TRYB JASNY/CIEMNY

Owsica u maluchów — jak leczyć i zapobiegać?


Owsica to częsta przypadłość – zwłaszcza u maluchów w wieku przedszkolnym. Dzieci zapominają o myciu rąk, a następnie wkładają brudne dłonie do buzi. Standardem jest również dzielenie się jedzeniem i zabawkami z rówieśnikami. Maluchy często nieświadomie narażają siebie i innych na zakażenie chorobami. Jedną z nich jest właśnie owsica. Wielu rodziców niestety nie wie, jak zapobiegać tym pasożytom, aby nie rozprzestrzeniły się po całym domu. Co skutecznie niszczy jaja owsików? Na czym polega leczenie tej dolegliwości? Wyjaśniam!

Owsiki — zapobieganie

Gdy dochodzi do zakażenia dziecka owsicą, trzeba przestrzegać kilku zasad, aby pasożyty nie przeniosły się na resztę domowników. Przede wszystkim należy: 

  • jak najczęściej zmieniać bieliznę osobistą, pościel oraz rzeczy, na których ewentualnie mogą pojawić się jajka owsików,
  • zachować właściwą higienę osobistą — zadbać o odpowiednią długość paznokci (powinny być krótkie), aby móc ograniczyć przenoszenie jaj owsików oraz zapobiec gromadzeniu zanieczyszczeń,
  • odzież oraz pościel prać w 60°C lub 90°C, a następnie prasować gorącym żelazkiem,
  • dezynfekować i często myć ręce, również szczoteczką pod paznokciami,
  • w szczególności zadbać o higienę okolic odbytu.
Istotne jest zachowywanie wszystkich zasad higieny, a dodatkowo również precyzyjnie wysprzątanie mieszkania i dezynfekcja. Jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni – dlatego musimy dokładnie oczyścić przestrzeń, w której przebywała osoba zakażona, by ograniczyć ryzyko kolejnych zarażeń.


Jak leczyć owsiki?

Leczenie owsików u dzieci lub osoby dotkniętej owsicą polega na podaniu odpowiednich leków, które działają na mięśnie pasożytów jelitowych. Zostają one unieruchomione, a następnie usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Warto pamiętać, że lek wykazuje działanie na formy dojrzałe i owsiki znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju, ale nie wpływa na larwy podczas ich migracji w tkankach. Z tego względu kurację należy powtórzyć po 2-3 tygodniach.

Co ważne, owsiki u dzieci mogą zaatakować ponownie. To tak zwana retroinwazja, podczas której dochodzi do cofnięcia się larw ze zdolnością ruchu do przewodu pokarmowego. Zatem leczenie nie polega jedynie na podawaniu farmaceutyków o właściwym działaniu. Oprócz tego należy bezwzględnie zadbać o prawidłową higienę dziecka oraz reszty domowników.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź