TRYB JASNY/CIEMNY

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce Kristin Leer - recenzja
Wokół ADHD na przestrzeni lat narosło wiele mitów. Kiedy słyszymy nazwę ADHD przed oczami staje nam bardzo konkretny obraz jego posiadacza. Najczęściej jest to impulsywne, uparte dziecko nie potrafiące usiedzieć w miejscu, które przysparza samych zmartwień w domu i w szkole. Potocznie ADHD postrzegane jest wyłącznie jako zaburzenie i swego rodzaju niepełnosprawność, ale nic bardziej mylnego! Książka ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce Kristin Leer, norweskiej psychiatry, u której w wieku 44 lat zdiagnozowano ADHD udowadnia, że ADHD to nie wyrok, ale niesamowita gama możliwości, których nie posiada nikt inny! Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją książki.


ADHD według współczesnej wyroczni w zakresie definicji, czyli Wikipedii to "zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi, w klasyfikacji ICD-10 jako zaburzenia hiperkinetyczne – zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych objawiający się znacznymi problemami z funkcjami wykonawczymi (np. kontrolą uwagi i kontrolą hamującą), powodujący niewspółmierne do wieku dotkniętej nimi osoby deficyty uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność". Nie brzmi zachęcająco, prawda? Całe szczęście ADHD, które jak już wspomniałam posiada autorka książki oraz jedno z jej trójki dzieci, bynajmniej nie jest przez nią rozumiane jako choroba. Kristin Leer diagnozę ADHD przyjęła wręcz z ulgą - w końcu zrozumiała dlaczego nawet najłatwiejsze czynności życia codziennego, często wydają jej się niewykonalne. To sprawiło, że opracowała strategie i narzędzia, które pomogły jej lepiej funkcjonować a na łamach książki, dzieli się swoimi rozwiązaniami z innymi. 
Autorka zwraca uwagę na to, że sposób widzenia ADHD zależy od tego, czy chcemy postrzegać osoby je posiadające negatywnie czy też znaleźć w ich zachowaniu pozytywy. Na przykład rozkojarzenie można zamienić na ciekawość świata, nadpobudliwość na energię, której brakuje wielu ludziom wokół, a zdezorganizowanie na radosną kreatywność. Wśród osób z ADHD znajdziemy mnóstwo zdolnych do myślenia laterlanego, czyli innowacyjnemu podejściu do rozwiązywania problemów, niekoniecznie dostępnych w ramach tradycyjnego myślenia. 

Książka przedstawia świeże spojrzenie na ADHD, znajdziemy w niej przegląd kryteriów diagnostycznych, nowoczesne metody leczenia a także strategie radzenia sobie z problemami z niego wynikających (bo autorka nie ukrywa, że życie z nadpobudliwością ruchową to nie tylko sielanka i silnie rozwinięty tytułowy zmysł myśliwski, wymienia np. zaburzenia współistniejące). Z książki Kristin Leer dowiemy się, że ADHD w zależności od kontekstu to zaburzenie psychiatryczne, charakterologiczne, niedobór dopaminy, dysfunkcja wykonawcza, ale również dar i po prostu jedna z odmian mózgu. 


ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce czyta się bardzo szybko, a informacje w niej zawarte łatwo zapadają w pamięć. To niesamowite doświadczenie, dzięki któremu możemy zajrzeć do niezwykłego mózgu osoby z ADHD. Książkę polecam nauczycielom i rodzicom, dzięki niej podejdziecie do uczniów i dzieci z ADHD w zupełnie inny, z pewnością lepszy sposób.


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję wydawnictwu Znak Literanova. 
Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź