TRYB JASNY/CIEMNY

Emocje dla dzieci

emocje karty pracy

Dzisiaj wpis odnośnie emocji, a wraz z nim trochę materiałów do pobrania :) Dobrze, jeżeli mielibyście do dyspozycji duże lustro lub lusterka.

Aby pobrać karty należy kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie, następnie ponownie kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Zapisz jako. Materiały wielokrotnego użytku polecam wydrukować na grubszym papierze i zalaminować.

Lista emocji


Karty z emocjami


Karty możemy wykorzystać do zwyczajnego memory - w takim przypadku drukujemy dwa komplety i podklejamy grubym ciemnym papierem, żeby obrazki nie prześwitywały.

Układamy karty obrazkami do góry. Uczestnicy po kolei robią minę wyrażającą daną emocję, zadaniem reszty jest jej odgadnięcie i wskazanie odpowiedniej karty. Możemy dodatkowo zapytać uczestników kiedy czują się szczęśliwi, smutni, zawstydzeni itp. lub wymyślić krótką historyjkę, którą dzieci będą musiały podsumować odpowiednim obrazkiem, a także podzielić emocje na te przyjemne i nieprzyjemne. Warto zastanowić się wspólnie jak nieszkodliwie poradzić sobie z trudnymi emocjami - jak nie robiąc komuś krzywdy wyładować złość, poradzić sobie ze wstydem, czy strachem, a jak zrobić użytek z emocji pozytywnych, np. wykorzystać swój dobry humor do rozśmieszenia kogoś smutnego. 

Koła emocji
Emocje karty pracy


Nieco starszym dzieciom możemy zaproponować, aby narysowały w kołach kiedy czują wymienione emocje.

Odnośnie kół i emocji wspomnę jeszcze o teorii emocji Plutchika, który zaproponował istnienie ośmiu podstawowych emocji będących genezą wszystkich innych emocji: radość, złość, strach, wstręt, smutek, zaskoczenie, zaciekawienie i akceptację. Rozmaite wydarzenia rozpoznawane przez nasz mózg, uruchamiają adekwatne emocje, z kolei emocje uruchamiają odpowiednie reakcje organizmu, które umożliwiają nam przetrwanie. 
Emotikony


Uwielbiam emotikony, są śmieszne i łatwe w odbiorze dla dzieci.
W poniższym zadaniu dzieci muszą połączyć twarze z pasującymi do nich emotikonami.


Pozytywne emocje
Negatywne emocje


Uważam, że nierozsądnie jest dzielić z dziećmi emocje na złe i dobre, bo każda z nich jest w jakiś sposób przydatna i często adekwatna, tak więc, kolejną propozycją zabawy jest podział znanych im emocji na takie, których odczuwanie jest przyjemne i nieprzyjemne. Emotikony zaprzęgłam więc do kolejnego zadania :) :


Cliparty pochodzą z Wikimedia Commons oraz Rebekah Brock.

Mapa emocji


Na dużym arkuszu papieru odrysowujemy postać dziecka lub rysujemy sylwetkę na brystolu. Wręczamy dzieciom zestaw obrazków z emocjami lub ustalamy, że każda z kredek oznacza inną emocję. Prosimy dzieci, żeby na sylwetce zaznaczyły - naklejając obrazek lub kolorując - gdzie najmocniej czują daną emocję. 

W głowie się nie mieści film o emocjachSzukając emocjonalnych inspiracji, przypomniałam sobie jeszcze o filmie animowanym pt. "Inside out" czyli "W głowie się nie mieści" z emocjami w roli głównej, który jest naprawdę genialny! Fabuła brzmi następująco: Kiedy Riley wraz z rodzicami opuszcza rodzinną Minnesotę i przenosi się do San Francisco, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Jak każdym z nas, bohaterką kierują emocje: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Dorastanie bywa trudne, także dla Riley. Chociaż Radość robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę, dziewczynce nie jest łatwo odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole.

Komentarze

  1. Bardzo przepraszam, ale chyba zamiast słowa WESOŁOŚĆ powinno być słowo RADOŚĆ..
    Poza tym świetne pomoce i pomysły.

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuję za plakat emocji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź