TRYB JASNY/CIEMNY

Higiena nosa niemowląt – jak to robić prawidłowo?
Niedrożny nos to duży problem dla każdego. Starsze dzieci i dorośli mogą jednak samodzielnie wydmuchać i oczyścić nos, a najmłodsi zdani są na pomoc swoich opiekunów. O higienę nosa niemowląt należy dbać każdego dnia i to nie tylko w sytuacji choroby dziecka, ale również u zdrowego malucha. Jak prawidłowo pielęgnować dziecięcy nos w zdrowiu i chorobie? Jaki aspirator do nosa dla niemowląt wybrać i jak bezpiecznie z niego korzystać?

Dlaczego należy dbać o codzienną higienę dziecięcego nosa i jak to robić?

Drożność nosa to podstawa, by drogi oddechowe mogły funkcjonować prawidłowo. Niestety w niektórych sytuacjach ludzki nos jest szczególnie narażony na czynniki, które mogą zakłócić jego właściwą funkcję. Mowa o zanieczyszczeniach powietrza (np. dym tytoniowy, cząsteczki pyłu w miastach), alergenach wziewnych, czy też niskiej wilgotności powietrza (ogrzewane pomieszczenia). Najmłodsi pacjenci nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, dlatego tej czynności powinni dopilnować ich opiekunowie. Oczyszczanie dziecięcego noska jest bardzo ważne nie tylko w czasie infekcji, ale również na co dzień – jako element codziennej pielęgnacji. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, gdyż niemowlęta przez pierwsze miesiące życia nie są w stanie oddychać przez usta i mogą oddychać jedynie nosem. Jego ograniczona drożność, czy też niedrożność, może mieć poważne konsekwencje.

Jeśli dziecko jest zdrowe, do codziennej higieny noska wystarczy zastosowanie soli fizjologicznej w ampułkach. W tym celu wystarczy przemyć przedsionki nozdrzy maluszka zwilżonym solą fizjologiczną gazikiem lub zaaplikować 1–2 krople soli fizjologicznej do dziecięcego nosa, aby nawilżyć śluzówkę i oczyścić ją z zanieczyszczeń. Po zakropieniu najlepiej ułożyć maluszka na brzuszku lub na boku, co umożliwi wydzielinie swobodne wypłynięcie na zewnątrz. Inaczej jednak wygląda pielęgnacja dziecięcego nosa, gdy pojawia się infekcja i katar. Wówczas konieczne jest regularne oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny – może w tym pomóc specjalny aspirator do nosa.

Katar u niemowląt? Aspirator do noska pomoże usunąć wydzielinę

Noworodki i niemowlęta nie wydmuchają samodzielnie nosa. Często nawet starsze dziecko tego nie zrobi, gdyż tę umiejętność nabywa się stopniowo i wymaga ona ćwiczeń. Teoretycznie już dwulatki zaczynają próbować oczyszczać nos samodzielnie, jednak w praktyce bywa różnie i często pomoc rodzica jest potrzebna o wiele dłużej. Zalegającą w dziecięcym nosie wydzielinę należy regularnie usuwać, w przeciwnym razie może ona nie tylko utrudniać oddychanie, ale również spływać niżej, przyczyniając się do infekcji oskrzeli czy płuc. W oczyszczaniu pomoże aspirator do noska. W aptekach dostępne są różne aspiratory do nosa – najprostsze gruszki, aspiratory na wdech rodzica, podłączane do odkurzacza i modele elektryczne.

Aspiratory do nosa – jaki wybrać dla dziecka?

Wybór aspiratora do higieny dziecięcego nosa uzależniony jest od preferencji rodzica oraz jego możliwości finansowych. Są rodzice, którzy korzystają jedynie z najprostszych gruszek do oczyszczania nosa dziecka i nie zamieniliby ich na żaden inny aspirator. Są również osoby decydujące się na rozwiązania nowocześniejsze – uznawane za wygodniejsze. Bez względu na to, jaki aspirator do nosa dla niemowląt wybierzemy, najważniejsze jest używanie go zgodnie z instrukcją, aby przynieść dziecku ulgę w katarze i nie podrażnić śluzówki jego nosa.

Gruszka do nosa dziecka

Najprostszym typem aspiratora do nosa jest gruszka. Jej zasada działania opiera się na wytwarzaniu podciśnienia. By prawidłowo korzystać z gruszki, należy ścisnąć jej grubszą część, a następnie w nosie dziecka delikatnie umieścić cienką końcówkę. W kolejnym kroku zaleca się zwolnienie ucisku ręki na gruszkę, co skutkuje zasysaniem powietrza i jednocześnie zalegającej w dziecięcym nosie wydzieliny.

Aspirator do noska na wdech rodzica

Tego typu aspiratory do nosa składają się z końcówki przykładanej do dziecięcej jamy nosowej, wężyka oraz drugiej końcówki, którą rodzic przykłada do ust. Oczyszczanie dziecięcego nosa polega na wytwarzaniu siły ssącej poprzez wdech rodzica. Końcówka przy nosie dziecka zakończona jest filtrem i zbiorniczkiem, w którym zbiera się odciągana z dziecięcego nosa wydzielina, dzięki temu nie trafia ona do ust rodzica.

Podłączany do odkurzacza aspirator do nosa dla niemowląt

Zasada działania tego aspiratora jest podobna do wcześniejszego modelu, jednak różnica jest tu taka, że to nie rodzic odpowiada za powstanie siły ssącej, tylko odkurzacz, do którego podłączany jest aspirator. Nie trzeba martwić się o zbyt silne działanie odkurzacza, gdyż aspiratory posiadają wbudowane mechanizmy redukujące siłę ssącą do bezpiecznej dla dziecka.


Aspirator do nosa elektryczny

Do oczyszczania dziecięcego nosa wykorzystać można również elektryczny aspirator do nosa, czyli aspirator na baterie. Takie urządzenie nie wymaga ściskania (jak gruszka) czy zasysania powietrza przez rodzica i nie musi być podłączane do odkurzacza. Siła ssąca wytwarzana jest dzięki podłączeniu urządzenia do baterii, ponadto w wielu modelach można ją regulować. Niejeden aspirator do nosa elektryczny posiada dodatkowo wbudowane melodyjki, które odwracają uwagę dziecka od czynności pielęgnacyjnych.

Higiena dziecięcego nosa – o czym należy pamiętać?

Przystępując do czynności pielęgnacyjnych zarówno przy zdrowym, jak i chorym dziecku, należy każdorazowo umyć ręce, by uniknąć przeniesienia drobnoustrojów. Oczywiście również po skończonej pielęgnacji dziecka należy umyć ręce – zwłaszcza jeśli dziecko jest chore. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w dziecięcym pokoju. W sezonie grzewczym warto ustawić w pokoju dziecka nawilżacz, który wspomoże naturalne oczyszczanie i nawilżenie błony śluzowej nosa, nie można także zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Zanim wykorzystamy aspirator do noska dziecka, warto też wypróbować sól fizjologiczną lub sól morską, które ułatwią pozbywanie się nagromadzonej w dziecięcym nosie wydzieliny.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź