Kiedy dziecko nie chce jeść - jak pomóc w neofobii żywieniowej?
Neofobia żywieniowa - kluczowe informacje
Neofobia żywieniowa w wielu przypadkach jest naturalnym etapem rozwoju dzieci i może z czasem samoistnie minąć. Jednak jeżeli niechęć do jedzenia nowych potraw utrzymuje się przez dłuższy czas i prowadzi do ograniczeń żywieniowych, warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.
Warto pamiętać, że dzieci potrzebują czasu, aby zaakceptować nowe smaki i tekstury. Nie należy zmuszać pociech do jedzenia nowych potraw. Zdecydowanie lepszym sposobem jest samodzielne odkrywanie nieznanych smaków przez dziecko. Dodatkowo należy wprowadzać nowe posiłki stopniowo i w niewielkich ilościach. Najlepiej połączyć je z ulubionymi potrawami. Kolejnym skutecznym sposobem jest kreatywne przygotowanie posiłków, czyli tworzenie kształtów, wzorów i układów kolorystycznych z poszczególnych produktów żywnościowych.
Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się już dziś! Goja - dietetyk Niepołomice
Neofobia żywieniowa - dietetyk i pediatra
Zaburzenia odżywienia, w tym neofobia żywieniowa, mogą negatywnie wpływać na zdrowie i rozwój dziecka, dlatego ważna jest szybka reakcja dorosłych i konsultacja lekarska. Z kolei dietetyk specjalizujący się m.in. w przygotowaniu jadłospisów dla dzieci pomoże w przygotowaniu planu żywieniowego, który będzie obejmował stopniowe wprowadzanie nowych posiłków.
Ponadto doświadczony dietetyk potrafi stworzyć atrakcyjny z punktu widzenia dziecka i jednocześnie bogaty w składniki odżywcze jadłospis, który przypadnie do gustu praktycznie każdemu maluchowi. Skorzystanie z porad specjalistów pozwala szybko zidentyfikować źródło problemu i przygotować odpowiednie strategie żywieniowe, aby uporać się z neofobią żywieniową.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)