TRYB JASNY/CIEMNY

Wielkanocne eksperymenty dla dzieci - nauka przez świąteczną zabawę

wielkanocne eksperymenty dla dzieciWielkanoc to czas pełen radości, rodzinnego ciepła i... nauki! Tak, dobrze przeczytaliście. Nauka! Połączymy świąteczne tradycje z fascynującym światem eksperymentów. Chcę się z Wami podzielić kilkoma pomysłami na wielkanocne eksperymenty dla dzieci, które nie tylko dostarczą mnóstwo zabawy, ale także staną się niezapomnianą lekcją i na pewno urozmaicą wielkanocne zajęcia.


Eksperyment jajko w butelce

 Cel: pokazać dzieciom, jak zmiany temperatury wpływają na ciśnienie powietrza.

 Materiały: ugotowane na twardo jajko, szklana butelka o szyjce nieco węższej niż jajko, zapałki.

Instrukcja: Obrane z skorupy jajko należy położyć na otworze butelki. Następnie zapalamy zapałkę i wrzucamy ją do butelki, szybko kładąc jajko na otworze. Dzieci zobaczą, jak jajko „magicznie” wciągnięte zostanie do butelki, co jest wynikiem zmiany ciśnienia powietrza wewnątrz butelki spowodowanej ochłodzeniem.


Eksperyment tęczowe skorupki

Cel: nauczyć dzieci, jak substancje chemiczne reagują ze sobą, tworząc nowe kolory.

Materiały: skorupki od jajek, ocet, barwniki spożywcze, szklanki.

Instrukcja: do szklanek z octem dodajemy różne barwniki spożywcze, a następnie zanurzamy w nich skorupki jaj. Po kilku godzinach skorupki przybiorą barwy tęczy, co jest efektem reakcji chemicznej między octem a wapniem w skorupce.


Eksperyment wielkanocne wybuchy

Cel: demonstracja reakcji chemicznej między sodą oczyszczoną a octem.

Materiały: ocet, soda oczyszczona, barwniki spożywcze, małe plastikowe jajka (typu niespodzianka).

Instrukcja: w jednej połówce plastikowego jajka umieszczamy sodę oczyszczoną pomieszaną z barwnikiem spożywczym. W drugiej połówce wlewamy ocet. Po zamknięciu jajka i wstrząśnięciu, dzieci zobaczą efektowny „wybuch” barwnego płynu.


Eksperyment jajko w świetle

Cel: zrozumienie, jak światło przechodzi przez różne materiały.

Materiały: latarka, surowe jajko.

Instrukcja: W ciemnym pomieszczeniu dzieci przykładają latarkę do tylnej części surowego jajka. Obserwują, jak światło przenika przez jajko, co demonstruje, jak światło może przechodzić przez niektóre materiały.


Eksperyment Taniec jajka

Cel: zobaczyć, jak reakcje chemiczne mogą sprawić, że przedmioty poruszają się.

Materiały: surowe jajko, szklanka wody, sól.

Instrukcja: w szklance z wodą stopniowo dodajemy sól, aż do momentu, kiedy woda stanie się na tyle gęsta, że surowe jajko zacznie unosić się i "tańczyć" na powierzchni. Eksperyment ilustruje wpływ gęstości na pływanie obiektów.


Eksperyment skaczące jajko

Cel: demonstracja, jak kwasy mogą zmieniać właściwości pewnych materiałów.

Materiały: ugotowane na twardo jajko, ocet.

Instrukcja: jajko umieszczamy w szklance z octem na 24-48 godzin. Ocet stopniowo rozpuści skorupkę, pozostawiając elastyczną błonę. Po wyjęciu i delikatnym osuszeniu, jajko będzie miało gumowatą konsystencję, co pozwoli na delikatne odbijanie się od powierzchni.


Eksperyment kryształowe jajka

Cel: wyhodowanie kryształów soli na powierzchni skorupki jajka.

Materiały: skorupki jajek, gorąca woda, siarczan magnezu lub sól kuchenna, barwniki spożywcze.

Instrukcja: w szklance mieszamy gorącą wodę z siarczanem magnezu lub solą i barwnikiem spożywczym do nasycenia. Skorupki jajek umieszczamy w roztworze. Po kilku dniach na powierzchni skorupek zaczną formować się kolorowe kryształy soli, co jest efektem parowania wody i osadzania się soli.


Wielkanocne eksperymenty dla dzieci to doskonały sposób na połączenie nauki z zabawą. Przez te wspólne aktywności nie tylko rozbudzamy dziecięcą ciekawość świata, ale także spędzamy czas w rodzinnym gronie, ucząc się nowych rzeczy. 

Dajcie znać w komentarzach, który eksperyment okazał się hitem w Waszym domu lub w przedszkolu, i czy macie swoje ulubione naukowe zabawy, które przynoszą Wam mnóstwo radości, szczególnie w okresie świątecznym. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź