TRYB JASNY/CIEMNY

Praca w Kaliszu i powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim – o czym warto pamiętać?

praca z dzieckiem na rekach przed komputerem


Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza dla kobiet, które pożegnały się z dotychczasowym pracodawcą. Jak obecnie wygląda sytuacja na kaliskim rynku pracy? Czy świeżo upieczone mamy mają tutaj szansę na znalezienie zatrudnienia?


Krótka charakterystyka rynku pracy w Kaliszu 

Kalisz pod względem wielkości stanowi drugie po Poznaniu miasto województwa wielkopolskiego. Cały region charakteryzuje się rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników, a co za tym idzie – wyjątkowo niskim poziomem bezrobocia. Z racji tego, że Kalisz stanowi jeden z dwóch ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiej, jest to miasto o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Nie bez znaczenia jest również jego korzystne położenie – bliskość Wrocławia, Łodzi i Poznania stanowi jego niezaprzeczalne atuty. 

W ostatnich latach bezrobocie w Polsce maleje. Oznacza to, że osoby poszukujące pracy mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Stopa bezrobocia w samym Kaliszu pod koniec 2021 roku wynosiła 3,4%. Warto podkreślić, że w tym samym czasie ogólna stopa bezrobocia dla Polski przybierała wartość 5,8%. Oznacza to, że sytuacja na rynku pracy w Kaliszu jest stosunkowo korzystna i stabilna. 

Jakie zawody mają największe szanse na znalezienie pracy w Kaliszu? 

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników w Kaliszu zgłasza branża logistyczna. Kierowcy ciągników siodłowych oraz samochodów ciężarowych znajdą zatrudnienie niemal od ręki. Na liście zawodów deficytowych znajdują się także: 

 • pracownicy zakładów przemysłowych,
 • pracownicy usług medycznych i opiekuńczych – lekarze, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych,
 • pracownicy branży budowlanej – brukarze, dekarze, blacharze, cieśle, stolarze, monterzy instalacji budowlanych, tynkarze, operatorzy maszyn,
 • nauczyciele,
 • pracownicy branży urodowej,
 • ogrodnicy, sadownicy,
 • pracownicy służb mundurowych,
 • programiści.

W tym momencie warto wspomnieć również o profesjach nadwyżkowych – mowa o zajęciach, w przypadku których liczba osób chętnych do pracy jest większa niż lista ofert zatrudnienia. Na trudności w procesie poszukiwania pracy muszą przygotować się pracownicy biur podróży oraz inżynierowie inżynierii środowiska. 

Szukasz pracy w Kaliszu? Aktualne oferty znajdziesz na https://www.gowork.pl/praca/kalisz;l

Przygotowanie do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim 

Kobiety, którym urlop macierzyński właśnie się kończy, często z obawą myślą o powrocie do pracy. Muszą zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca ma obowiązek przyjąć je do pracy na dotychczasowym stanowisku bądź też zaproponować stanowisko równorzędne, zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi. Praktyka jednak pokazuje, że dzieje się tak stosunkowo rzadko. Kobiety po powrocie z urlopu macierzyńskiego przenoszone są na niższe stanowiska bądź też zwyczajnie nie ma już dla nich miejsca. Niewiele z nich ma siły i ochotę walczyć o swoje prawa. 

Świeżo upieczone mamy, które chcą znaleźć pracę, muszą zwrócić uwagę na aktualizację swojego CV. Warto pamiętać o tym, aby dokument ten dostosować do konkretnej oferty pracy. Wysyłanie tego samego CV do różnych pracodawców znacznie zmniejsza szanse na znalezienie zatrudnienia. 

Pomimo tego że urlop macierzyński trwa zaledwie rok, w niektórych branżach to cała wieczność. Panie, które chcą być atrakcyjne na rynku pracy, powinny być na bieżąco z różnego rodzaju nowinkami i wiadomościami branżowymi. Wszystko po to, aby nie pozostać w tyle. 

Kobiety po urlopie macierzyńskim powinny postawić na podnoszenie swoich kwalifikacji. Można osiągnąć to poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia, które zwiększają atrakcyjność pracownika na rynku pracy. Niekoniecznie muszą być związane z dotychczas wykonywaną pracą. Powrót po urlopie macierzyńskim to w końcu doskonała okazja do tego aby całkowicie się przebranżowić i rozpocząć nowy rozdział w życiu zawodowym. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju programy wsparcia dla osób, które wracają do pracy. Mamy, które nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej, mogą z nich skorzystać. Tego typu programy realizowane są między innymi przez powiatowe urzędy pracy. 

Ile trwa urlop macierzyński? Co warto wiedzieć na jego temat?

Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Matka musi wykorzystać z niego obowiązkowe 14 tygodni – jest to czas przeznaczony na regenerację i opiekę nad noworodkiem. 

Większość mam po urlopie macierzyńskim decyduje się przejść na urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie. Łączna długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego razem to 52 tygodnie – czyli niemal równy rok. Mamy, które wracają do pracy po urlopie, mogą liczyć na preferencyjne warunki zatrudnienia – między innymi skrócone godziny pracy w przypadku karmienia piersią bądź też elastyczne godziny pracy.

Czego boją się mamy wracające do pracy po urlopie macierzyńskim?

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają wiele obaw i rozterek. Dotyczą one między innymi: 

 • konieczności znalezienia opieki dla dziecka,
 • płynnego wejścia w tryb obowiązków zawodowych,
 • zmian, które mogły nastąpić w firmie podczas ich nieobecności,
 • możliwości zwolnienia z pracy.

Artykuł sponsorowany.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź