TRYB JASNY/CIEMNY

​​Jakich języków warto nauczyć dziecko?

Lista języków obcych, których warto się nauczyć, może być naprawdę bardzo długa. Z różnych powodów można myśleć o nauce włoskiego, francuskiego, fińskiego czy japońskiego. Są jednak takie języki, których naukę w przypadku dziecka szczególnie warto rozważyć.

Dlaczego warto zacząć od angielskiego? 

Powodów, aby to angielski był pierwszym językiem, z którym zetknie się dziecko, jest wiele. Rzecz jasna można tutaj powtarzać oczywistości dotyczące jego powszechności na całym świecie, jak bardzo ułatwia wejście do środowiska międzynarodowego, jak szybko okazuje się po prostu niezbędny. Wszystko to prawda, ale myśląc o edukacji dziecka, warto pod uwagę wziąć coś jeszcze innego. 

Pierwsze zetknięcie z językiem obcym powinno być  zachęcające i budujące w dziecku motywację wewnętrzną. Na szczęście w Polsce powstaje coraz więcej szkół języka angielskiego, które oferują nowoczesne nauczanie oparte o rytm, muzykę, ruch, humor czy kreatywność. W przypadku innych języków obcych rozwój ten nie następuje aż tak szybko, co oczywiście nie oznacza, że wartościowych lektorów znaleźć się nie da. Dobra szkoła angielskiego dla dziecka jest jednak coraz bardziej na wyciągnięcie ręki: https://earlystage.pl/pl/kursy/angielski-dla-dzieci-3-6-lat

Komunikacja to podstawa 

Myśląc o wyborze języka obcego, którego warto nauczyć dziecko, warto także rozważyć, w którym z nich najłatwiej będzie można doskonalić zdobyte w klasie umiejętności. Tutaj angielski najczęściej także wygrywa, ponieważ nawet krótki city break za granicą może stać się okazją do próby podjęcia komunikacji z obcokrajowcami. Do takich prób zresztą warto dziecko możliwie szybko zachęcać. 

Nie bez znaczenia będzie także to, że angielskiego w stopniu komunikatywnym dziecko jest w stanie nauczyć się stosunkowo szybko. Angielski dla dzieci w nowoczesnych szkołach jest projektowany przede wszystkim z myślą o przełamaniu możliwych barier językowych, nawet zanim jeszcze się pojawią podczas prawdziwej rozmowy z obcokrajowcem: https://earlystage.pl/

Co dalej? 

Jeśli dziecko zaczyna swoją przygodę z angielskim dość wcześnie, po kilku latach można pomyśleć o włączeniu do edukacji kolejnego języka. Tutaj już warto zastanowić się, czy jest kraj lub kultura, która dziecko szczególnie interesuje. To ważne kryterium. Jeśli nie, można pomyśleć o powszechności użycia danego języka - wtedy ciekawym wyborem będzie na przykład hiszpański, którym mówi całkiem sporo osób na świecie. 

Można jednak zastanawiać się nad którymś z ważnych języków europejskich, takich jak włoski, francuski czy niemiecki, których znajomość ułatwiać będzie w przyszłości nie tylko poruszanie się po terytorium konkretnych państw, lecz także kulturze i historii cywilizacji europejskiej, jak i dokonaniach naukowych czy współczesnych dyskusjach społecznych. Pod tym kątem każdy z wymienionych języków będzie bardzo atrakcyjny wyborem. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź