TRYB JASNY/CIEMNY

Kiedy dziecko nie chce jeść - jak pomóc w neofobii żywieniowej?


neofobia żywieniowa

Neofobia żywieniowa to termin odnoszący się do sytuacji, w której dziecko odrzuca nowe lub nieznane pokarmy. Ponadto wykazuje opór wobec prób wprowadzenia ich do diety. To powszechne zjawisko występujące u dzieci w różnym wieku. Wiąże się z brakiem różnorodności żywieniowej i ograniczeniem istotnych dla zdrowia składników odżywczych. W jaki sposób można pomóc w tym zaburzeniu?

Neofobia żywieniowa - kluczowe informacje

Neofobia żywieniowa w wielu przypadkach jest naturalnym etapem rozwoju dzieci i może z czasem samoistnie minąć. Jednak jeżeli niechęć do jedzenia nowych potraw utrzymuje się przez dłuższy czas i prowadzi do ograniczeń żywieniowych, warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

Warto pamiętać, że dzieci potrzebują czasu, aby zaakceptować nowe smaki i tekstury. Nie należy zmuszać pociech do jedzenia nowych potraw. Zdecydowanie lepszym sposobem jest samodzielne odkrywanie nieznanych smaków przez dziecko. Dodatkowo należy wprowadzać nowe posiłki stopniowo i w niewielkich ilościach. Najlepiej połączyć je z ulubionymi potrawami. Kolejnym skutecznym sposobem jest kreatywne przygotowanie posiłków, czyli tworzenie kształtów, wzorów i układów kolorystycznych z poszczególnych produktów żywnościowych.

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się już dziś! Goja - dietetyk Niepołomice

Neofobia żywieniowa - dietetyk i pediatra

Zaburzenia odżywienia, w tym neofobia żywieniowa, mogą negatywnie wpływać na zdrowie i rozwój dziecka, dlatego ważna jest szybka reakcja dorosłych i konsultacja lekarska. Z kolei dietetyk specjalizujący się m.in. w przygotowaniu jadłospisów dla dzieci pomoże w przygotowaniu planu żywieniowego, który będzie obejmował stopniowe wprowadzanie nowych posiłków.

Ponadto doświadczony dietetyk potrafi stworzyć atrakcyjny z punktu widzenia dziecka i jednocześnie bogaty w składniki odżywcze jadłospis, który przypadnie do gustu praktycznie każdemu maluchowi. Skorzystanie z porad specjalistów pozwala szybko zidentyfikować źródło problemu i przygotować odpowiednie strategie żywieniowe, aby uporać się z neofobią żywieniową.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź