TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kuchni?


Cóż za fascynujące pomieszczenie: tyle w nim ciekawych przedmiotów, interesujących smaków i zapachów! Maluchy chętnie zaglądają do kuchni. Jednak – uwaga – to wypełnione gorącymi urządzeniami i ostrymi przyborami pomieszczenie potrafi stanowić dla nich zagrożenie. Co zrobić, by kuchnia stała się miejscem bezpiecznym dla dziecka?


Dziecko w kuchni – dlaczego warto uważać?

Dzieci są z natury ciekawskie. Ich odwaga napawa optymizmem, ale może prowadzić do czegoś niebezpiecznego w chwili, gdy odwrócisz wzrok. Idealnie byłoby wciąż być przy maluszku i bawić się z nim sam na sam, ale co zrobić, kiedy trzeba ugotować obiad?

Przyrządzanie posiłków z małym dzieckiem na ręku jest niewygodne i męczące. O ileż lepiej, jeżeli w domu znajduje się pomocnik kuchenny z drewna. To urządzenie ogromnie ułatwia życie rodzicom i dzieciom. Czym jest kitchen helper i jakie jeszcze środki ostrożności warto podjąć, aby kuchnia stała się przestrzenią przyjazną dziecku?

Zainwestuj w kitchen helper dla dziecka

Krzesło to za mało, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Jest coś o wiele bardziej funkcjonalnego – to stworzony specjalnie z myślą o maluchach drewniany pomocnik kuchenny. Kitchen helper to podest wystarczająco wysoki, by malec mógł znajdować się w zasięgu Twojego wzroku, a także – dosięgnąć szafki. W ten sposób może ono zaangażować się w kuchenne czynności pod Twoim nadzorem.

Pomocnik kuchenny z drewna powinien być przede wszystkim stabllny, wytrzymały i mieć wygładzone krawędzie. Najlepiej, by był regulowany, tak, by móc dostosować jego wysokość do wieku pociechy. Idealnie, gdy blat kuchenny znajduje się na wysokości pasa dziecka.

Ciekawą opcją jest połączenie pomocnika z zabawką – kulodromem, tak, jak w przypadku kitchen helpera Blubla. To dodatkowy pomysł na zajęcie uwagi łatwo rozpraszającego się brzdąca. Obserwując krążek opadający aż do brzuszka Blublostwora, uczy się on mechanizmów przyczynowo-skutkowych, świetnie się przy tym bawiąc!

Zainstaluj zamki bezpieczeństwa

W sklepach z akcesoriami dla rodziców i z przedmiotami domowego użytku możesz nabyć niedrogie plastikowe zamki do szafek, szuflad, lodówki i piekarnika. Po zainstalowaniu urządzenia te uniemożliwią dzieciom otwieranie rzeczy, których nie powinny, takich jak lodówka wypełniona jedzeniem lub gorący piekarnik. Taki rygiel bezpieczeństwa pozwoli Ci być spokojnym zarówno o bezpieczeństwo dziecka, jak i o porządek w kuchni. Szuflady z miękkim domykaniem również zmniejszą ryzyko uwięzienia palców w drzwiach szafki.

Przenieś środki czyszczące spod zlewu

Wiele osób zazwyczaj przechowuje środki czystości pod zlewem kuchennym, a więc w miejscu łatwo dostępnym dla malucha. Nawet jeśli zainstalujesz zamki bezpieczeństwa na drzwiach szafek, nie jest to gwarancją, że Twoje wytrwałe dziecko nie znajdzie sposobu, aby dostać się do środka. Wszelka chemia powinna być poza jego zasięgiem. Podobnie jest z nożami i lekami, które najlepiej przechowywać w górnych szafkach.

Stosując się do powyższych reguł, poczujesz się spokojniejszy o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź