TRYB JASNY/CIEMNY

Programowanie dla dzieci — w jakim wieku zacząć?


Naukę programowania można rozpocząć w każdym wieku. Na całym świecie istnieje wielu wspaniałych i utalentowanych programistów, którzy pierwsze programistyczne kroki stawiali po ukończeniu 30. roku życia, a nawet później. Z drugiej strony, wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na podstawy kodowania już przedszkolu. Czy rzeczywiście nauka w tak wczesnym wieku ma w ogóle sens? Zapraszam do lektury!

Programowanie — sztuka cierpliwości i logicznego myślenia

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie jest tajemnicą, że nauka programowania nie należy do najprostszych i w zasadzie nie ma ona końca. Pomimo tego wielu rodziców decyduje się wysyłać swoje pociechy na zajęcia z kodowania już w wieku przedszkolnym — i co więcej — ma to jak najbardziej sens!

Przyjmuje się, że dziecko powinno rozpocząć naukę programowania w wieku około 7 lat. Dobrze, jeśli potrafi już czytać i liczyć do przynajmniej dwudziestu, choć na dobrą sprawę podstaw kodowania można uczyć się i bez tej wiedzy. Z nauką kodowania jest bowiem podobnie jak z nauką każdego języka obcego — im wcześniej uczeń zaczyna zapoznawać się z językiem, tym łatwiej mu go przyswoić i opanować do perfekcji. Co więcej, programowanie rozwija zdolność logicznego myślenia, pomaga w nauce matematyki, uczy cierpliwości i precyzyjności, a także rozwiązywania problemów i radzenia sobie z porażkami. To potężne źródło wiedzy, z którą warto się zaznajamiać już od najmłodszych lat.

Kodowanie w przedszkolu — czy to ma sens? 

Rodzic, który zapisuje dziecko na pierwsze zajęcia z programowania, ma kilka możliwości. Jedną z nich jest skorzystanie z kursów online, dzięki którym dziecko nie musi nawet wychodzić z domu, by chłonąć wiedzę i rozwijać swoje programistyczne umiejętności. Dobrym przykładem jest Pixblocks nauka programowania online, czyli miejsce, w którym za pośrednictwem Internetu dziecko może zgłębić tajniki kodowania. Pixblocks to również wizualny język programowania stworzony z myślą o wszystkich osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę z projektowaniem własnych gier i aplikacji.

Czy jednak dziecko może rozpocząć naukę już w przedszkolu? Może, choć mowa tutaj raczej o wykształceniu pewnych umiejętności przydatnych na późniejszych etapach edukacji. Taka decyzja pomaga jednak w odnalezieniu się w cyfrowej rzeczywistości i otwiera drogę do dalszego zgłębiania informatycznej wiedzy. 

Co więcej, takie zajęcia wykształcają odpowiednie predyspozycje programistyczne i uczą działania mechanizmów przyczynowo-skutkowych. Większość lekcji w tym wieku prowadzona jest w formie zabawy, aby dziecko nie znudziło się nauką i miało motywację do dalszej pracy.

Po podstawach czas na konkrety 

W wieku szkolnym dziecko może już podejść do programowania „na poważnie”. Na zajęciach tworzone są już nieco trudniejsze aplikacje i gry wideo (np. w języku Scratch), a zdobyta wiedza umożliwia zapoznanie się z bardziej skomplikowanymi językami programowania, takimi jak Python czy C#. Warto jednak pamiętać, aby wybór kursu zawsze był dostosowany do poziomu i wieku ucznia. W przeciwnym razie dziecko może się łatwo zniechęcić i zrezygnować z dalszej nauki.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź