TRYB JASNY/CIEMNY

Co dziecko powinno wiedzieć przed badaniem USG ginekologicznym?

ginekolog dziecięcy

Pierwsza wizyta u ginekologa zawsze jest stresującym wydarzeniem. Niekiedy bywa, że ma ona miejsce jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. W takim przypadku badanie dzieci oraz nastolatek przeprowadza ginekolog dziecięcy. Choć specjaliści dokładają wszelkich starań, by badanie dziewczynek było komfortowe i jak najmniej stresujące, warto wcześniej odpowiednio przygotować dziecko do wizyty oraz badania.

Kiedy warto zgłosić się do ginekologa dziecięcego?

Przesłanką do wizyty dziecka lub nastolatki u ginekologa dziecięcego zwykle są niepokojące dolegliwości, takie jak ból, nieprawidłowe krwawienia bądź upławy. Warto jednak pamiętać, że wizytę u ginekologa dziecięcego zaleca się każdej nastolatce po pierwszym krwawieniu miesięcznym. Jest to doskonała okazja, by młoda dziewczyna dowiedziała się rzetelnych informacji o cyklu miesięcznym, samobadaniu piersi czy profilaktyce niektórych chorób.

Kiedy wykonuje się USG ginekologiczne u dzieci?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że USG ginekologiczne nie jest badaniem rutynowo wykonywanym u dzieci czy nastolatek. Często do postawienia diagnozy wystarczający jest wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których badanie ultrasonograficzne jest konieczne. Zwykle wykonuje się je w diagnostyce i leczeniu:

  • wad wrodzonych narządów płciowych;
  • nieprawidłowych krwawień z narządów rodnych;
  • bolesnych krwawień miesiączkowych;
  • ostrych bólów podbrzusza;
  • nowotworów narządów płciowych;
  • nawracających zakażeń układu moczowego.

Jak przebiega USG ginekologiczne u nieletnich?

U dorosłych kobiet USG ginekologiczne wykonuje się przezpochwowo. U dzieci i nastolatek, które nie podjęły jeszcze aktywności seksualnej, specjaliści preferują wykonywanie tego badania przez powłoki brzuszne. W tym przypadku ważne jest jednak przygotowanie pacjentki do badania. Dziewczynka powinna zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem moczowym, w celu jak najlepszego uwidocznienia badanych narządów. W nielicznych przypadkach specjalista może zdecydować o wykonaniu USG ginekologicznego transrektalnie, czyli przez odbyt.

Co istotne, na wizytę u ginekologa dziecko lub nastolatka musi zgłosić się ze swoim rodzicem bądź opiekunem prawnym.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź