TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Dzień Kota

dzień kota przedszkole17 lutego swój dzień mają nieustraszone, cudownie egoistyczne i dziwne zwierzęta - koty. Jeżeli szukacie zabaw i materiałów dydaktycznych na Dzień Kota, dobrze trafiliście - przed Wami cały opasły post wypełniony kocimi zabawowymi przysmakami.

Znane koty do druku


Na samym początku przypominam o ilustracjach ze znanymi kotami z bajek i popkultury :)

Budowa kota dla dzieci


Jakie części ciała ma kot? Zabawa utrwalająca części ciała, świetna na start z kocią tematyką. Zadaniem dziecka jest dopasować napisy do części ciała kota. Przygotowałam dwie plansze - jedną "normalną", a drugą do czytania sylabowego.

dzień kota przedszkole

Zabawa Budowa kota do pobrania TUTAJDzikie koty dla dzieci


Prowadząc zajęcia o kotach, warto wspomnieć o kotach żyjących dziko, takich jak lwy, gepardy czy pantery. Wszystkie na szalenie kolorowych ujęciach. 

dzień kota w przedszkoluIlustracje Dzikie koty do pobrania TUTAJCiekawostki o kotach dla dzieci


Czy wiecie, że nie ma dwóch takich samych kocich nosów? Albo że koty świetnie wspinają się dzięki haczykowatym pazurkom, ale niezbyt dobrze idzie im schodzenie? A słyszeliście o tym, że koty nie powinny pić krowiego mleka? Niezależnie od odpowiedzi, poniżej czekają na Was kocie ciekawostki :)

ciekawostki o kotach dla dzieci

Ciekawostki o kotach dla dzieci do pobrania TUTAJCzego potrzebuje kot?


Kolejna porcja ilustracji, tym razem z rzeczami niezbędnymi, jeśli kot ma być naszym domownikiem. Na obrazkach znajdziecie: kuwetę, drapak, miski, transporter, legowisko, karmę i inne potrzebne rzeczy.

dzień kota scenariuszIlustracje Czego potrzebuje kot do pobrania TUTAJ


Co je kot? Zabawa z latarką


Zapewne pierwszą odpowiedzią na to pytanie, w umyśle każdego z nas pojawia się odpowiedź: "Myszy", ale nie chciałabym wprowadzać makabrycznych elementów podczas zajęć. Tak więc przygotowałam praktyczne wskazówki co do karmienia kotów w formie zabawy z latarką. Kota należy wydrukować w tylu kopiach, ile jest Wam potrzebnych. Następnie drukujemy kółeczka z jedzeniem i mocujemy z drugiej strony kota, w miejscu białego kółka na jego brzuszku. Dzieci prześwietlają brzuch kota i sprawdzają co zjadł. Uwaga: na pierwszych dwóch stronach znajdują się produkty kociej diety: mięso, ryż, jajko, ryba, twarożek, marchewka, woda, karma. Na następnych dwóch stronach znajdziecie produkty, których koty jeść nie mogą: lody, mleko, czekolada, kiszony ogórek, chipsy, cukierek, hamburger, cebula.


dzień kota przedszkoleCo je kot? Zabawa z latarką do pobrania TUTAJ


Kocia gimnastyka karty ruchowe Dzień Kota


W formie uwielbianych przez dzieci i przez Was kart ruchowych - ze śmiesznymi napisami. Karty drukujemy, laminujemy, dzieci losują albo losuje prowadzący. Wykorzystujemy je również jako przerwę ruchową podczas zajęć. To jak, gotowi, aby zamienić się w gilgotacza chmur lub kociego siłacza?

dzień kota zabawyKocie karty ruchowe do pobrania TUTAJKocie pompony


Zabawa przydatna podczas doskonalenia motoryki małej oraz nazywania i rozpoznawania kolorów. Drukujemy plansze z kotami, przygotowujemy pęsetę, kolorowe pomponiki, ewentualnie plastelinę zwinięte w kuleczki kawałki papieru. Dziecko za pomocą pęsety lub paluszków, przenosi małe elementy na puste pola.

dzień kota karty pracy

Zabawa Kocie pompony do pobrania TUTAJ


Koty i myszy - gra planszowa


Jedne z pierwszych zdjęć wstawionych na bloga lata temu, więc wybaczcie jakość :(


kot i mysz


Gra przyda się do utrwalania znajomości liter, sylab lub cyfr, wybór należy do Was. Potrzebujemy planszy z wybraną przez nas ilością pól, dostosowaną do liczby liter, sylab lub cyfr, które chcemy utrwalić.

Co będzie potrzebne:

- plansza
- żetony z myszami i kotami - żetonów musi być tyle ile pól
- karteczki w dwóch kolorach
- mazak suchościeralny, zwykły mazak
- chusteczka

Plansza z 15 polami do pobrania

Plansza z 20 polami do pobrania

Do planszy z 15 polami potrzebujemy 15 żetonów - 9 myszek i 6 kotów (ale oczywiście można użyć czegokolwiek, kamyków, guzików, nakrętek, pionków, ważne, żeby występowały w dwóch kolorach etc.). Obrazki pochodzą z portalu freepik. Aby pobrać poniższe żetony, musicie otworzyć je w nowym oknie. Jeżeli chcecie planszę z większą ilością pól, musicie wykorzystać większą ilość żetonów.

myszy obrazki
myszy obrazki

Planszę i obrazki laminujemy. Na planszy mazakiem suchościeralnym zapisujemy litery, sylaby lub cyfry, które chcemy utrwalić.


Taki sam zestaw przygotowujemy na 9 karteczkach w jednym kolorze oraz na 6 karteczkach w drugim kolorze. U mnie będą karteczki niebieskie, odpowiadające myszom i karteczki pomarańczowe, odpowiadające kotom.


Karteczki mieszamy, formujemy w wachlarz lub wrzucamy do woreczka i prosimy dziecko, żeby nie podglądając wybrało jedną. Zadaniem dziecka jest odczytać literkę i znaleźć taką samą na planszy. Jeżeli wylosowało karteczkę w kolorze odpowiadającym myszom, na pole z literką kładzie żeton z myszą, jeżeli wylosowało koci kolor - kładzie na planszę żeton z kotem. Jeżeli na planszy pojawi się 5 kotów, wszystkie myszki muszą uciec do norek i gra zaczyna się od początku. Dziecko wygrywa, jeżeli na planszy pojawi się 6 myszek 😊Grę możecie dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb.


Biedny kotek zabawa dla dzieci


Gra kółeczkowa typu "Pomidor", którą dzieci z mojej grupy podobnie uwielbiają 😊 Dzieci siedzą w kole, w środku zostaje wybrany chętny - kot. Kot na czterech łapkach musi podejść do wybranej osoby i spróbować ją rozśmieszyć w kocim języku, czyli miaucząc i łasząc się 😉

Rozśmieszana osoba, musi trzy razy powiedzieć "Biedny kotek", pogłaskać kotka, ale nie może się zaśmiać. Jeżeli to zrobi, sama staje się kotem. Aby uatrakcyjnić zabawę, możemy wykonać maskę kotka, którą dziecko w środku koła będzie zakładać.


Maski kotów do pobrania TUTAJ


Maski możecie wykorzystać do zrobienia pamiątkowego zdjęcia dla każdego uczestnika obchodów Dnia Kota.

Kot i myszy zabawa


Zabawa bieżna, najlepiej sprawdzi się na dworze, ale jeżeli sala jest duża, to też dacie radę. W jednym miejscu sali budujemy norkę, do której będą uciekać myszy, w drugim miejscu legowisko kota. Nauczyciel lub wybrane dziecko jest kotem. Kiedy kot śpi myszki mogą chodzić wokół niego, ba nawet zaczepiać. Jednak w pewnej chwili kot wstaje i goni myszy. Kto zostanie złapany przez kota, idzie z nim do kociego legowiska i albo zostaje "zjedzony", czyli połaskotany 😉, albo w magiczny sposób zamienia się w kota i pomaga polować na myszy. Do zabawy można dołożyć muzykę i zależnie od dźwięków organizować aktywność dzieci.

Kocia klasyka


Zabawa podpatrzona na zajęciach muzycznych prowadzonych przez koleżankę przy utworze Rossiniego "Duetto Buffo Di Due Gatti". Włączamy utwór i animujemy dzieci - koty. Ważne, żeby zachowywały się jak koty - prężyły, mruczały, miauczały. Wykorzystując kłębek wełny, koty mogą podnosić się do nitki lub podążać za nią. Szalona zabawa :)


Z "kocich" przebojów klasycznych przychodzi mi na myśl jeszcze "Pink Panther". Dzieci tańczą swobodnie, prowadzący lub wybrane dziecko jest kotem, reszta myszkami. W pierwszej części utworu kot skrada się, a myszki chodzą swobodnie, kiedy utwór przybiera na sile, kot porywa myszki. Kiedy utwór dobiegnie końca, wszystkie myszki powinny zostać złapane. Polecam u maluszków!Po nitce do kłębka


Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel podaje im trochę rozplątany kłębek wełny, dzieci podając sobie kłębek mają za zadanie go zwijać. Opcja nr 2 - kłębek dość mocno rozwijamy na podłodze, tworząc wzory. Dzieci mają za zadanie zwinąć kłębek. Zabawa doskonale rozwija współpracę w grupie i uczy cierpliwości.

Koci taniec


Kojarzycie Baby Shark? To pytanie retoryczne. Być może ucieszy Was, że na kanale Pinkfong pojawił się również koci odpowiednik, ze zwariowanym kocim tańcem :) Doskonały pretekst na wplecenie w zajęcia elementów języka angielskiego.
Kolorowanki Dzień Kota


W mojej grupie na wszystkie dni specjalne przygotowuję kolorowanki. Dzieci często o nie proszą i kolorują podczas zabaw swobodnych.

Komentarze

 1. Super materiały na Dzień Kota.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne materiały. Super Dzień Kota.

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne materiały:)dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe materiały i świetne pomysły. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne materiały. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 6. Super materiały. Gratulacje i dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. Super materiały i pomysły na zabawy 🐱🐾

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne i ciekawe materiały. Dziękuję, że mogłam z nich skorzystać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź