TRYB JASNY/CIEMNY

Ferie z dzieckiem: 3 pomysły na aktywne spędzenie czasu

ferie z dzieckiem pomysły

Trwają ferie, a Ty nie masz możliwości wyjazdu na dwutygodniowy urlop? Na szczęście nie trzeba tego robić, żeby zimowe wakacje pozostawiły dobre wspomnienia. Zastanawiasz się, jak spędzić czas z dzieckiem w domu? Nie wiesz, jakie aktywności zaplanować na ten czas wolny? Sprawdź te 3 pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem i pożegnaj nudę!


1. Kolaże ze zdjęć z ubiegłego roku

Dni wolne podczas ferii to doskonały czas, żeby zrobić przegląd zdjęć wykonanych w zeszłym roku i zamówić odbitki, np. na stronie foto.fujifilm.pl. Część z nich możesz, klasycznie, umieścić w albumach. Ale najlepsze ujęcia wykorzystaj do kreatywnej zabawy, czyli do zrobienia wyjątkowego kolażu. Jak go wykonać? To proste!

  • Przygotuj podkładkę, do której przymocujesz fotografie – dobrze sprawdzi się antyrama, blejtram czy duża ramka.
  • Razem z pociechą ułóż odbitki – można umieścić je symetrycznie obok siebie albo stworzyć z nich kolaż w kształcie drzewa czy serca.
  • Przyklej zdjęcia w odpowiednich miejscach i gotowe!

Dla urozmaicenia możesz napisać u góry lub na środku podkładki tytuł swojej pracy. Niech nawiązuje on do tematyki fotografii. Może to być np. „Lato 2022”, „Moja rodzina” czy „Best moments of 2022”. Zrób burzę mózgów razem z dzieckiem, a na pewno znajdziecie coś odpowiedniego! 

2. Sesja fotograficzna w śniegu

Śnieg to obecnie dość rzadko spotykane zjawisko zimą. Wiele dzieci czeka na niego z utęsknieniem, aby móc urządzać śnieżne bitwy czy ulepić największego bałwana w sąsiedztwie. Jeśli nadarzy się taka okazja, warto upamiętnić te chwile beztroskiej zabawy i zrobić sesję fotograficzną. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego aparatu – z powodzeniem wystarczy Ci ten, który masz w smartfonie.

Aby uzyskać ciekawe efekty, pamiętaj o tych kilku zasadach:

  • przed zrobieniem zdjęcia, dotknij ekran w miejscu, gdzie chcesz, żeby była ustawiona ostrość, czyli np. na twarzy pociechy – dzięki temu unikniesz nieestetycznych, rozmazanych ujęć;
  • zanim naciśniesz migawkę, wyreguluj kompensację ekspozycji. To parametr, który odpowiada za przyciemnianie i rozjaśnianie zdjęcia. Aby go ustawić, dotknij ekranu tam, gdzie ma być ostrość i poczekaj. Obok powinien się wyświetlić symbol słoneczka lub żarówki. Przesuń go do góry lub w dół i zobacz, jak zmienia się jasność obrazu. Ustaw kompensację tak, aby śnieg był biały, ale nie przejaskrawiony. Dzięki temu zdjęcie nie będzie prześwietlone.

Zwróć także uwagę na tło, gdy fotografujesz. Aby ujęcia wyglądały estetycznie, unikaj robienia fotografii np. na tle śmietników czy góry odśnieżonego błota. Twoje obrazy będą wyglądać o wiele lepiej, jeśli ustawisz dziecko np. przed ciemnozielonymi choinkami lub ośnieżoną łąką.

3. Własnoręcznie wykonane ramki na zdjęcia

Aby zająć dziecko w zimowy wieczór, zaproponuj mu wykonanie ramek na zdjęcia z wakacji. Można je zrobić z łatwością np. z… patyczków kosmetycznych (wystarczy je skleić w dowolny kształt) lub z masy solnej. Gdy rama będzie gotowa, czas na jej dekorowanie. Możecie wykorzystać farby, kleje, brokat, a także dary natury, czyli szyszki, gałązki choinki, żołędzie czy kasztany.

Własnoręcznie wykonana ramka to nie tylko świetna zabawa, ale także idealny prezent, np. z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Nie pozwól, żeby w te ferie Twoja pociecha się nudziła. Zapewnij jej kreatywne aktywności, a wolny czas upłynie Wam miło i wesoło.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź