TRYB JASNY/CIEMNY

Słuchawki dla dziecka – douszne czy nauszne?

słuchawki dla dziecka

Podróże mogą być niełatwym doświadczeniem, jeżeli przemieszczamy się z małym dzieckiem, które potrzebuje ciągłej uwagi i rozrywki. Jednym z rozwiązań jest oczywiście puszczenie dziecku bajki lub filmu. Może być to jednak kłopotliwe, jeśli nie posiadamy odpowiednich słuchawek dla naszej pociechy. Priorytetem każdego rodzica jest szczęście i zdrowie dziecka, dlatego wybór odpowiednich słuchawek jest bardzo ważny, przede wszystkim ze względu na jego słuch. Jakie więc słuchawki będą najlepsze?


Słuchawki dla wrażliwego ucha dziecka

Słuchawki dla dzieci mają wiele takich samych funkcji jak słuchawki dla dorosłych, z wyjątkiem tego, że są mniejsze (z oczywistych powodów) i mają barwniejsze wersje kolorystyczne (szczególnie jeśli chodzi o słuchawki dla dziewczynki). Występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych, z aktywną redukcją szumów lub bez niej. Zasadnicza różnica polega na tym, że zwykle są one wyposażone w technologię ograniczającą głośność, aby powstrzymać dzieci przed podbijaniem dźwięku i trwałym uszkodzeniem słuchu. Doskonale znamy uczucie, kiedy po dłuższym używaniu słuchawek nasze uszy delikatnie bolą i zdecydowanie są zmęczone. Dlatego najlepszym wyborem dla małego dziecka będą słuchawki nauszne – takie, które obejmują całą małżowinę uszną. Dzięki temu możemy zapobiec bólowi uszu u najmłodszych członków rodziny.

Jak ograniczona powinna być głośność?

Istnieje wiele badań wykazujących, że długotrwałe używanie słuchawek przy dużej głośności może uszkodzić słuch i powodować dodatkowe objawy, takie jak szum w uszach. Dzieci, których kanały słuchowe są mniejsze i których uszy wciąż się rozwijają, są jeszcze bardziej zagrożone niż dorośli. Dlatego dla dzieci poniżej 10 roku życia, najlepszym wyborem są słuchawki nauszne. Słuchawki dla dzieci powinny ograniczać głośność do poziomu poniżej 85 dB i mogą mieć dodatkowe środki zapobiegające przekroczeniu tego limitu przez dzieci. Niektórzy eksperci ds. zdrowia sugerują utrzymanie limitów jeszcze niższych – do około 70 dB, chociaż może to być nieco za mało, jeśli wokół pojawia się hałas.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe mają wiele zalet. Co oczywiste, nie posiadają kabla, o który można się potknąć lub zaplątać. Możliwość ich przyłączenia przez Bluetooth dodatkowo znacznie ułatwia użytkowanie. Mniejsze jest także ryzyko powodowane zbyt entuzjastycznym podłączaniem i odłączaniem, że gniazdo urządzenia się zepsuje. Mit na temat bardzo wysokich cen słuchawek bezprzewodowych zaczyna również zanikać, ponieważ na rynku dostępne są modele w różnych cenach. Dzięki temu nie trzeba wydawać fortuny na to, by nasze dziecko mogło w spokoju oglądać bajki na tablecie i telefonie, czy też grać w ulubione gry. Dobrym pierwszym modelem dla dziecka są słuchawki bezprzewodowe Sony, gdzie wybór jak i zakres cenowy jest zróżnicowany. Wraz ze wzrostem żywotności baterii i spadkiem cen, słuchawki z funkcją Bluetooth mają największy sens – nie tylko dla małych, ale też dla starszych dzieci.

Słuchawki douszne

Dla małych dzieci słuchawki douszne mogą nie być najlepszym wyborem z uwagi na to, że narażają słuch na więcej negatywnych bodźców. Jednak dla nastolatków takie słuchawki mogą być strzałem w dziesiątkę. Jednym z plusów może być jakość dźwięku. Pierwsze ulubione zespoły, moda na podcasty i śledzenie nowych seriali są znaczną częścią życia każdego nastolatka. Dlatego większe dzieci bardzo przywiązują uwagę do tego, aby każdy najmniejszy szczegół dźwiękowy mógł być wychwycony przez ucho. Dzięki słuchawkom dousznym łatwiej jest zachować prywatność tego, co się ogląda lub słucha, a jak wiadomo, nastolatkowie potrzebują swojej przestrzeni osobistej bardziej, niż dzieci poniżej 10 roku życia. Bezprzewodowe słuchawki douszne mogą być jednym z lepszych prezentów dla naszej nastoletniej pociechy.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź