TRYB JASNY/CIEMNY

Niechęć i płacz. Jak zachęcić malucha do przedszkola?

dziecko nie chce iść do przedszkola

Wychowywanie niesfornego przedszkolaka to niemałe wyznanie – bywa, że nie ważne, jak bardzo się staramy, dziecko za wszelką cenę nie chce udać się do przedszkola. Na nic przekonywanie, obietnice nagrody czy próby rozmowy. Jak wytłumaczyć swojemu dziecku nową sytuację i wesprzeć je, aby obyło się bez płaczu? Poniżej przedstawiam najlepsze sposoby na pokazanie swoim pociechom, że przedszkole wcale nie jest tak straszne.


Najważniejsze to poznać przyczynę

Strach przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu to nic niezwykłego i nie powinno nas dziwić, że maluchy mają swoje obawy. Najważniejszy jest kontakt z dzieckiem: spokojna rozmowa o tym, dlaczego nie chce iść do przedszkola pomoże nam rozeznać się w sytuacji i pomoże w podjęciu decyzji o następnych działaniach. Jednym z najczęstszych powodów niechęci do przedszkola wśród dzieci jest perspektywa rozłąki z rodzicem: dla większości jest to pierwszy moment w ich życiu, w którym muszą kilka razy w tygodniu spędzać czas kompletnie bez Ciebie. Kluczem będzie wspólne spędzenie czasu przed pójściem do przedszkola i po wyjściu z niego, aby pokazać, że rozłąka jest tylko tymczasowa. Jasno określaj, kiedy wrócisz („po podwieczorku”, „po leżakowaniu”) i rób wszystko, co w Twojej mocy, by przychodzić na czas. Kolejny strach maluchów jest często związany z wkroczeniem w zupełnie nowe środowisko – nie tylko znajdą się w nieznanym miejscu, ale wśród początkowo obcych sobie rówieśników. Odprowadzając dziecko do przedszkola chwilę wcześniej, wchodząc z nim do środka, pokazując plac zabaw pomożesz mu oswoić się z nowym miejscem. Ponadto w trakcie takich spacerów, jeśli spotkasz innego rodzica z dzieckiem, możecie krótko porozmawiać i przedstawić sobie wasze pociechy.


Bądź częścią przygody swojego przedszkolaka

Jeśli Ty dobrze poznasz przedszkole swojego dziecka, to łatwiej będzie Ci wytłumaczyć mu, co ciekawego może tam robić. W wolnej chwili porozmawiaj z osobą pracującą w przedszkolu, zapytaj, jakie aktywności są na dziś zaplanowane dla dzieci, co będzie podane na obiad, o której planują leżakowanie. Współcześnie metody aktywizujące w przedszkolu bywają bardzo różne – dzięki nowym technologiom dzieci mogą lepiej poznać się w trakcie interaktywnych gier i zabaw. Warto dowiedzieć się tego, czy przedszkole oferuje tego typu rozwiązania wcześniej. Zwracaj uwagę na to, jak twoje dziecko zachowuje się w stosunku do innych – czy bawi się razem ze wszystkimi, czy trzyma się raczej na uboczu. Systematycznie rozmawiaj z maluchem, pytaj o to, jak minął dzień, wsłuchuj się w jego historie, zapamiętuj imiona kolegów i koleżanek. W trakcie rozmów staraj się kłaść nacisk na pozytywnych elementach przedszkola – wspólnej zabawie, wyjściach na dwór – aby pokazać maluchowi, że naprawdę nie ma się czego bać.

Czego unikać?

Za wszelką cenę nie przymuszaj dziecka siłą czy krzykiem. Musisz zachowywać spokój i utrzymywać swoją pozycję, ale nie może tego robić strofując swojego malucha. Nie krytykuj go, nie wyśmiewaj, nie porównuj do innych, stwierdzając, że reszta dzieci nie ma problemu z pójściem do przedszkola. Twoje wsparcie dla dziecka jest w tym momencie najważniejsze.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź