TRYB JASNY/CIEMNY

Seria książek o przygodach Mikołajka - czy to dobry prezent dla dziecka?


Świat dorosłych widziany okiem dziecka pełen jest absurdów. Niewinne obserwacje pewnego małego chłopca imieniem Mikołajek potrafią skutecznie zachęcić czytelnika do spojrzenia na nie z dystansem i z humorem. Właśnie dlatego opowieści o jego przygodach pełne są unikatowego humoru, który podoba się nie tylko juniorom, ale i ich rodzicom. Dowiedz się, dlaczego najmłodsi tak uwielbiają książki o tym francuskim chłopcu i spraw egzemplarz Twojemu dziecku!


Książki o Mikołajku - jak to się zaczęło?

Mikołajek został najpierw bohaterem miniaturowych komiksów publikowanych w belgijskiej gazecie w 1956 roku. Ten etap nie trwał jednak długo. Dwójka autorów, René Goscinny oraz Jean-Jacques Sempé, zdecydowali się przenieść przygody chłopca na formę prozy wzbogaconej ilustracjami. 

Pierwsze opowiadanie tego typu wydano w 1959 roku w popularnym francuskim dzienniku, a po ciepłym przyjęciu odbiorców, autorzy zdecydowali się kontynuować historię, aż do 1965 roku. W tym czasie powstało ponad 200 opowiadań o rezolutnym chłopcu, które potem zostały zebrane w pięć tomów książki. Gdy w 1977 roku zmarł René Goscinny, odpowiedzialny za fabułę i postaci, wydawało się, że to koniec przygód Mikołajka. Szczególnie że sam Sempé zrezygnował z prób kreowania historii na własną rękę.

Jednak po ponad trzydziestu latach od śmierci pierwszego z autorów, jego córka Anna oznajmiła światu, że jest w posiadaniu opowiadań o Mikołajku, oryginalnego autorstwa jej ojca. Dotychczas o ich istnieniu nie wiedział nawet sam Sempé. W porozumieniu z rysownikiem zdecydowała się opublikować je w formie książek, a ten z chęcią wykonał do nich przepiękne ilustracje. W ten sposób światło dzienne ujrzały kolejne części wspaniałych historii, które do dziś cieszą dzieciaki na całym świecie.

Seria Mikołajek - dlaczego dzieciaki ją uwielbiają?

Mikołajek to mały chłopiec mieszkający we Francji i uczęszczający do szkoły podstawowej. Nie jest on ani uczniem wzorowym, ani szczególnie problematycznym, lecz nierzadko czyni uwagi o codziennym życiu, widzianym jego dziecięcymi oczyma. Dowcipne dialogi i historie, w połączeniu z niebanalnymi rysunkami Sempé tworzą unikalny rodzaj komizmu, który trafia do serc najmłodszych oraz dorosłych. Szczególnie że każde z opowiadań zakończone jest mistrzowską puentą bohatera, wypowiedzianą z młodzieńczą szczerością i humorem. Właśnie dlatego książka Mikołajek dla dzieci to nadal jedna z najbardziej uniwersalnych opowieści, jaką można podarować maluchom w zasadzie na każdą okazję.


Książka Mikołajek - najpopularniejsze tytuły

Jeśli Twoje dziecko nie posiada w kolekcji ani jednej części przygód małego chłopca, warto najpierw sięgnąć po tom pierwszy o tytule „Mikołajek”. Książka świetnie wprowadza czytelnika w świat przedstawiony i nakreśla charaktery bohaterów. 

Dużą popularnością cieszy się również część „Mikołajek i inne chłopaki”. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że wbrew pozorom historyjki bawią i uczą zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Jako prezent za dobre wyniki w nauce warto podarować dziecku którąś z letnich przygód - „Wakacje Mikołajka” lub „Mikołajek. Jedziemy na wakacje”. Natomiast późniejsze historie, wydane już po śmierci jednego z autorów znajdziemy między innymi pod tytułem „Nowe przygody Mikołajka”.

W dzisiejszym świecie ujmująca postać rozrabiaki Mikołajka dostarcza nam wyjątkowej perspektywy na aspekty życia codziennego, na które być może od dawna nie zwracaliśmy uwagi. Ciekawe wnioski, które tworzy w swoim dziecięcym umyśle, bawią i pobudzają do refleksji. Jeśli chcesz, aby umiliły czas Twojego urwisa, zamów je z dobrej księgarni internetowej, takiej jak Tantis.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź