TRYB JASNY/CIEMNY

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa scenariusz i materiały edukacyjne

dzień kolorowej skarpetki materiały


Zapraszam do skorzystania ze scenariusza zajęć edukacyjnych dla dzieci, mających na celu szerzenie wiedzy i akceptacji osób z Zespołem Downa, może być zorganizowany wokół Dnia Kolorowej Skarpetki, który jest obchodzony 21 marca. Celem zajęć jest zwiększenie świadomości na temat Zespołu Downa oraz promowanie wartości takich jak różnorodność, akceptacja i inkluzja.

Dzień Kolorowej Skarpetki scenariusz zajęć

Przygotowanie: aby nadać zajęciom bardziej znaczącego charakteru, zachęcam do wydrukowania i zawieszenia w widocznym miejscu napisu Dzień Kolorowej Skarpetki, który znajdziecie w pliku na końcu artykułu.

Grupa docelowa:

Dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat).


Czas trwania:

Około 60-90 minut.


Materiały:

kolorowe skarpetki (różne wzory i kolory),

białe skarpetki (poproś rodziców o wyposażenie dzieci w białe skarpetki w miarę możliwości)

materiały plastyczne (farby, flamastry, kolorowy papier, klej, nożyczki),

wydrukowane informacje o Zespole Downa (dostępne w pliku do pobrania),

przykładowe historie lub książki o osobach z Zespołem Downa.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie (10 minut)

Rozpocznij od krótkiej rozmowy na temat różnorodności i tego, jak ważne jest, aby być wyjątkowym. Zapytaj dzieci, co myślą o różnicach między ludźmi i dlaczego są one cenne.

2. Co to jest Zespół Downa? (5 minut)

Przedstaw krótką prezentację na temat Zespołu Downa, wyjaśniając w przystępny sposób, czym jest i jakie są jego cechy. Podkreśl, że osoby z Zespołem Downa są częścią naszej społeczności i mają takie same potrzeby i pragnienia jak każdy inny.

3. Historie osób z Zespołem Downa (10 minut)

Odczytaj lub pokaż krótkie historie/video o osobach z Zespołem Downa, które osiągnęły coś znaczącego lub prowadzą szczęśliwe i produktywne życie. Podkreśl ich talenty, pasje i osiągnięcia. Przykłady takich osób znajdziecie w pliku do druku.

4. Dlaczego kolorowe skarpetki? (10 minut)

Wyjaśnij symbolikę kolorowych skarpetek jako sposobu na pokazanie wsparcia dla osób z Zespołem Downa i promowania akceptacji różnorodności. Kolorowe skarpetki symbolizują różne chromosomy i świętowanie unikalności każdej osoby. Zachęć dzieci do zaprezentowania własnych skarpetek.

5. Twórcze działania (30 minut)

Projektowanie własnych kolorowych skarpetek: Dzieci otrzymują białe skarpetki i materiały plastyczne, aby stworzyć własne projekty kolorowych skarpetek. 

Ewentualnie możecie wykorzystać skarpetki do wydrukowania, które zamieściłam w pliku.

Tworzenie plakatu: W małych grupach dzieci tworzą plakaty promujące akceptację i inkluzję, wykorzystując wiedzę, którą zdobyły na temat Zespołu Downa.

6. Podsumowanie i dyskusja (10 minut)

Zaproszenie dzieci do podzielenia się tym, czego się nauczyły oraz jak mogą promować akceptację i inkluzję w swoim codziennym życiu.

Omówienie, jak ważne jest, aby być otwartym i akceptować różnorodność wokół nas.

Zakończenie:

Podziękuj dzieciom za udział i zaangażowanie. 

Ten scenariusz ma na celu nie tylko edukację, ale również budowanie społeczności opartej na wzajemnym szacunku i akceptacji. Przez takie działania, dzieci uczą się empatii i otwartości na innych, co jest niezbędne w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych.

Dzień Kolorowej Skarpetki pomysły

Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu lub w szkole to świetna okazja do promowania akceptacji i różnorodności wśród dzieci. Oto kilka pomysłów na zabawy i aktywności, które można zaproponować z tej okazji:


1. Tworzenie własnych kolorowych skarpetek - dzieci mogą ozdabiać białe skarpety kolorowymi flamastrami, farbami lub naszywkami, tworząc własne, unikalne projekty.

2. Pokaz mody z kolorowymi skarpetkami - zachęć dzieci do noszenia swoich najbardziej kolorowych skarpet i zorganizuj pokaz mody, gdzie każde dziecko może zaprezentować swoje skarpetki i opowiedzieć o nich.

3. Gra w dopasowywanie skarpetek - przygotuj mieszankę różnych kolorowych skarpetek i poproś dzieci, aby w parach lub małych grupach próbowały znaleźć pasujące do siebie pary.

4. Opowieści o skarpetkach - dzieci mogą wymyślać i opowiadać historie o magicznych, kolorowych skarpetkach, które mają specjalne moce.

5. Warsztaty na temat różnorodności i akceptacji - wykorzystaj dzień do przeprowadzenia krótkich warsztatów lub rozmów na temat różnorodności, akceptacji i tego, dlaczego ważne jest, aby być otwartym i akceptującym innych.

6. Tworzenie plakatów - dzieci mogą tworzyć plakaty promujące różnorodność i akceptację, używając kolorowych skarpetek jako motywu przewodniego.

7. Łowienie skarpetek - zrób "staw" z kartonu lub dużej miski i wypełnij go kolorowymi skarpetkami. Dzieci mogą używać domowej roboty wędek, aby "łowić" skarpetki i następnie opowiadać historie o złowionych "skarpetkowych rybach".

8. Poszukiwanie skarbu skarpetkowego - ukryj kolorowe skarpetki w różnych miejscach i zorganizuj poszukiwanie skarbu, gdzie dzieci muszą znaleźć jak najwięcej skarpetek.

9. Kolorowe skarpetkowe memory - stwórz grę memory, używając par kolorowych skarpetek. Dzieci muszą znajdować pasujące do siebie pary.

Te aktywności mogą nie tylko dostarczyć dzieciom mnóstwa zabawy, ale także nauczyć je ważnych wartości takich jak tolerancja, empatia i akceptacja różnorodności.


Materiały na Dzień Kolorowej Skarpetki do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Super,bardzo pomocne materiały

    OdpowiedzUsuń
  2. świetne materiały, bardzo dziękuję za udostępnienie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź