TRYB JASNY/CIEMNY

"Twoje serce będzie kiedyś czerwone" Magdalena Pioruńska - ZNAK Literanova

twoje serce będzie kiedyś czerwone


Wśród literackich nowości na rynku młodzieżowym, niekiedy trudno jest odnaleźć książkę, która nie tylko przyciągnie uwagę swoją okładką, ale również zawartością. "Twoje serce będzie kiedyś czerwone" zdecydowanie przyciąga okładką, co do wnętrza po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron byłam sceptycznie nastawiona, ale po przeczytaniu całości, zapewniam Was, że książka Magdaleny Pioruńskiej, wydaje się być taką pozycją, która zapada w pamięć i porusza serce. Zapraszam Was do zapoznania się z moją recenzją!


Opowieść o Frei i Agacie, dwójce młodych ludzi pochłoniętych światem mediów społecznościowych, wydaje się odzwierciedlać wiele współczesnych problemów - od nałogów i uzależnień, przez hejt i depresję, aż po skomplikowane relacje rodzinne. Autorka z wyczuciem porusza tematy trudne i bolesne, jednak robi to w sposób, który nie przytłacza, a raczej zachęca do refleksji i dyskusji.


Język, jakim posługuje się Pioruńska jest prosty, ale zarazem barwny i pełen humoru. Szczególnie młodzi czytelnicy docenią odniesienia do znanych książek czy tekstów piosenek, co dodaje opowieści lekkości i uczyni im ją jeszcze bliższą. 


Nie brak w książce również mocniejszych akcentów, takich jak wątki dotyczące używek czy wirtualnej rzeczywistości. Wyzwania, przed którymi stają bohaterowie, są nie tylko skomplikowane, ale często także dotykają ich w najmniej oczekiwanych momentach, co sprawia, że historię tę czyta się z zapartym tchem w jeden wieczór.


Freya i Agat to postacie z krwi i kości, których decyzje i perypetie życiowe budzą sympatię, ale czasem i irytację. To sprawia, że książka jest bardzo realistyczna, zwłaszcza kiedy śledzi się obecne internetowe dramy a czytelnicy mogą łatwo utożsamić się z bohaterami, czy to poprzez współczucie, czy frustrację. 


Mimo niektórych kontrowersyjnych elementów, takich jak wybory życiowe bohaterów czy używanie mediów społecznościowych do pewnych celów (np. Only Fans), opowieść wnosi ważny głos w dyskusję o współczesnym świecie młodzieży. Zaskakujące zakończenie oraz obiecana kontynuacja tylko wzmaga apetyt na więcej.


Za sprawą "Twoje serce będzie kiedyś czerwone" historia Agata i Frei, wraz z ich zmaganiem się z ciemnymi stronami nastoletniego życia i mediów społecznościowych, staje się nie tylko przestrogą, ale i przypomnieniem o sile przyjaźni, odwagi i szczerości. Pioruńska pokazuje, że świat nie zawsze jest czarno-biały, a każdy ma swoje demony do pokonania. 


Jeśli szukasz książki, która nie tylko rozbawi, ale również skłoni do refleksji nad współczesnym światem, relacjami i wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie, "Twoje serce będzie kiedyś czerwone" będzie wyborem, który z pewnością nie rozczaruje. Moim zdaniem to pozycja na spokojny wieczór, czy też na chwilę zapomnienia w gąszczu codziennych obowiązków a także dziurka w drzwiach do świata współczesnej młodzieży, który nam dorosłym często wydaje się być innym wymiarem. 
Za książkę dziękuję wydawnictwu:


Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź