TRYB JASNY/CIEMNY

Karty kontrastowe - pojazdy


Karty kontrastowe to jedna z pierwszych zabawek rozwijających zmysł wzroku współczesnych niemowląt. Udowodniono, że dzieci, które w pierwszych miesiącach życia miały kontakt z biało-czarnymi ilustracjami, lepiej radzą sobie w szkole. Po narodzinach to właśnie wzrok jest najmniej rozwiniętym zmysłem, a kontrasty to coś co przyciąga uwagę i co jest w stanie zobaczyć noworodek.

Kiedy wprowadzić karty kontrastowe dla niemowląt?


Odpowiedź jest prosta - takie ilustracje spokojnie można już pokazywać nawet kilkudniowym bobasom. Badania naukowe wykazują, że noworodki skupiają wzrok na obiektach, które tworzą jakiś wzór oraz na miejsca styku barwy białej i czarnej. Zabawa kartami kontrastowymi może wydawać się zbędna dla tak małego dziecka, ale nic bardziej mylnego - dostrzeganie kontrastów i krawędzi w przyszłości ułatwi Twojemu dziecku chwytanie po zabawki. 


Jak bawić się kartami kontrastowymi?


Najlepiej wtedy, kiedy dziecko jest najedzone, ale nie bezpośrednio po posiłku. Powinna upłynąć co najmniej godzina. Maluch musi mieć również suchą pieluszkę - chyba nic bardziej nie rozprasza uwagi niż pełny pampers ;) Jeżeli dziecko leży na brzuszku i podnosi głowę, karty warto ustawić na wysokości jego wzroku. Jeżeli leży na pleckach, można je zawiesić na wysokość wyciągniętych rączek.


Karty kontrastowe - pojazdyDla mojego prawie 4-miesięcznego synka, który najbardziej na świecie uwielbia być noszony w pozycji "samolot" i udawać, że lata, stworzyłam karty kontrastowe z różnymi pojazdami. Większość jest czarno-biała, zawierają jednak też elementy kolorystyczne w barwach, które niemowlę w jego wieku powinno już dostrzegać.


Czy starsze dzieci mogą bawić się kartami kontrastowymi?Jak wiecie, na blogu do tej pory pojawiały się pomoce dla żłobkowiczów, przedszkolaków i dzieci z klas 1-3, jednak jako świeżo upieczona mama nie przepuszczę okazji, do tworzenia pomocy również dla mojego syna. Jeżeli macie kontakt ze starszymi dziećmi i zastanawiacie się czy karty kontrastowe sprawdzą się podczas zabaw z nimi, odpowiedź to: tak, jak najbardziej! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie karty wykorzystać ze starszakami ;) Starsze dzieci podczas zabawy mogą podświetlać je latarką, wyklejać plasteliną lub wysypywać na nie koraliki lub ziarenka. Możemy naśladować odgłosy wydawane przez pojazdy lub dzielić je pod kątem miejsca poruszania się. A to na pewno jedynie wierzchołek góry lodowej pomysłów!


W pliku znajdziecie 10 kart, na których znajdują się:

  • samolot;
  • helikopter;
  • rakieta;
  • łódka;
  • samochód;
  • autobus;
  • ciężarówka;
  • pociąg;
  • rower;
  • koparka.

Karty kontrastowe - pojazdy do pobrania TUTAJ

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź