TRYB JASNY/CIEMNY

Samodzielna nauka angielskiego. Jak to zrobić?


Jeśli myślicie, że samodzielna nauka angielskiego nie ma sensu, to jesteście w wielkim błędzie. Jak najbardziej ma to sens. Co ważne, do dyspozycji macie wiele różnego rodzaju metod i sposobów umożliwiających naukę języka, którego najpewniej uczycie się już od wielu lat i dziwnym trafem nie możecie się go nauczyć. Podpowiadam zatem, jak w końcu nauczyć się angielskiego w takim stopniu, aby móc z niego swobodnie korzystać!

Podstawa – określ cel swojej nauki!

Jednym z największych i najczęstszych błędów popełnianych na samym początku nauki angielskiego jest brak wyznaczenia jasnego i konkretnego celu. To nie jest tak, że nauka angielskiego ma być celem sama w sobie. Niestety, przy takim postawieniu sprawy bardzo szybko zauważymy spadek motywacji. A ten z kolei przemieni się w coraz mniejszą efektywność naszej nauki, zniechęceniem do niej i w końcu zaprzestaniem.

Samodzielna nauka angielskiego jest o tyle trudniejsza, że tutaj to my musimy mobilizować się do nauki. A nie jest to wcale takie proste. Oczywiście istnieje grupa osób niezwykle obowiązkowych, które są bardzo wymagające co do siebie i zawsze doprowadzają podjęte przez siebie działania do końca. Nie jest to jednak zbyt duża grupa. Poza tym, jeśli uczymy się języka dodatkowo, to musimy pogodzić to z innymi obowiązkami. Młodsze osoby ze szkołą, starsze z pracą oraz szeregiem innych zajęć.

Określenie celu nauki języka angielskiego będzie nie tylko motywować, ale pozwoli osiągnąć satysfakcję w chwili, kiedy uda nam się go zrealizować. Przy czym warto ustalić cel główny oraz cele mniejsze, stanowiące niejako kolejne etapy prowadzące do osiągnięcia tego najważniejszego.

Przykładowy cel nauki angielskiego oraz cele pośrednie:

 • Cel główny:
 • Zdobycie umiejętności konwersacji na potrzeby zagranicznego wyjazdu na wakacje
 • Cele pośrednie:
 • Nauka słownictwa związanej z odprawą na lotnisku, wynajmem samochodu na miejscu, zarezerwowaniem hotelu.
 • Opanowanie słownictwa potrzebnego do zwiedzania, zrobienia zakupów, wyjścia do lokali gastronomicznych czy pubów.
 • Poznanie słownictwa niezbędnego przy szukaniu pomocy u służb np. lekarza, policji, konsula.
Jak widać, celem głównym jest przygotowanie się do wyjazdu zagranicznego. Nacisk kładziemy tutaj na naukę konwersacji. Całą naukę dzielimy na kilka etapów i dopiero po opanowaniu jednej części przechodzimy do kolejnych. To naprawdę działa! 

Samodzielna nauka angielskiego w domu – sprawdzone metody

Kiedy już określimy cel nauki angielskiego, możemy przejść do metody. Jeśli chcemy nauczyć się języka szybko, lepiej jest odpuścić sobie metody typowo szkolne czy ogólne kursy angielskiego dla początkujących, czy zaawansowanych. W sprawnej komunikacji najważniejsza jest umiejętność konwersacji. Dlatego ucząc się samodzielnie, warto bazować na tematycznych aplikacjach językowych oraz metodzie, która należy chyba do najprostszych, czyli fiszkach do nauki języka. Takie rozwiązanie pozwala zawęzić materiał, dzięki czemu nasza nauka angielskiego będzie obejmowała taki zakres językowy, jaki jest potrzebny do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu.

Fiszki do języka angielskiego są bowiem dostępne w specjalnych wydaniach tematycznych między innymi takich jak:
 • konwersacje po angielsku
 • pisz po angielsku
 • praca w korporacji – angielski
 • praca zdalna – angielski itp.
Natomiast aplikacje online pozwalają na naukę wymowy angielskiego, co także jest niezwykle ważne. Fiszki dostępne są również formie online i audio, wtedy także mamy możliwość odsłuchania słówek i zwrotów, a następnie ich powtarzania. Bo przy nauce języka jedną z najważniejszych rzeczy jest aktywna nauka obejmująca powtarzanie na głos poznawanych słów i zwrotów.

Nauka angielskiego – pełne zanurzenie w języku

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej języka obcego uczy się wtedy, gdy jesteśmy niejako na niego skazani i przez niego otoczeni. Dlatego też osoby, które mieszkają za granicą, o wiele łatwiej uczą się obowiązującego tam języka. Słyszą go na co dzień i często są zmuszone do interakcji w tym języku. W dobie internetu nie jest na szczęście wcale tak źle, gdy nie mamy możliwości uczyć się języka w jego naturalnym otoczeniu, można sobie samemu takie otoczenie zapewnić.

Do najprostszych sposobów zanurzenia się w języku należy:
 • czytanie w języku angielskim (strony internetowe, e-booki, książki, portale internetowe itp.)
 • słuchanie języka angielskiego (filmy, audiobooki, wywiady, wykłady itp.)
 • prowadzenie konwersacji online w języku angielskim (np. znalezienie native speakerów na różnych forach i grupach językowych)
Jeśli wykorzystacie powyższe rady i po prostu będziecie systematycznie uczyć się angielskiego, to efekty będą naprawdę szybkie i zaskakujące. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź