TRYB JASNY/CIEMNY

Historia kropelki wody w opowiadaniu "Jedna srebrna kropla" H. Bechlerowej wraz z kartami pracy do pobraniaKiedy pierwszy raz przeczytałam opowiadanie "Jedna srebrna kropla" autorstwa Hanny Bechlerowej, od razu poczułam, że to coś więcej niż zwykła historia dla dzieci. To magiczna podróż, która otwiera serca i umysły, zachęcając do refleksji nad otaczającym nas światem i cyklami natury. . Dlatego też postanowiłam stworzyć i udostępnić materiały edukacyjne inspirowane tym uroczym opowiadaniem, w postaci kart pracy z historyjką obrazkową do pobrania i wydrukowania.


O opowiadaniu


"Jedna srebrna kropla" to nie tylko opowieść o drobnej kropli wody, która pragnie poznawać świat (opowiadanie znajdziecie do druku, np. TUTAJ). To przede wszystkim historia o cyklu wody w przyrodzie, marzeniach i o tym, jak ważne jest, aby być otwartym na świat i innych. Bechlerowa w przystępny i ujmujący sposób przekazuje czytelnikom wiedzę o przyrodzie i zachęca do doceniania małych rzeczy.


"Jedna srebrna kropla" w Dzień Wody 


Integracja opowiadania z zajęciami dydaktycznymi to świetny sposób, aby rozbudzić ciekawość i kreatywność u dzieci. Umożliwia to naukę poprzez zabawę i opowiadanie historii, co jest niezwykle skutecznym narzędziem pedagogicznym. Dzieci mają okazję nie tylko zgłębiać tajemnice przyrody, ale także rozwijać empatię i umiejętność myślenia abstrakcyjnego.


Karty pracy z historyjką obrazkową


Stworzone przeze mnie karty pracy z historyjką obrazkową są dostępne do pobrania i wydrukowania na moim blogu. Są one doskonałym narzędziem do pracy zarówno w klasie, jak i w domu. Dzięki nim nauczyciele i rodzice mogą przeprowadzić interaktywne lekcje dotyczące cyklu wody, ekologii oraz znaczenia marzeń i dążeń w życiu.


Karty pracy zostały zaprojektowane tak, aby wspierać rozwój kompetencji czytelniczych, umiejętności analitycznych i kreatywnego myślenia. Dzieci mają okazję do pracy indywidualnej, jak i grupowej, co sprzyja budowaniu relacji społecznych i współpracy.


Jak korzystać z kart pracy w Dzień Wody?


Zalecam rozpoczęcie od wspólnego przeczytania opowiadania, a następnie przeprowadzenie dyskusji na temat głównych tematów i motywów. Po tym możemy przejść do pracy z kartami, zachęcając dzieci do opowiadania własnych historii inspirowanych "Jedną srebrną kroplą", rysowania scen z opowiadania czy tworzenia nowych zakończeń.

Karty pracy są dostępne za darmo i mogą być wielokrotnie wykorzystywane, co czyni je ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla każdej szkoły czy rodziny.


zni. Jest to doskonała okazja do połączenia literatury z nauką, wprowadzając dzieci w fascynujący świat nauki poprzez sztukę i opowieści.


Stany skupienia wody - dopasowywanie obrazków


Aby jeszcze bardziej wzbogacić zajęcia, proponuję również kategoryzację obrazków związanych ze stanem skupienia wody. To wspaniała metoda, by nauczyciele i rodzice mogli wizualnie zaprezentować dzieciom, jak woda zmienia swoje stany: od ciekłego, przez gazowy, aż do stałego. Dzięki obrazkom dzieci mogą łatwiej zrozumieć złożone procesy, takie jak parowanie, kondensacja czy krzepnięcie.


Na moim blogu znajdziecie zestaw ilustracji, które przedstawiają różne stany skupienia wody, w tym parę wodną unoszącą się z czajnika, krople deszczu spadające z chmury, czy lodowce i płatki śniegu. Te obrazki mogą posłużyć jako materiał dydaktyczny, ułatwiając dzieciom przyswajanie wiedzy o cyklu wody w przyrodzie oraz o tym, jak temperatura wpływa na zmiany stanu skupienia wody.


Zachęcam do korzystania z tych materiałów podczas zajęć na temat przyrody, nauk przyrodniczych, a także podczas lekcji czytania, aby połączyć naukę z kreatywnością i imaginacją. Działania takie jak kategoryzacja obrazków nie tylko ułatwiają zrozumienie skomplikowanych pojęć naukowych, ale również rozwijają umiejętności klasyfikacji i analizy u młodszych uczniów.


Opowiadanie "Jedna srebrna kropla" oraz stworzone przeze mnie materiały edukacyjne i karty pracy z historyjką obrazkową do pobrania i wydrukowania, wraz z kategoryzacją obrazków ze stanami skupienia wody, oferują unikalne połączenie nauki, sztuki i literatury. Mam nadzieję, że staną się one cennym zasobem dla nauczycieli i rodziców pragnących wzbogacić proces edukacyjny i zainspirować dzieci do odkrywania, eksperymentowania i doceniania piękna przyrody. Zapraszam serdecznie do korzystania z wodnych materiałów!

Historia kropelki wody do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź