TRYB JASNY/CIEMNY

Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

muzyka a rozwój dziecka

Muzyka to nieodłączny element życia człowieka. Towarzyszy nam na każdym etapie, począwszy od poczęcia. Badania dowodzą, że dziecko słyszy dźwięki, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Czy muzyka ma wpływ na człowieka?

Muzyka towarzyszy nam w codziennym życiu, przy wykonywaniu różnych czynności. Słuchamy jej podczas oglądania telewizji, w pracy czy robiąc zakupy. Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. A dzięki współczesnym, innowacyjnym technologią, przeprowadzono szczegółowe badania, które to potwierdzają. Badania te udowodniły również, że muzyka odbierana jest całym ciałem, że oddziałuje na funkcje wegetatywne, psychikę oraz czynności różnych układów funkcjonalnych. Dodatkowo ma wpływ na system nerwowy. Muzyka zmienia tempo przemiany materii, szybkość pulsu, napięcie mięśni, a nawet i prędkość krążenia krwi! Co więcej, wywiera wpływ nie tylko na dorosłych, ale również na dzieciach.

W jaki sposób muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Badacze odkryli, że muzyka w życiu dziecka powinna pojawić się jeszcze wtedy, gdy maluch znajduje się w brzuchu matki. Stąd kobiety, przyszłe mamy, coraz częściej śpiewają swoim nienarodzonym maluszkom, a nawet i przykładają słuchawki, z których płynie muzyka relaksacyjna. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Przedstawiamy najważniejsze korzyści:

  1. Puszczanie muzyki dziecku poprawia koordynację między półkulami mózgu. To z kolei pomaga regulować emocje, zwiększa zdolność malucha do radzenia sobie ze złością i frustracją, a także zwiększa odporność na stres.
  2. Nawet niedługie słuchanie muzyki przyczynia się do wzrostu przepływu krwi do mózgu, co polepsza zdolność przetwarzania języka. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2018 roku udowodniono, że dzieci reagują na muzykę już wieku niemowlęcym. Te same badania dowiodły, że muzyka wspomaga rozwój funkcji poznawczych czy też percepcji wzrokowo-przestrzennej.
  3. Muzykę wykorzystuje się również w procesie nauczania języka obcego. Piosenki w obcym języku mają bardzo dobry wpływ na przyswojenie zarówno słownictwa, jak i struktur gramatycznych. Ponadto wspierają rozwój sprawności komunikacji w obcym języku, jak i rozumienia ze słuchu.

Jak wspierać rozwój dziecka za pomocą muzyki?

Rozwój dziecka można wspierać za pomocą muzyki już od początku. Jak to zrobić?

Teatr muzyczny

Doskonałym sposobem na wspieranie rozwoju dziecka za pomocą muzyki jest uczestniczenie malucha w spektaklach muzycznych. Teatr muzyczny to nic innego jak przedstawienie, któremu towarzyszy odpowiednia dobrana muzyka. Ma ona na celu podkreślenie emocji bohaterów, a jednocześnie oddziałuje w określony sposób na widzów. Taka forma artystyczna tworzona jest z dbałością o harmonijny rozwój emocjonalny, społeczno-moralny dzieci.

Koncerty dla dzieci znajdziesz na: https://kulturka-poznan.pl/koncerty-dla-dzieci/

Zajęcia gry na instrumentach

Starsze dzieci warto zapisać na zajęcia gry na instrumentach. Pamiętaj, aby dziecko wybrało, na czym chce grać.

Słuchanie muzyki

Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci gry na instrumencie lub śpiewania, wystarczy, że będziecie wspólnie słuchać muzyki. Muzykę warto puszczać, gdy maleństwo znajduje się jeszcze w brzuszku.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź