TRYB JASNY/CIEMNY

Jak pomóc dziecku z depresją

jak pomóc dziecku z depresją

Depresja to jeden z największych problemów ludzi żyjących w XXI wieku. Niestety choroba ta coraz częściej dotyka dzieci, które nie potrafią poradzić sobie z tempem życia, presją, strachem, wymaganiami i samotnością. Co, jako rodzic, możesz zrobić w tej sytuacji? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie.


Bliskość, czyli najlepszy sposób na wsparcie dziecka

Często pierwsze objawy dziecięcej depresji dorośli tłumaczą jako nieposłuszeństwo, złe wychowanie lub trudny wiek. Warto jednak pamiętać, że spore obciążenie psychiczne odczuwają nie tylko ludzie, którzy są pełnoletni. Niedojrzała jeszcze psychika jest bardzo podatna wszelkie życiowe perturbacje, a sami rodzice często dokładają do tego swoje oczekiwania i własne problemy, na które młodzi ludzie nie są gotowi. Z tym nawałem informacji oraz oczekiwań dzieci przeważnie zostają same, ponieważ opiekunowie żyją w ciągłym pośpiechu. Postaraj się zatem spędzać więcej czasu z dzieckiem. Daj mu poczucie bezpieczeństwa, które jest mu odbierane na każdym kroku przez płynące ze świata wiadomości. Wbrew pozorom rozmowa oraz wspólne wyjście na spacer mogą być najlepszym, co zrobisz dla pociechy borykającej się z depresją.

Nieoceniona pomoc specjalisty

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko coraz rzadziej wychodzi z pokoju, przeważnie ma zły humor i czuje się po prostu nieszczęśliwe, działaj. W tej sytuacji nie masz zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad następnym krokiem. Możesz mieć za to pewność, że z depresji sam dziecka nie wyciągniesz. Weź jednak pod uwagę, że Twój podopieczny w zależności od wieku różnie może reagować na stany depresyjne. W przypadku maluchów typowym objawem jest utrata apetytu lub nawet agresja. Nieważne jednak jakie symptomy się pojawią, najważniejsze jest, by znaleźć specjalistę, który dotrze do przedszkolaka, ucznia lub nastolatka. Wcześnie podjęta terapia może naprawdę szybko zaowocować lepszym samopoczuciem. Psychologów dziecięcych znajdziesz w sieci, ale przygotuj się na to, że pierwszy terapeuta może nie być ostatnim. W końcu to dziecko musi wybrać osobę, której zaufa.

Terapia rodzinna jako najlepszy sposób na powrót do zdrowia

Choć często jest to trudne do zaakceptowania, to rodzice bywają przyczyną stanów depresyjnych u dzieci. Jedynym słusznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wzięcie udziału wraz z latoroślą w procesie terapeutycznym. Stały kontakt z psychologiem pozwoli wyeliminować nieświadomie popełniane błędy i umożliwi nawiązanie lepszego, bardziej wartościowego kontaktu z dzieckiem. Terapia rodzinna może jednak przybierać różną formę. Wielu specjalistów decyduje się na serię spotkań z małoletnim i z rodzicami na osobności, inny natomiast może postawić na wspólne rozmowy lub jedynie dawanie wskazówek opiekunom. Najważniejsze jednak, by nieustannie działać, ponieważ nieleczona depresja nieuchronnie prowadzi do tragedii. Pamiętaj też, że taka terapia może trwać latami i tylko konsekwentne leczenie sprawi, że na twarzy dziecka znowu ujrzysz szczery, beztroski uśmiech.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-wspierac-dziecko-z-depresja/

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź