TRYB JASNY/CIEMNY

Czy w nosidle ergonomicznym można nosić dziecko od urodzenia?


Nosidełka do noszenia dzieci są coraz popularniejsze. Czy można w nich jednak nosić też naprawdę małe dzieci? Czy noworodek w nosidełku może mieć bezpieczną pozycję? Od kiedy można nosić niemowlaka w nosidle ergonomicznym?

Czy w nosidle ergonomicznym można nosić dziecko od urodzenia?

Nosidełka do noszenia dzieci są coraz popularniejsze. Czy można w nich jednak nosić też naprawdę małe dzieci? Czy noworodek w nosidełku może mieć bezpieczną pozycję? Od kiedy można nosić niemowlaka w nosidle ergonomicznym?

Dzięki chustom i nosidełkom do noszenia dzieci rodzic może być aktywny i mieć maluszka cały czas przy sobie. Czy jednak w jednym i drugich można nosić niemowlka już od urodzenia? W ostatnich latach rynek nosidełek bardzo się zmienił. Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań i produkcji mniejszych nosideł, można bezpiecznie nosić w nosidłach ergonomicznych coraz młodsze dzieci. Czy jednak nosidełka do noszenia są odpowiednie również dla najmniejszych niemowląt?


Czy w nosidle można nosić noworodka?

Dla noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie dobrze zawiązana chusta tkana. No właśnie, kluczem do sukcesu jest owo “dobre zawiązanie”, a nie chusta jako taka. Jeśli rodzic ma problem z prawidłowym dociągnięciem chustowego materiału albo ułożeniem dziecka w bezpiecznej pozycji (bo np. okazało się, że niemowlak ma wzmożone napięcie mięśniowe), czasem lepiej jest dobrać malutkie, dedykowane maluszkom nosidełko niż niż źle nosić w chuście. 

Po pojawieniu się dziecka rodzice rewidują wiele ze swoich postanowień i planów. Zdarza się, że ci, którzy bardzo chcieli nosić w chuście z niej rezygnują. Czasem też po prostu chusty ich nie przekonują albo sprawiają, że nosząc noworodka nie czują się pewnie. Wtedy również wyjściem może być małe, regulowane nosidło ergonomiczne. Wybierając sposób noszenia małego dziecka warto myśleć o obu stronach - zarówno noworodku, jak i jego opiekunach. 


Jak wybrać najlepsze nosidełko do noszenia niemowlaka

Jeśli decydujesz się na noszenie w nosidełku malutkiego, jeszcze niesiadającego dziecka, zwróć uwagę na kilka pożądanych cech nosideł. Tak jak w przypadku wszystkich nosidełek do noszenia dzieci, i w przypadku tych najmniejszych należy zwrócić uwagę, by miało ono:

  • szeroki panel, zakrywający całe plecy dziecka i sięgający maluszkowi od jednego do drugiego dołu podkolanowego;
  • panel uszyty z miękkiego i niczym nie wypełnionego materiału - dzięki temu będzie się dobrze dopasowywał do kształtów dziecka;
  • wygodne pasy naramienne, w przypadku najmniejszych dzieci najlepiej sprawdzają się pasy wiązane (a więc nosidełka wiązane lub hybrydowe), które nie bodźcują pleców maluszka i prowadzone są spod pachy rodzica od razu pod nóżki dziecka. Warto też zwrócić uwagę na nosidełka klamrowe, które mają specjalną przepinkę, dzięki której pasy również można zapiąć pod nóżką (takie rozwiązanie ma np. Fidella Fusion Baby czy Kavka Multi Age). 

Jakie nosidełko jest najlepsze dla najmniejszych niemowląt?

W przypadku maluszków nosidełko powinno być jak najmniejsze i koniecznie regulowane (rosnące z dzieckiem). Dzięki temu dobry doradca noszenia jest w stanie dopasować i prawidłowo wyregulować nosidło nawet dla najmłodszego dziecka. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszym wyborem narzędzia do noszenia noworodka powinna być chusta tkana. Jeśli rodzic wybiera jednak nosidełko to warto pamiętać, że nie powinien to być sposób noszenia zastępujący wózek, a jedynie go dopełniający. 

Szczególnie w przypadku nosidełek do niemowląt, warto zwrócić również uwagę na rodzaj nosidła. Do wyboru są nosidła ergonomiczne klamrowe, wiązane i hybrydowe (tzw. chustonosidła). Najdrobniejsze dzieci bardzo dobrze układają się w nosidełkach, których pasy naramienne biegną bezpośrednio pod ich nóżkę, nie bodźcując pleców. Tak dzieje się w przypadku nosideł wiązanych i hybrydowych oraz klamrowych posiadających specjalne przepinki (np. Fidella Fusion czy Kavka Multi Age). 


Gdzie kupić nosidełko dla noworodka

Najlepsze nosidełko najlepiej wybrać, przymierzając jak najwięcej modeli. To szczególnie ważne, gdy noszone mają być malutkie, jeszcze niesiadające dzieci. Kupione nosidełko ergonomiczne powinno być wygodne i dla dziecka, i dla rodzica. Dlatego w pakiecie do każdego zakupionego w CarryLove.pl nosidełka (również przy zakupach on line!) nasi doradcy noszenia bezpłatnie pomogą prawidłowo wyregulować nosidło i dostosować je do konkretnej pary rodzic-dziecko. Zapraszamy! 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź