TRYB JASNY/CIEMNY

Twoje dziecko chce żeglować? Dowiedz się jak możesz wspierać tę pasję!


Żeglarstwo nie ma płci, ani wieku. Dla dzieci to opcja na fajne hobby, ale i wartościową pasję. Nauka żeglowania dla dzieci kształtuje charakter, pozwala zwiedzać świat, buduje wartościowe relacje na lata – to tylko część korzyści, które potwierdzają że żeglarstwo jest świetnym zajęciem dla dzieci i młodzieży. Co daje dzieciom nauka żeglowania? Jak możesz wspierać pasję i wzmacniać hobby swojego dziecka? Dlaczego warto postawić na rejsy żeglarskie dla dzieci? I jak Twoja pociecha może rozpocząć przygodę z żeglarstwem na koloniach dla dzieci? Wszystko wyjaśniamy!

Szukasz pomysłu na niezapomniane wakacje dla dziecka? Myślisz, żeby zapisać dziecko na kolonie żeglarskie dla dzieci? Albo do szkółki żeglarskiej, żeby popływało razem z nowymi przyjaciółmi na Optimiście, Omedze czy na jachcie kabinowym? Chcesz wysłać swoją pociechę na półkolonie żeglarskie albo nastolatka na obóz żeglarski, żeby trochę się usamodzielnili? Bardzo dobrze! Doskonała decyzja!

Żeglarstwo to wspaniałe hobby, które rozwija fizycznie i intelektualnie, uczy współdziałania i pracy w grupie oraz działa wychowawczo. Żeby usystematyzować kluczowe informacje potrzebne do podjęcia decyzji w kierunku wspierania nowej pasji, odpowiadamy na najważniejsze pytania – zwłaszcza, że mogą one nurtować każdego zaangażowanego rodzica.

Kiedy dzieci mogą zacząć naukę żeglowania?

Dzieci mogą zacząć swoją przygodę z żeglarstwem już we wczesnych latach. Nie od razu muszą jednak ruszać w pierwszy samotny rejs. Czasem warto oswoić się ze światem wiatru i wody jeszcze z lądu, np. w domowym kinie na „Piratach z Karaibów”, połykając wspólnie książki podróżnicze, na koncertach piosenki żeglarskiej, zaglądając do Sztorm Przystani, odwiedzając przy okazji wycieczek krajoznawczych różne porty, czy korzystając z oferty interaktywnych muzeów i wystaw – morskich czy żeglarskich.


Żeglarstwo jest dla każdego! W półkoloniach żeglarskich mogą już uczestniczyć dzieci od 5 roku życia fot. sztormgrupa.pl

Natomiast na pierwsze półkolonie żeglarskie możesz posłać swoją pociechę już w wieku 5 lata. Od 6 roku życia dzieci mogą na dobre zaczynać swoją edukację żeglarską, np. w ramach Akademii Mały Optimist czy Akademii Optimist Plus.

Możesz też wysłać swoją pociechę na tygodniowe kolonie żeglarskie dla dzieci w wieku 8-12 lat. Starsza młodzież i nastolatki świetnie odnajdzie się w grupie rówieśniczej na obozach żeglarskich.

Zwłaszcza, że obozy dla dzieci to wszystko, co najlepsze w żeglarstwie! A jeśli tylko miłość do wiatru będzie trwała, to dziecko samo będzie chciało wyruszyć na dwutygodniowy rejs młodzieżowy albo podejmie wyzwanie zdobycia patentu żeglarskiego na obozie szkoleniowym.

Jak zacząć naukę żeglowania?

Niewątpliwie dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego idealne rozwiązanie to żagle z dzieckiem. Żeglowanie z dziećmi to jedno z najlepszych przeżyć i doświadczeń. Wspólne żeglowanie z rodzicami pozwala na oswojenie się z łódką w bezpiecznym otoczeniu, daje też solidny grunt w zakresie podstawowej wiedzy i terminologii żeglarskiej. W takiej wersji zapisanie dziecka do szkółki żeglarskiej to w zasadzie już tylko formalność.


Naukę żeglarstwa najlepiej zacząć pod czujnym okiem doświadczonych trenerów fot. sztormgrupa.pl

Jeśli jednak nie jesteś fanem żeglarstwa, a Twoje dziecko jasno sygnalizuje potrzebę rozwijania tej pasji, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć naukę żeglowania pod czujnym okiem trenerów. Świetną opcją jest wysłanie dziecka na wakacyjne półkolonie żeglarskie lub obóz żeglarski.

Oferta Sztorm Grupy jest szeroka – od opcji dla przedszkolaków (gdzie oswajamy się z żeglarstwem w przyjemny sposób), przez grupy dedykowane dzieciom szkolnym (gdzie dorzucamy nieco żeglarskich wyzwań w programie), aż po bardziej ambitne programy szkoleniowe dla zaawansowanych i przyszłych żeglarzy (gdzie uczymy się zasad bezpieczeństwa, poruszania po jachcie i akwenie wodnym, wiązania węzłów czy komunikacji w grupie).


Dlaczego warto zainwestować w naukę żeglowania?

Niezależnie czy piłka nożna, czy judo, czy taniec albo jazda konno – każda pasja daje radość i satysfakcję, pomaga zawierać cenne relacje i spędzać aktywnie czas wolny. Żeglarstwo kształtuje też charakter i osobowość. A przy tym uczy samodzielności i odpowiedzialności. Czyż nie każdy rodzic tego właśnie chce uczyć swoje dziecko?

Półkolonie żeglarskie, obozy żeglarskie i obozy szkoleniowe to naprawdę idealna okazja, by najmłodsi mogli się tego nauczyć. Na pokładzie zawsze jest co robić i obowiązki są podzielone odpowiednio do umiejętności i cech charakteru. To przekłada się na wyrobienie poczucia odpowiedzialności za swoje działania oraz na świadomość, że praca grupowa składa się z sumiennego wypełniania zadań każdego członka zespołu.


Żeglarstwo może stać się prawdziwą pasją na całe życie fot. sztormgrupa.pl

Czego jeszcze może jeszcze się nauczyć Twoje dziecko na koloniach żeglarskich? Kreatywności i zaradności – chociażby podczas przygotowywania posiłków. Tak, to nie żart – na obozach na Mazurach dania przyrządza się z dostępnych produktów i trzeba pogłówkować, żeby optymalnie je wykorzystać. Pomagamy wykształcać dobre nawyki – jak segregować śmieci, jak ograniczać produkcję odpadów, jak oszczędzać wodę. Dzięki tej wiedzy Twoje dziecko zdobędzie coś więcej – pokorę i odpowiedzialność. Warto w to zainwestować – zaprocentuje w przyszłości.

Czy nauka żeglowania dla dzieci jest bezpieczna?

Cały czas czuwamy nad bezpieczeństwem adeptów sztuki żeglarskiej – nie ma powodów do obaw, znamy się na tym fachu. Wiesz, że kadra Sztorm Grupy to ponad setka doświadczonych i zaangażowanych pasjonatów? A to może oznaczać tylko jedno – wszystko jest zawsze dopięte na ostatni guzik! Z nami dzieci są bezpieczne i szczęśliwe, najedzone i ciekawe świata.

Choć wiatr i woda to żywioły każdego żeglarza, to my dbamy także o pozostałe dwa – czyli ogień i ziemię. Innymi słowy, Sztorm Grupa to zapaleni profesjonaliści, którzy poza nauką żeglowania dokładają starań, aby przekazać dzieciakom także inne wartości życiowe, w tym szacunek do naszej planety. W praktyce oznacza to, że oprócz nauki umiejętności stricte żeglarskich oraz społecznych, w programie zajęć jest także edukacja ekologiczna.

Czy i jakie kompetencje przyszłości daję nauka żeglowania?

Podobno najbardziej pożądane umiejętności przyszłości to te, których nie da się w szybki i prosty sposób zautomatyzować. Już dziś wiodącymi kompetencjami stają się: krytyczne myślenie, nastawienie na współpracę, empatia oraz umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków. W tym wszystkim najistotniejsza staje się jednak elastyczność – rozumiana jako otwartość na zmiany, zwinność oraz gotowość do ciągłego doskonalenia.


Żeglarstwo pozwoli zdobyć wiele cennych umiejętności, przydatnych w dorosłym życiu fot. sztormgrupa.pl

W tym miejscu żeglarstwo wnosi powiew nadziei jako dyscyplina sportu, która umożliwia wszechstronny rozwój młodych ludzi, a edukacja żeglarska otwiera szansę na rozwój kluczowych kompetencji przydatnych na rynku pracy. Przy okazji nauka żeglarstwa to także bezpośredni kontakt z naturą. W dobie zmian klimatycznych i cyfrowej rzeczywistości, która zaczyna dominować każdą sferę naszego życia, żeglarstwo staje się fantastyczną alternatywą dla smartfona, komputera, tableta czy telewizji. Ta forma aktywności rozwija dziecko zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jaka jest najlepsza żaglówka dla dzieci?

Każda żaglówka jest dobra! Rekreacyjnie warto oswoić się i z Omegą, i z DZ-tą. A najbardziej popularna żaglówka dla dzieci w ramach zaawansowanych treningów to Optimist. To najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona do nauki żeglowania dla dzieci i młodzieży wieku do 15 lat. Jest to oczywiście łódka regatowa.

W Sztorm Grupie zapraszamy na zajęcia w ramach Akademii Mały Optimist, Akademii Optimist Plus, Optimist Sztorm Camp i Optimist Sztorm Camp PLUS.

Czy Twoje dziecko zostanie żeglarzem?

Nigdy nie ma gwarancji, że posyłając dziecko na zajęcia dodatkowe zostanie ono mistrzem tej dziedziny. Ale przecież nie chodzi o to, żeby budować presję i oczekiwania! Wręcz odwrotnie – tam gdzie ciekawość i otwartość, tam dzieje się magia. Łatwiej o zaangażowanie.

Niezależnie, czy nauka żeglarstwa dotyczy treningu wyczynowego, rejsów śródlądowych po Mazurach, rejsach turystycznych nad Zalewem Zegrzyńskim czy pływaniu żaglowcem po Bałtyku, to żeglarstwo uczy młodych ludzi samodzielności, daje im poczucie wpływu i przynależności, motywuje do zdobywania nowych umiejętności i zachęca do odkrycia swoich mocnych stron w zespole. A półkolonie dla dzieci stają się przestrzenią do wyrażania siebie w swojej grupie rówieśniczej i są świetną okazją do otaczania się autorytetami.


Półkolonie żeglarskie to idealna okazja do przeżycia świetnej przygody i poznania nowych rówieśników fot. sztormgrupa.pl

Choć bywa, że jest to dodatkowe wyzwanie logistyczne i obciążenie finansowe, to dalej – warto! Konieczność podziału czasu na szkołę i treningi pozwalają na lepszą organizację zadań, a rejsy załogowe uczą współdziałania z innymi ludźmi. Obowiązki pełnione podczas na przykład wachty kambuzowej przydają się również na lądzie, w rodzinnym domu.

Jeśli twoje dziecko myśli o żeglarstwie, daj mu poczuć wiatr we włosach i doświadczyć wolności z żeglowania! Zapraszamy na półkolonie dla dzieci, kolonie dla dzieci i młodzieży, obozy dla dzieci i młodzieży oraz obozy szkoleniowe dla młodzieży. Polecamy też żagle z dzieckiem, choćby na weekend. Czekamy na Was w Sztorm Przystani, na Śląsku i Mazurach.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź