TRYB JASNY/CIEMNY

Książki, które powinien przeczytać każdy nauczyciel przedszkola


Poniżej znajdziecie listę książek, które moim zdaniem powinni przeczytać wszyscy nauczyciele wychowania przedszkolnego (albo przynajmniej do nich zajrzeć i wiedzieć, że istnieją;)). Lista jest oczywiście czysto subiektywna i w żaden sposób nie ma na celu promowania danego autora czy wydawnictwa, a pozycje na niej wymienione mają pomóc nauczycielom, szczególnie tym dopiero zaczynającym, w przygotowaniu się do pracy z dziećmi.

PS: Lista na pewno będzie co jakiś czas aktualizowana :)

1. Podstawa programowa  + Karta Nauczyciela

Nie książki, ale obowiązkowe lektury dla wszystkich nauczycieli. W podstawie znajdziecie zadania przedszkola, jego cele, przewidywane osiągnięcia w sferze fizycznej, emocjonalnej, społecznej, poznawczej oraz ich warunki i sposób realizacji. Znajdziecie ją tutaj.

Karta Nauczyciela z kolei reguluje prawa i obowiązki nauczycieli w placówkach publicznych. Do przeczytania tutaj.

2. Pedagogika przedszkolna - Anna Klim-KlimaszewskaPodręcznik zawierający kompleksowe opracowanie najważniejszych zagadnień stanowiących podstawę pracy z dziećmi. Autorka pokrótce opisuje w nim historię, podstawy funkcjonowania, organizację środowiska przedszkola, biopsychiczne elementy wychowania przedszkolnego, działalność pedagogiczną oraz treści programowe. Porusza również tematykę dojrzałości szkolnej, samych nauczycieli wychowania przedszkolnego - proces ich kształcenia, cele, zadania, opowiada o innowacjach pedagogicznych. W książce są zamieszczone również przykładowe scenariusze zajęć według najbardziej popularnych metod, np. Metody Dobrego Startu, metod Labana, Orffa, Sherborne, Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona.

3. Wczesna interwencja terapeutyczna - Jagoda Cieszyńska, Marta KorendoKsiążka, która dla mnie jest Świętym Graalem literatury pedagogicznej i która nauczyła mnie zdecydowanie więcej niż studia. Opisuje w sposób niesamowicie przystępny i łatwy wszystkie sfery rozwojowe - motorykę dużą, motorykę małą, słuch, wzrok, mowę, rozwój zabawy i rozwój społeczny. Po omówieniu każdej sfery znajdziemy mnóstwo ćwiczeń stymulujących rozwój dziecka. Stanowi doskonałe źródło inspiracji przy wymyślaniu zajęć i zabaw.

4. Dziecięca matematyka - Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa ZielińskaI jej nowsza wersja - Dziecięca matematyka - Dwadzieścia lat później. Większość ludzi nie radzi sobie z matematyką. Moja korepetytorka - cudowna kobieta, której zawdzięczam wysoki wynik na maturze, mimo fatalnych ocen z tego przedmiotu w szkole, powiedziała mi kiedyś, że to przez to, że matematyka jest w przypadku wielu dzieci "skopana" i źle przedstawiana od samego początku. Książka jest na to antidotum, zawiera cele i treści kształcenia dla wszystkich obszarów matematycznych realizowanych w przedszkolach i w domach. Znajdziecie w niej ćwiczenia, zabawy, zadania, gry.

5. ABC młodego nauczyciela - Katarzyna Koletyńska, Halina Sitko
Ściąga dla wszystkich stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Dzięki niej unikniecie wielu wpadek i nie zostaniecie przyłapani na niekompetencji. Krótko przedstawia prawa i obowiązki nauczyciela, najważniejsze informacje o polskim systemie oświatowym, proces awansu zawodowego nauczyciela stażysty.

6. Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola - Genowefa DemelObecnie tyle dzieci ma wady wymowy, opóźniony rozwój mowy lub inne zaburzenia, że podstawowe wiadomości z zakresu fonetyki, poprawnej wymowy, zaburzeń rozwoju mowy oraz metod pracy korekcyjnej w ramach zajęć przedszkolnych na pewno się przydadzą.

7. Dźwięki mowy - praca zbiorowa pod redakcją Alicji Maurer


Publikacja z mnóstwem ćwiczeń do skserowania, wyjaśnia pojęcie słuchu fonematycznego, kształtuje świadomość fonologiczną, jest świetnym praktycznym wprowadzeniem w świat liter i nauki czytania.

8. Nauczycielska diagnoza gotowości do podjęcia nauki szkolnej - Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa ZielińskaLektura bardzo przydatna do ustalenia gotowości szkolnej dzieci, znajdziecie w niej podstawy merytoryczne, opisy poprawnego organizowania obserwacji, eksperymenty diagnostyczne, sposoby notowania wyników obserwacji, ich interpretacje, gotowe arkusze diagnostyczne oraz rysunki.

9. One są wśród nas

Seria publikacji poświęconych najczęściej spotykanym chorobom przewlekłym i zaburzeniom u dzieci. W jej skład wchodzi 12 książeczek, dostępnych do przeczytania za darmo w internecie: 

10. Wielki podręcznik dla nauczycieli żłobków i przedszkoli. Zagadnienia teoretyczne, zabawy, pomysły, scenariusze. Od narodzin do wieku szkolnego + Wielki podręcznik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych. Teoria i scenariusze zabaw - prace zbiorowe 


W tomie pierwszym znajdziecie ponad 600 scenariuszy, doskonale nadających się zarówno do pracy indywidualnej z dzieckiem, jak i do pracy w grupach. Dużą część książki zajmuje również opis współczesnych technik pedagogicznych. Książka jest idealna dla nauczycieli na samym początku. 


Tom drugi, który trochę mniej polecam nauczycielom zupełnych maluchów, ale przydać może się zawsze. Książka obfituje w opisy różnych zabaw ruchowych, językowych, matematycznych, ćwiczące umiejętność logicznego myślenia, rozwijających pamięć, uczących współdziałania, z wykorzystaniem rozmaitych rekwizytów. Najbardziej skorzystają z niego nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych. 

11. Muzyka dla dzieci - Urszula Smoczyńska-Nachtman


Książka zawiera program umuzykalnienia dzieci według koncepcji Carla Orffa. Autorka podpowiada jak skonstruować proste instrumenty muzyczne z ogólnie dostępnych materiałów, opisuje zabawy ruchowe, podaje piosenki wraz z zastosowaniami i ich zapis nutowy, ćwiczenia twórcze, zagadki, zawody. Książka jest podzielona na dwie części - pierwsza jest przeznaczona dla dzieci 5-letnich, druga - dla 6-letnich, ale uważam, że spokojnie z zadaniami dadzą sobie radę również 4-latki. Oprócz takiego podziału, cały materiał jest podzielony jeszcze na dziesięć miesięcy roku szkolnego. 

Odnośnie rytmiki znalazłam taką publikację w internecie - Rytmika. Mały poradnik dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, dostępny tutaj.

12. Rozmowy z rodzicami. Poradnik dla nauczyciela - Anna Jankowska


Nauczyciel musi rozmawiać z rodzicami, nie da się tego uniknąć czy ominąć. Dla jednych to bułka z masłem, inni muszą troszkę się postarać, kolejni są w tym temacie kompletnie zieloni. Poziom dialogu pomiędzy rodzicami a nauczycielami nieustannie spada, coraz więcej słyszy się o trudnościach we współpracy, ciągłym stresie, niesłuchaniu o swoich wzajemnych potrzebach. W książce znajdziecie pożyteczne rady i dużo teorii, która pozwoli Wam profesjonalnie przygotować się do rozmowy.

13. Zanim wkroczy specjalista... Jak pomóc przedszkolakowi w trudnych sytuacjach. Poradnik dla nauczycieli i rodziców - Agnieszka Wentrych


Pozycja porusza najpopularniejsze problemy, z którymi spotkać się mogą nauczyciele wychowania przedszkolnego: niechętne jedzenie, problemy z adaptacją, trudności w zachowaniu, śmierć bliskich, przeprowadzka, onanizm wczesnodziecięcy... i wiele innych. Dużo rad praktycznych i konkretów, obowiązkowa pozycja na początek. 

*******

Jakie książki goszczą na Waszych półkach? Czy dodalibyście coś do mojej listy? 

Komentarze

  1. Świetny artykuł! Mam nadzieję, że przyda się w moim życiu zawodowym jak i prywatnym. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę inspirujesz jestem młodym nauczycielem, stawiającym pierwsze kroki twój blog to dla mnie miejsce pełne inspiracji 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź