TRYB JASNY/CIEMNY

Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka? Sprawdzone sposoby


Twój maluszek ma zatkany nosek? Ciężko mu oddychać? Ma też problem z piciem mleka i spokojnym snem? Niestety dopadł go katar. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak się go pozbyć. Podpowiadam również, jak chociaż na chwilę ulżyć maluszkowi. Sprawdź!

Przyczyny kataru u niemowlaka 

Katar u niemowlaka – czyli zapalenie błony śluzowej nosa – jest najczęściej wywołany przez wirusy przenoszone drogą kropelkową zwykle podczas kichania czy kaszlu. Może też wywołać go zanieczyszczone powietrze oraz alergeny. 

Początkowo wydzielina jest wodnista, przezroczysta, z czasem gęstnieje i zmienia swój kolor na żółtawy bądź zielonkawy. Może towarzyszyć temu uczucie zatkanego noska. Co ważne, u maluchów do trzeciego miesiąca życia zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem, a już szczególnie gdy katarowi towarzyszą inne objawy, jak podwyższona temperatura, pokasływanie, duszności czy silne rozdrażnienie. Wizyta u lekarza jest też konieczna, gdy katar nie mija po tygodniu.Sposoby na pozbycie się kataru u niemowlaka

Skoro wiemy już, co może być przyczyną pojawienia się kataru u niemowlaka, to teraz czas na omówienie sposobów walki z nim. Najlepiej zrobimy, gdy połączymy je wszystkie ze sobą. I tak, aby pozbyć się kataru, zadbajmy o:

  • leki na katar – w aptekach są dostępne różne rodzaje skutecznych leków na katar dla dzieci. Mowa między innymi o soli morskiej do nosa czy o lekach na katar obkurczających błonę śluzową, które można używać powyżej trzeciego miesiąca życia. Tutaj uwaga: tego typu leki na katar bez recepty używamy maksymalnie do pięciu dni. Świetnie sprawdzą się również plasterki z olejkami eterycznymi, ułatwiające oddychanie, które możemy nakleić na ubranko już od narodzin;
  • regularne odciąganie wydzieliny – leki na katar świetnie działają, jednak przed ich zastosowaniem najpierw odciągnijmy wydzielinę przy pomocy specjalnego aspiratora – ustnego, elektrycznego lub podłączanego do odkurzacza. Zakraplamy wówczas sól fizjologiczną lub psikamy solą morską, następnie odciągamy i wtedy podajemy lek na katar;
  • inhalacje – inhalacje z soli fizjologicznej ułatwiają rozrzedzenie wydzieliny z nosa i jej usunięcie. Dodatkowo też nawilżają drogi oddechowe. W żadnym razie nie wolno inhalować malucha olejkami eterycznymi, bo może się to bardzo źle skończyć;
  • odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu – do powyższych sposobów warto dodać jeszcze zadbanie o komfortowe warunki w pokoju dziecka. Powietrze nie powinno być zbyt suche, a jeśli jest, to albo zaopatrzmy się w nawilżacz powietrza, albo powieśmy na grzejniku wilgotne ubrania i ręczniki. Do tego optymalna temperatura wynosi 18-21 stopni Celsjusza. Zaleca się też częste wietrzenie pomieszczenia, a na nocne spanie podłożyć klin, tak by główka była nieco wyżej względem ciała, co ułatwi spływanie wydzieliny.

Czy katar u malucha wiąże się z powikłaniami?

Na koniec jeszcze kilka słów o powikłaniach. Czy musimy obawiać się ich w tym przypadku? Zazwyczaj katar kończy się podrażnieniem skóry w okolicy noska, na co świetnie sprawdzi się maść z alantoiną. Do tego zbyt agresywne i nieostrożne odciąganie wydzieliny może skutkować jeszcze większym podrażnieniem błony śluzowej nosa, a nawet krwawieniem. Zakatarzone niemowlę staje się ponadto bardziej podatne na zapalenie zatok, ucha środkowego czy gardła – dlatego też musimy obserwować je i monitorować, czy nie pojawiła się na przykład wysoka gorączka albo obrzęk w okolicy oczu.

Podsumowując, nie taki katar straszny, jak go malują, ale na pewno nieprzyjemny – i to zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Nie ma na co czekać! Wypróbuj powyższe sposoby, bo naprawdę działają!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź