sobota, 15 kwietnia 2017

Myszy i koty - gra i zabawy


Cześć! Ogromnie cieszę się, że do łask wracają gry planszowe. Niestety ich ceny często są bardzo wysokie, a nie stać mnie na to, żeby aż tak inwestować 😉 Postanowiłam, że sama będę tworzyła planszówki na użytek pracy w przedszkolu i oto pierwsza z nich. Dlaczego koty i myszy? Tak jakoś 😊

Gra przyda się do utrwalania znajomości liter, sylab lub cyfr, wybór należy do Was. Potrzebujemy planszy z wybraną przez nas ilością pól, dostosowaną do liczby liter, sylab lub cyfr, które chcemy utrwalić.


Co będzie potrzebne:

- plansza
- żetony z myszami i kotami - żetonów musi być tyle ile pól
- karteczki w dwóch kolorach
- mazak suchościeralny, zwykły mazak
- chusteczka

Plansza z 15 polami do pobrania

Plansza z 20 polami do pobrania

Do planszy z 15 polami potrzebujemy 15 żetonów - 9 myszek i 6 kotów (ale oczywiście można użyć czegokolwiek, kamyków, guzików, nakrętek, pionków, ważne, żeby występowały w dwóch kolorach etc.). Obrazki pochodzą z portalu freepik. Aby pobrać poniższe żetony, musicie otworzyć je w nowym oknie. Jeżeli chcecie planszę z większą ilością pól, musicie wykorzystać większą ilość żetonów.


Planszę i obrazki laminujemy. Na planszy mazakiem suchościeralnym zapisujemy litery, sylaby lub cyfry, które chcemy utrwalić.


Taki sam zestaw przygotowujemy na 9 karteczkach w jednym kolorze oraz na 6 karteczkach w drugim kolorze. U mnie będą karteczki niebieskie, odpowiadające myszom i karteczki pomarańczowe, odpowiadające kotom.


Karteczki mieszamy, formujemy w wachlarz lub wrzucamy do woreczka i prosimy dziecko, żeby nie podglądając wybrało jedną. Zadaniem dziecka jest odczytać literkę i znaleźć taką samą na planszy. Jeżeli wylosowało karteczkę w kolorze odpowiadającym myszom, na pole z literką kładzie żeton z myszą, jeżeli wylosowało koci kolor - kładzie na planszę żeton z kotem. Jeżeli na planszy pojawi się 5 kotów, wszystkie myszki muszą uciec do norek i gra zaczyna się od początku. Dziecko wygrywa, jeżeli na planszy pojawi się 6 myszek 😊Grę możecie dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb.

Biedny kotek

Gra kółeczkowa typu "Pomidor", którą dzieci z mojej grupy podobnie uwielbiają 😊 Dzieci siedzą w kole, w środku zostaje wybrany chętny - kot. Kot na czterech łapkach musi podejść do wybranej osoby i spróbować ją rozśmieszyć w kocim języku, czyli miaucząc i łasząc się 😉Rozśmieszana osoba, musi trzy razy powiedzieć "Biedny kotek", pogłaskać kotka, ale nie może się zaśmiać. Jeżeli to zrobi, sama staje się kotem. Aby uatrakcyjnić zabawę, możemy wykonać maskę kotka, którą dziecko w środku koła będzie zakładać.

Maska do pobrania tutaj

Kot i myszy

Zabawa bieżna, najlepiej sprawdzi się na dworze, ale jeżeli sala jest duża, to też dacie radę. W jednym miejscu sali budujemy norkę, do której będą uciekać myszy, w drugim miejscu legowisko kota. Nauczyciel lub wybrane dziecko jest kotem. Kiedy kot śpi myszki mogą chodzić wokół niego, ba nawet zaczepiać. Jednak w pewnej chwili kot wstaje i goni myszy. Kto zostanie złapany przez kota, idzie z nim do kociego legowiska i albo zostaje "zjedzony", czyli połaskotany 😉, albo w magiczny sposób zamienia się w kota i pomaga polować na myszy. Do zabawy można dołożyć muzykę i zależnie od dźwięków organizować aktywność dzieci.

Koci duet

Zabawa podpatrzona na zajęciach muzycznych prowadzonych przez koleżankę przy utworze Rossiniego "Duetto Buffo Di Due Gatti". Włączamy utwór i animujemy dzieci - koty. Ważne, żeby zachowywały się jak koty - prężyły, mruczały, miauczały.


Z "kocich" przebojów klasycznych przychodzi mi na myśl jeszcze "Pink Panther". Dzieci mogą tańczyć swobodnie lub nauczyciel/dziecko może być kotem, reszta myszkami. W pierwszej części utworu kot skrada się, a myszki chodzą swobodnie, kiedy utwór przybiera na sile, kot porywa myszki. Kiedy utwór dobiegnie końca, wszystkie myszki powinny zostać złapane.


Po nitce do kłębka

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel podaje im trochę rozplątany kłębek wełny, dzieci podając sobie kłębek mają za zadanie go zwijać. Opcja nr 2 - kłębek dość mocno rozwijamy na podłodze, tworząc wzory. Dzieci mają za zadanie zwinąć kłębek. Zabawa doskonale rozwija współpracę w grupie.


Do zobaczenia!😺

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem kociaki są wielce fajnymi zwierzakami i z pewnością warto jest je posiadać u siebie w mieszkaniu. Również fajnie napisano o nich w https://www.sucha24.pl/wydarzenia/powiat/item/15878 i ja uważam,że takie pupile są naprawdę słodkie. Dlatego ja również myślę o tym aby wziąć jeszcze kolejnego kotka do siebie do mieszkania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że jesteś <3 Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

To Cię zainteresuje: