TRYB JASNY/CIEMNY

Pierwszy dzień zimy

pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To zależy jakiej odpowiedzi szukacie. Początek kalendarzowej zimy w roku 2022 wypada na 22 grudnia, czyli dwa dni przed Wigilią. Początek zimy astronomicznej mamy natomiast dzień wcześniej - 21 grudnia. Ostatni tydzień jesieni mija nam na bardzo intensywnych przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, ale nie traktujmy zimy po macoszemu. Zerknijmy jak powitać zimę w przedświątecznym ferworze.


Poszukiwania zimy


Jak każdą porę roku zimę najlepiej widać w jej naturalnym środowisku, czyli na dworze. Zachęcam do ubrania się ciepło i wspólnie z dziećmi poszukania zimy w przyrodzie i nie tylko. Co rzuca nam się w oczy? O tej porze roku na pewno zobaczymy dużo świątecznych dekoracji. W większych miastach będą to też budki z fajerwerkami. Oceńmy temperaturę, jest nam ciepło, czy zimno? Jak ubieramy się zimą? Co możemy robić na świeżym powietrzu? Podczas spaceru warto ukierunkowywać uwagę dzieci właśnie na takie spostrzeżenia. 

Na spacer mogą zabrać kolorową kartkę do poszukiwań zimy, na której umieściłam różne charakterystyczne elementy tej pory roku. Czy dzieciom uda się znaleźć je wszystkie? Małe ilustracje są ułatwieniem dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać.


Biały dzień w przedszkolu


Uwielbiam kolorowe dni w przedszkolu! Ta przedszkolna tradycja jest dość świeża i zakłada ubieranie przez dzieci na różne okazje ubrań w danym kolorze. Pierwszy dzień zimy to idealny dzień, aby ubrać się na... biało. Prawdopodobnie biel zostanie zmyta już w pierwszych minutach, ale to również możemy wykorzystać do zimowych obserwacji! Bo czy zima jest tylko i wyłącznie biała? Jeśli weźmiemy ją pod lupę, dojrzymy mnóstwo kolorów zimy... I na pewno nie będzie to tylko biel.


Zima napis do drukunapis zima do druku

Taki oto zamrożony i ośnieżony napis zima do druku przyda się na gazetce lub w dziecięcym pokoju przy kąciku zimowym. 

Do gazetki możecie wykorzystać również personifikację Pani Zimy - znalazłam grafikę, która bardzo przypadła mi do gustu swoją oryginalnością:

pani zima

Puzzle śnieżynki

puzzle śnieżynkiJeżeli myślimy o zimie to pierwszą rzeczą jaka przychodzi nam na myśl jest śnieg. Zapraszam Was do zabawy ze śnieżynkami, czyli składowymi śniegu :) Zadaniem dziecka jest wyciąć karty ze śnieżynkami, a następnie przeciąć w połowie i wymieszać. Z tak powstałej rozsypanki należy ponownie ułożyć całe śnieżynki. Zadanie na pozór łatwe, wymaga jednak trochę skupienia wzroku, ponieważ śnieżynki różnią od się od siebie w subtelny sposób. W pliku znajdziecie 18 śnieżynek.

Piosenka o śniegu Zaczarowany śniegNa koniec zachęcam do zabawy tanecznej z piosenką Wesołej Sceny "Zaczarowany śnieg". Zanim zatańczycie z dziećmi, polecam nauczyć się tekstu i choreografii. Tekst i melodia wpadają w ucho, a choreografia również jest bardzo łatwa! Przed tańcem poproście dzieci o pocięcie pasków papieru na małe kawałeczki - to będzie śnieg potrzebny w piosence :)


Materiały na pierwszy dzień zimy do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź