TRYB JASNY/CIEMNY

10 Ciekawostek o Marii Skłodowskiej-Curie
Cześć! Zastanawialiście się kiedyś, kim są ludzie, którzy odkrywają rzeczy takie jak promieniowanie czy pierwiastki chemiczne? Dzisiaj opowiemy o jednej z najbardziej znanych uczonych na świecie - Marii Skłodowskiej-Curie! To prawda, nie tylko był ona naukowcem, ale też jedną z pierwszych kobiet, które zrobiły karierę w tej dziedzinie. Oto 10 ciekawostek o niej, które sprawią, że zrozumiesz, jak niesamowitą osobą była!

1. Urodziła się w Polsce, ale zrobiła karierę we Francji.

Maria urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Jej rodzina była bardzo wykształcona, ale biedna. Gdy miała tylko 24 lata, wyjechała do Paryża, żeby kontynuować naukę. Tam poznała swojego przyszłego męża, Pierre'a Curie, i razem zaczęli robić niesamowite odkrycia!

2. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla.

W 1903 roku Maria Skłodowska-Curie zdobyła swoją pierwszą Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki za odkrycie radioaktywności. Była pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie. Ale to nie koniec! W 1911 roku zdobyła kolejną Nagrodę Nobla, tym razem z chemii.

3. Jest jedyną osobą, która zdobyła Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki.

Zdobywanie jednej Nagrody Nobla to już duża rzecz, ale Maria Skłodowska-Curie zdobyła ich dwie, i to w różnych dziedzinach: fizyki i chemii! Do tej pory nikt inny tego nie dokonał.

4. Odkryła dwa nowe pierwiastki.

Maria i jej mąż Pierre odkryli dwa nowe pierwiastki: polon i rad. Nazwa "polon" pochodzi od Polski, kraju urodzenia Marii. To była jej forma oddania hołdu swojej ojczyźnie.

5. Nie wiedziała, że promieniowanie jest niebezpieczne.

W czasach, gdy Maria żyła, naukowcy nie wiedzieli o zagrożeniach związanych z promieniowaniem. Niestety, to prawdopodobnie spowodowało jej śmierć z powodu choroby spowodowanej promieniowaniem.

6. Była prawdziwą bohaterką w czasie I wojny światowej.

W czasie wojny Maria zorganizowała mobilne laboratoria rentgenowskie, żeby pomóc w diagnozowaniu rannych żołnierzy. Pomogła uratować wiele życi!

7. Była mamą i naukowcem.

Maria i Pierre mieli dwie córki: Irène i Ève. Irène też została naukowcem i zdobyła Nagrodę Nobla!

8. Lubiła podróżować i chodzić po górach.

Oprócz bycia genialnym naukowcem, Maria też była osobą, która lubiła spędzać czas na łonie natury. Uwielbiała górskie wędrówki.

9. Miała wiele trudności, ale nigdy się nie poddała.

Maria była kobietą w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Musiała pokonać wiele przeszkód, w tym uprzedzenia i brak równości, ale dzięki determinacji i ciężkiej pracy osiągnęła to, co chciała.

10. Jej odkrycia zmieniły medycynę.

Odkrycia Marii w dziedzinie radioaktywności pomogły w rozwinięciu nowych technik leczenia raka. Do dziś są wykorzystywane w medycynie i badaniach naukowych.

Czytaj dalej: 100 ciekawostek o Marii Skłodowskiej Curie

Komentarze

  1. Bardzo przydatne, szczególnie do pracy domowej z hiesori😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje za takie informacje😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź