TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Dzień Dentysty - scenariusz i darmowe pomoce edukacyjne

Dzień Dentysty przedszkole


Dzień Dentysty przypadający 5 marca, to świetna okazja, aby przypomnieć dzieciom o znaczeniu zdrowia ich zębów i jamy ustnej. Edukacja poprzez zabawę może być niezwykle skuteczna, dlatego zebrałam dla Was mnóstwo kreatywnych zabaw, które nie tylko dostarczą dzieciom wiele radości, ale także pomogą im zrozumieć, jak ważna jest higiena zębów.


dzień dentysty napis do drukuSzczęśliwy i smutny ząb do druku


W pliku dwa sympatyczne zęby - jeden szczęśliwy, drugi smutny i różne produkty spożywcze z podpisami. Naklejamy je na kartonowe pudełko lub sztywną kartkę, wycinamy buzię. Zadaniem dziecka jest zęby nakarmić - szczęśliwy ząb karmimy jedzonkiem zdrowym dla naszych zębów, a smutny - niezdrowym. Celem zabawy jest uświadomienie, jakie przekąski są dobre dla zębów, a jakie mogą przyczyniać się do próchnicy.

Gra Nakarm zęby do pobrania TUTAJ


Kolorowe plomby


Kiedy dziecko staje już przed trudną koniecznością zaplombowania chorego zęba, niemałym pocieszeniem jest dla niego wybór koloru plomby. Oczywiście, lepiej aby nasze zęby obyły się bez plomb! Zadaniem dziecka w tej zabawie jest zabawa w dentystę i uzupełnienie dziury w zębie odpowiednim kolorem wypełnienia.

Zabawa Kolorowe plomby do pobrania TUTAJ

Umyj zęby!


Planszę z zębami drukujemy i laminujemy lub wkładamy do koszulki. Następnie mażemy po zębach czarnym mazakiem suchościeralnym. Dziecko za pomocą szczoteczki, patyczka higienicznego lub chusteczki musi wyczyścić zęby z mazaka.

Zabawa Umyj zęby do pobrania TUTAJ


Ile zębów zabrała Wróżka Zębuszka?


Wypadanie zębów mlecznych to moment na które jedne z dzieci czekają z utęsknieniem, a u innych powoduje on lekki strach i niepokój. Pomocnym podczas wypadania mleczaków będzie przybliżenie dzieciom postaci Wróżki Zębuszki - niewidzialnego elfika, który zabiera mleczne zęby zostawione pod poduszką, w zamian zostawiając pieniężny upominek. Nam Wróżka Zębuszka pomoże podczas zabawy matematycznej. Dziecko losuje kartonik, a następnie musi schować do słoika wróżki tyle ząbków, które postanowiła zabrać. W pliku znajdują się również kartoniki puste, na których możecie wpisać dowolną cyfrę lub kropki, jeśli dziecko nie zna jeszcze cyfr.

Gra matematyczna Wróżka Zębuszka do pobrania TUTAJ

Co robić żeby mieć zdrowe zęby?


Mała lista przygotowana przez sympatycznego pana stomatologa, dzięki której możecie stworzyć gazetkę na tablicy. 

Świetnym elementem jest również przeprowadzenie prostego eksperymentu z jajkiem i napojami. Zanurzcie jajko w napoju gazowanym lub w occie i obserwujcie zmiany. Skorupka jajka będzie doskonałą imitacją szkliwa zębów, które może ulec uszkodzeniu przez kwasy zawarte w napojach. Eksperyment wizualizuje, dlaczego ważne jest, aby pić więcej wody i unikać słodkich napojów.

Jak mieć zdrowe zęby gazetka do pobrania TUTAJ


Czego potrzebuje w pracy dentysta?


My tu gadu gadu o zębach, a zapomnieliśmy o tym, kto te zęby leczy. Przydatne materiały z obrazkami - czego dentysta potrzebuje w swoim gabinecie. Pomogą też oswoić lęk przed wizytą w gabinecie.

Atrybuty dentysty do pobrania TUTAJ


Napis Dzień Dentysty do druku


Na szablonie zębów :)


Napis Dzień Dentysty do pobrania TUTAJ


szczęśliwy i smutny ząbDziennik mycia zębów do druku


Najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby nasze zęby były zdrowe, jest nawyk odpowiedniego ich szczotkowania rano i wieczorem. W utrwaleniu systematyczności dzieciom pomoże miesięczny dzienniczek mycia zębów - po każdym szczotkowaniu kolorują jedną ze szczoteczek.

Dziennik mycia zębów do pobrania TUTAJ


Opaska Dbam o zęby


Na pamiątkę Dnia Dentysty, do pokolorowania i ozdobienia przez dzieci.

Opaska Dbam o zęby do pobrania TUTAJ


Zabawy na Dzień Dentysty to nie tylko świetna rozrywka, ale także cenna lekcja zdrowotna. Dzięki kreatywnym grom i eksperymentom, dzieci mogą lepiej zrozumieć, jak ważna jest higiena jamy ustnej i jakie nawyki pomagają utrzymać zęby w dobrej kondycji.

Zachęcam do dzielenia się własnymi doświadczeniami z zabaw dentystycznych w komentarzach!

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź