsku znaczy "Wesołych Świąt". Przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła. 
W trakcie nabożeństw kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Etiopczycy wierzą, że pasterze przebywający w Betlejem grali w coś przypominającego hokeja na trawie. Stąd tradycyjna bożonarodzeniowa etiopska gra genna. Tradycyjną potrawą jest pikantny gulasz z mięsa drobiowego podawany oczywiście z indżerą (rodzaj pieczywa). Ucztom towarzyszy tedż, czyli napój alkoholowy na bazie miodu. Święto poprzedzone jest trwającym 43 dni postem.

Boże Narodzenie w Etiopii

Boże Narodzenie w Hiszpanii


W Hiszpanii dzieci nie odwiedza Mikołaj. Robi to Trzech Mędrców - Reyes Magos, ale dopiero 
6 stycznia. Za to 5 stycznia prawie w każdej miejscowości odbywa się cabalgata, czyli wielka parada, na której Mędrcy rzucają zebranym cukierki. El gordo to tradycyjna hiszpańska loteria organizowana 22 grudnia. Wygrane numery są ogłaszane przez dzieci w wieku szkolnym. Portal de Belén to hiszpańskie dekoracje świąteczne przypominające polskie szopki. Podczas Wigilii Hiszpanie spożywają ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze, fasolką i figurką wypiekaną w środku. Jeśli w kawałku ciasta znajdzie się figurkę z zabawką, dostępuje się zaszczytu noszenia korony, ale jeśli fragment zawiera fasolkę, w kolejnym roku należy zapłacić  za roscón.

Boże Narodzenie w Hiszpanii

Boże Narodzenie na Islandii

Uwaga! Legendy bożonarodzeniowe Islandii mogą okazać się zbyt straszne dla dziecka. To czy przeczytacie o nich dziecku powinniście dostosować do jego wieku oraz poziomu wrażliwości.

Grudzień to najciemniejszy miesiąc na Islandii, dlatego jej mieszkańcy oświetlają lampkami i światłami wszystkie miejsca. W okresie świątecznym częstym zjawiskiem jest zorza polarna, czyli niesamowite zjawisko świetlne. Bardzo popularnymi ozdobami są świeczniki, wieńce adwentowe i kalendarze adwentowe. Nie ma Świętego Mikołaja, ale jest 13 Jólasveinar, tzn. 13 Świątecznych Chłopców. Mieszkają w górach ze swoimi trollowymi rodzicami, Grýlą i Leppalúði. Mają dużego, czarnego kota o imieniu Jólakötturinn (Bożonarodzeniowy Kot). Grýla, to olbrzymka, która zjada niegrzeczne dzieci i gotuje je w dużym garnku. Ich ojciec, Leppalúði, porywa dla żony dzieci. Świąteczny kot również uwielbia polować na ludzi, niezależnie od tego, czy byli niegrzeczni, czy mili. Kot nie może zjeść jedynie tych, którzy dostali jako prezent coś do ubrania. Dlatego wśród prezentów powinny się znaleźć
chociaż skarpetki!


Boże Narodzenie na Islandii

Boże Narodzenie w Meksyku


To procesje i spotkania idące ulicami przez 9 dni, od 16 grudnia do 24 grudnia, symbolizujące
wędrówkę Józefa i Maryi w poszukiwaniu miejsca na spędzenie nocy. Każdego wieczoru przed Świętami, rozbija się piniatę. Kiedy w końcu uda się to zrobić, z jej wnętrza wypadają słodycze. Piniata to symbol zła, które mami nas kolorami. Jej siedem rogów symbolizuje siedem grzechów głównych. Kij do rozbijania odzwierciedla sprawiedliwość i walkę ze złem. Zasłonięte oczy rozbijającego symbolizują wiarę, deszcz słodyczy zasypujący uczestników symbolizuje Łaskę Bożą, nagrodę za walkę ze złem – zbawienie. Ostatniego wieczora pojawia się lalka, która reprezentuje Dzieciątko Jezus w żłóbku. Ludzie śpiewają jej kołysanki. Każdego roku opiekuje się nią inna kobieta. Drugiego lutego (dia de la Candelaria) lalka jest przenoszona do kościoła, aby otrzymać błogosławieństwo. Meksykanie wydają sporo pieniędzy, aby lalka ubrana była w piękne szaty, często oddają lalkę do „podmalowania” specjalistom zajmującym się ich produkcją i konserwacją. 

Boże Narodzenie w Meksyku

Boże Narodzenie w Niemczech


Prezenty w zależności od regionu przynosi Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Postacią, która ostrzega dzieci przed niewłaściwym zachowaniem i straszy rózgą jest Knecht Ruprecht.  W Niemczech prezenty kładzie się na stole. To właśnie z Niemiec przywędrował do nas zwyczaj strojenia choinek! Choinki 
w Niemczech pojawiają się już kilka tygodni przed Wigilią. Często są przystrojone własnoręcznie upieczonymi i ozdobionymi przez domowników ciasteczkami. Pod choinką Niemcy umieszczają drewniany żłobek, a na niej światełka. Podczas kolacji wigilijnej, każdy jej uczestnik znajduje pod swoim talerzem monetę, która ma zapewnić szczęście. Jedną z tradycyjnych potraw jest sałatka kartoflana.

Boże Narodzenie w Niemczech

Boże Narodzenie w Szwecji


Jultomten to uroczy krasnal, który przynosi prezenty Szwedom. Dawniej prezenty przynosił koziołek, który do dzisiaj jest świątecznym symbolem Szwecji. Dzień Świętej Łucji wypada 13 grudnia i od niego w Szwecji rozpoczyna się prawdziwe świętowanie Bożego Narodzenia. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną w wianek z płonącymi świecami. Kaczor Donald - Kreskówka jest emitowana o godz. 15.00 w Wigilię. Dopiero po jej obejrzeniu Szwedzi zasiadają do wigiljnego stołu. Podczas Wigilii je się bardzo dużo: szynkę, ryby: śledzie, łososia, kiełbaski, zapiekanki, pasztety, wypieki, cukierki i różne trunki na bazie grzanego wina.

Boże Narodzenie w Szwecji

Boże Narodzenie w Ukrainie


Diduch to snop siana, który w Wiglię gospodarz wnosi do  domu mówiąc: "Diduch do chaty, biada z chaty". Diduch symbolizuje urodzaj, jest też uosobieniem więzi z duchami przodków. Wigilia w Ukrainie przypada na 6 stycznia, 7 stycznia Ukraińcy celebrują Boże Narodzenie. Tego dnia
rozpoczyna się również kolędowanie. Tradycyjna Wigilia składa się podobnie jak w Polsce z dwunastu potraw. Najważniejszą jest kutia zrobiona z kaszy pszennej z dodatkiem maku, miodu, orzechów i rodzynek. Niektórzy mieszkańcy Ukrainy ozdabiają drzewka choinkowe... pająkami i pajęczyną. Podobno pewnej biednej wdowy i jej synów nie było stać na świąteczne dekoracje. Pająki słysząc o ich sytuacji postanowiły udekorować drzewko. Zebrały się i splotły swoje sieci, tworząc z nich misterne ozdoby. Kiedy rodzina się obudziła, ujrzała piękną choinkę udekorowaną pajęczą siecią. Kiedy słońce wzeszło, sieć zmieniła się w złoto. 

Boże Narodzenie w Ukrainie


Tradycje bożonarodzeniowe na świecie prezentacja do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź