TRYB JASNY/CIEMNY

Materiały na Dzień MotylaDzień Motyla przypada na 14 marca. Połowa marca to jeszcze nie czas na motyle ekscesy w Polsce, jednak zawsze miło pobawić się w coś szczególnego z tymi niezwykłymi owadami, które dostarczają naprawdę wielu pomysłów do zabaw!


Bardzo głodna gąsienica

Na sam początek - wspomnę o jednej z moich ukochanych książek dla dzieci - "Bardzo głodnej gąsienicy" Erica Carle'a. W tej książce jest wszystko - akcja, tajemnica, absurd i niespodziewane zakończenie! Napisana prostym, dziecięcym językiem, świetna do zaprezentowania cyklu rozwojowego motyla oraz nauki dni tygodnia. Gorąco ją Wam polecam! PS: w ofertach wielu księgarni można oprócz książki, znaleźć dodatkowo zabawne gadżety. Dzieci kochają tę książkę, dorośli też!
Napis Dzień Motyla
W formie różnokolorowych motylków. Będzie przepięknie wyglądał przypięty do tablicy lub w formie girlandy.


Motyle w Polsce

Motyli na świecie jest naprawdę mnóstwo, ale do przedstawienia dzieciom wybrałam te polskie, bo oprócz zatwardziałych etymologów i zoo, raczej małe prawdopodobieństwo, że gdzieś spotkamy motyle mieszkające w Meksyku, a taki bielinek kapustnik czy paź królowej na pewno migną nam gdzieś na spacerze z dzieckiem.

Na ilustracjach motyli dopatrzycie się ikon słoneczka lub księżyca - słoneczko oznacza motyle dzienne, a księżyc - nocne.
Każda ilustracja jest zwieńczona podpisem, więc możecie motyle wydrukować w dwóch egzemplarzach i od jednej odciąć napis, wówczas dziecko będzie mogło odszukać napisy i dopasować je do obrazków.


Budowa motyla
Plakat do druku przedstawiający budowę motyla, dzieci są zazwyczaj bardzo zainteresowane takimi informacjami.


Cykl rozwoju motyla

Jeżeli szukacie większych ilustracji, cykl rozwoju motyla już wcześniej pojawił się na blogu. Tym razem prezentuję Wam wersję rozkładaną - dzieci kolorują obrazki, składają wszystko w harmonijkę i naklejają na wierzch motyla - praca plastyczna i ściągawka w jednym!

Motyle i kwiatki

Uroczy motylek szuka odpowiedniego kwiatka. Ale uwaga! Motylek ma na skrzydłach różne figury geometryczne i może usiąść tylko na takim kwiatku, który ma taką samą figurę. Zapraszam do skorzystania z zabawy matematycznej.

Motyle połówki

Temat motyli to idealny moment na obserwację zjawiska symetrii. Ilustracje motyli należy rozciąć a dzieci następnie odnajdują odpowiednie połówki i składają z nich motyla. Motyle słowa

Albo raczej gąsienicowe. Na kartach z gąsienicą znajdziecie przykładowe słowa związane z motylami. Dzięki planszom z literkami do wydruku, dzieci będą też mogły ułożyć dowolne słowa.Kolorowe motylki do druku

Kolejną propozycją zabawy są motylki do wydruku, które można wykorzystać do układania rytmów, przeliczania, tworzenia zbiorów lub dekoracji. 
Opaska motyl

Ostatnio "wzięło" mnie na tworzenie różnorakich opasek. I nic w tym dziwnego, skoro wśród dzieci wywołują niemały entuzjazm :) Z okazji Dnia Motyla przygotowałam dwie wersje, jedną czarno-białą do pokolorowania przez dzieci i drugą kolorową dla "leniuszków" na pamiątkę :)

Maski motyle

Dzieci w moim przedszkolu uwielbiają ubierać na twarz różne maski i to ich prośbom zawdzięczacie kolorowe maski w kształcie motylków. Świetnie sprawdzą się do pamiątkowej sesji zdjęciowej lub tańca motyli! 

Tutaj przepiękny, wzruszający "Taniec motyli" z Centrum Edukacji Machmar:

Zapraszam do skorzystania z innych materiałów z kategorii Dzień Motyla!


Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :)

Komentarze

  1. Przepiękne materiały, bardzo przydatne :) bardzo dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. świetna inspiracja :) dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo, bardzo dziękuję za materiały, są przepiękne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź