TRYB JASNY/CIEMNY

Przygotowania do zabiegu in vitro - o czym warto wiedzieć?
Leczenie in vitro przywraca nadzieję na zostanie rodzicem. Sprawdź, co czeka parę po zakwalifikowaniu się na leczenie niepłodności tą metodą i w jaki sposób można zwiększyć szansę na powodzenie zabiegu. Takie przygotowania mogą obejmować zmiany codziennych nawyków, poszerzanie wiedzy w tej tematyce, zadbanie o komfort psychiczny oraz wzmocnienie organizmu, a także gotowość do badań i zabiegów.

Zabieg in vitro - na czym polega?

 Zabieg in vitro składa się z pięciu podstawowych kroków. Na samym początku następuje stymulacja produkcji nadliczbowych komórek jajowych i dokładne monitorowanie cyklu, aż do momentu określenia czasu ich pobrania. Pobrane z jajników w warunkach laboratoryjnych dojrzałe komórki jajowe zapładniane są za pomocą na przykład: klasycznego IVF, ICSI, IMSI lub PICSI.

 Co dalej? Po wszystkim zaczyna się hodowla zarodków. Jeśli doszło do zapłodnienia, embriolog do 6 dni (czyli przez cały okres hodowli) ocenia rozwój zarodków. Pozwoli mu to wybrać najlepiej rokujące. Następnie po 3 lub 5 dniach od zapłodnienia komórki jajowej dochodzi do transferu zarodka, czyli wprowadzenia go przez pochwę do jamy macicy przy pomocy specjalnego cewnika. [1]

Jak przygotować się do zabiegu in vitro?

 Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla powodzenia zabiegu in vitro. To, co jesz, wpływa na unormowanie gospodarki hormonalnej. Dlatego na twoim talerzu powinny znaleźć się warzywa, owoce, wysokiej jakości mięso i ryby. Zaleca się unikania „fast foodów” i ciężkostrawnych potraw na kolację.

 Zrezygnuj z używek (papierosów i alkoholu), które zanieczyszczają twój organizm. Dbaj o aktywność fizyczną, relaks, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu oraz pij przynajmniej 2 litry wody. Możesz również wybrać się do specjalisty rehabilitanta na masaż miednicy mniejszej. Masaż pomoże w zwiększeniu ukrwienia układu rozrodczego, co korzystnie wpływa na proces przygotowania się do zabiegu in vitro. Dodatkowo terapia manualna może pomóc w uruchomieniu powięzi oraz ewentualnych zrostów. Istnieją doniesienia o korzystnym wpływie stymulacji nerwu błędnego na zmniejszenie niektórych czynników prozapalnych co pośrednio może wywrzeć pozytywnym wpływ na proces implantacji zarodka[2]

 Do zabiegu trzeba również przygotować się psychicznie. To zrozumiałe, że zarówno dla ciebie, jak i twojego partnera, jest to bardzo ciężki czas. Rozmawianie o emocjach i obopólne wsparcie na pewno pomoże rozładować stres i napięcie. Wiele klinik leczenia niepłodności oferuje pomoc psychologiczną. Jeśli masz taką możliwość - skorzystaj z niej. Na przykład w klinice Invimed każda pacjentka jest pod opieką indywidualnego Koordynatora Opieki Medycznej, który wspiera ją przez cały okres leczenia.

[1] https://www.jbc.org/article/S0021-9258(18)61705-3/fulltext

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29467611/


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź