TRYB JASNY/CIEMNY

Muzyczny prezent dla dziecka - jaki instrument kupić dziecku pod choinkę?

pomysły na prezenty świąteczne dla dzieci

Myśląc o świątecznym prezencie dla dziecka, większość z nas wyobraża sobie zabawkę, planszówkę, klocki lub sprzęt elektroniczny. W tym roku warto spojrzeć mniej schematycznie na kwestię bożonarodzeniowych prezentów i sprawić, by przedmiot znaleziony pod choinką zapoczątkował nową, ekscytującą przygodę. Tak właśnie się stanie, gdy kupimy dziecku instrument muzyczny. Jaki wybrać? Na najmłodszych czeka co najmniej kilkanaście przyjaznych instrumentów. Przygotowałam 3 propozycje, które będzie w stanie udźwignąć każdy Mikołaj.


Ukulele dla dzieci jako świąteczny prezent

Na początek wyjątkowo wdzięczny instrument prosto z Madery (chociaż kojarzony głównie z Hawajami) – ukulele. Chociaż ze względu na wygląd nazywane jest małą gitarą, to grę na ukulele sopranowym z 4 miękkimi strunami znacznie łatwiej opanować od gry na 6-strunowym klasyku. W przypadku ukulele dziecko szybciej łapie akordy i nie musi wkładać tak dużo siły w dociskanie strun. Poza tym mniejszy rozmiar instrumentu oraz waga nieprzekraczająca (co do zasady) 1 kg sprzyjają długotrwałemu trzymaniu podczas nauki, nie wywołując dyskomfortu. Ukulele dla dzieci są relatywnie tanie. Za naprawdę przyzwoitej jakości, uroczo kolorowe ukulele sopranowe o odpowiednich gabarytach zapłacimy nie więcej niż 200 zł. Dobrej klasy gitary są sporo droższe. Ukulele to idealne rozwiązanie dla początkujących małych muzyków, którzy jeszcze nigdy nie grali na żadnym instrumencie. Gdy dziecko opanuje bicia akordowe i schematy akordów na ukulele, to w przyszłości z łatwością „przesiądzie się” na gitarę. W sklepach muzycznych znajdziemy obecnie ukulele o długości zaledwie 54 cm. Rozmiar taki pozwala nawet kilkulatkowi skorzystać z całego spektrum możliwości. Bardzo polecamy je na start – zwłaszcza w zestawie z podręcznikiem do nauki gry przez zabawę oraz z kursem VOD. Niektóre sklepy, także internetowe, za niewielką dopłatą oferują usługę wymienienia strun w instrumencie. Kolorowe struny zachęcają do grania młodszych muzyków i cieszą tych starszych (dorosłych też, nie ma co ukrywać).

Bum Bum Rurki® jako świąteczny prezent dla dziecka

Bum Bum Rurki® to atrakcyjna zabawka edukacyjna i wspaniały instrument dla najmłodszych miłośników muzyki. Mogliście o nim nie słyszeć, jednak Wasze dzieci z dużym prawdopodobieństwem już miały kontakt z tymi niezwykłymi, kolorowymi rurkami. Bum Bum Rurki® często wchodzą w skład instrumentów muzycznych w przedszkolach i klasach I-III, sprzyjając rozwijaniu kompetencji muzycznych i kształtowaniu wrażliwości maluszków. Ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że uderzenie w każdą rurkę generuje inny dźwięk. W przypadku zestawu 8 rurek mamy więc pełną gamę nut, tj. C, D, E, F, G, A, H, C. Dziecko może uderzać rurkami o kolano, krzesło, ławkę lub inne, twarde przedmioty albo położyć na podłodze i uderzać pałeczkami od cymbałek. Nauka gry jest dziecinnie prosta, a wspierają ją dodatkowe pomoce dydaktyczne, głównie książki, płyty DVD i kursy online. Najpopularniejszym rozwiązaniem w segmencie Bum Bum Rurek® jest zestaw diatoniczny, chociaż coraz częściej spotkać można także rozszerzony zestaw chromatyczny, który daje więcej możliwości dźwiękowych. Nowe, oryginalne Bum Bum Rurki® nie są drogie. Kosztują ok. 120-130 zł (cena za zestaw 8 rurek), dlatego nie wymagają dysponowania jakimś gigantycznym budżetem na świąteczny prezent dla dziecka. Za kilkadziesiąt złotych warto dokupić podręcznik i kurs VOD, by móc grać razem z dziećmi w domu.

Cymbałki jako świąteczny prezent dla dziecka

Trzecim instrumentem, który naprawdę warto, naszym zdaniem, kupić małemu dziecku pod choinkę, są cymbałki. Chyba każdy kojarzy metalowe, różnej długości sztabki rozmieszczone na plastikowych lub drewnianych płozach. Cymbałki idealnie sprawdzą się na początek nauki i przygody z muzyką, czyli już w wieku przedszkolnym, a nawet wcześniej, bo instrument ten często znajduje się na wyposażeniu żłobków. Gra na cymbałkach wspaniale wpływa na rozwój muzyczny malucha. Szczególnie polecamy cymbałki. Sztabki są w nich szerzej rozstawione, a każda pomalowana jest na kolor jednego z dźwięków gamy C-dur. Instrument nadaje się nawet dla 2-latków! Dodatkowym wsparciem będzie specjalny podręcznik do nauki gry przez zabawę.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź