TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zabezpieczyć okno w dziecięcym pokoju przed owadami?


Dzieci są wrażliwe na jad owadów w większym stopniu niż osoby dorosłe. Nawet z pozoru błahe ukąszenia komarów u maluchów mogą wywołać duże obrzęki i reakcję alergiczną. Aby uniknąć ukąszeń owadów u dzieci, nie trzeba sięgać po inwazyjne, chemiczne środki. Wystarczy zadbać o odpowiednią ochronę mechaniczną na okno. Jak zabezpieczyć okno przed owadami w lecie?


Gotowa moskitiera na okno

Najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka użądlenia dziecka przez pszczołę, osę lub komary jest zastosowanie moskitiery. Gotowe moskitiery chroniące przed owadami są dostępne w rozmiarach pasujących na większość okien. Są dostępne w dwóch różnych modelach. Pierwsze z nich mają specjalną ramkę, którą wkłada się w otwarte okno. Takie moskitiery sprawdzają się dobrze w oknach starszego typu, w których znajdują się dwa skrzydła. Jedno z nich zdejmuje się i zastępuje moskitierą, a drugie wykorzystuje się do zamykania okna np. w nocy. Do nowszych okien można z kolei zastosować moskitiery mocowane na taśmę z rzepem. Dzięki niej siatkę ochronną przed owadami można zdemontować w dowolnym momencie bez naruszania skrzydła okiennego.

Gotowa moskitiera skutecznie ogranicza wlatywanie owadów do pokoju dziecięcego za sprawą gęstej siatki. Owady nie są w stanie się przez nią przecisnąć, dlatego pozostają na zewnątrz. Siatka uniemożliwia ich wlatywanie do środka i jednocześnie w żaden sposób nie szkodzi pożytecznym owadom zapylającym. Jest ekologiczna i bezpieczna m.in. dla pszczół, które powinno się chronić.

Samodzielne wykonanie moskitiery

Do samodzielnego wykonania moskitiery potrzebna jest przede wszystkim gęsta siatka. Można zastąpić ją cienką firanką lub inną tkaniną o niewielkiej grubości, lecz pozbawioną większych otworów. Należy dociąć ja do rozmiarów okna, a następnie przygotować ramkę z cienkich listewek, do której zamocuje się tkaninę lub siatkę.Do tego celu nie trzeba używać igieł i nici. Równie dobrze można użyć do mocowania zszywacza. Listewki należy połączyć w prostokąt, który dokładnie przylega do otworu okiennego. Gotową moskitierę wkłada się w otwarte okno i zdejmuje podczas jego zamykania. Dzięki temu żaden owad nie wleci do dziecięcego pokoju, nawet gdy okno jest otwarte przez całą noc.

Jak udzielić pierwszej pomocy w razie użądlenia przez owada?

Jeśli dojdzie do użądlenia dziecka przed owada, powinno się przede wszystkim zdezynfekować miejsce ugryzienia. Następnie warto sięgnąć po kwaśną wodę w żelu lub ocet i przetrzeć miejsce użądlenia, by ograniczyć obrzęk. W przypadku wystąpienia wysypki wskazana jest konsultacja lekarska i zastosowanie wapna oraz leków o działaniu przeciwhistaminowym. Jeżeli u dziecka pojawia się uogólniony obrzęk, pierwsza pomoc powinna polegać na wezwaniu karetki lub zawiezieniu dziecka do szpitala. Obrzęk, trudności z oddychaniem i spadek ciśnienia to obawy, które mogą wskazywać na wstrząs anafilaktyczny, czyli stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź