Emocje dla dzieci
Aby pobrać karty należy kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie, następnie ponownie kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Zapisz jako. Materiały wielokrotnego użytku polecam wydrukować na grubszym papierze i zalaminować.
Lista emocji
Karty z emocjami
Karty możemy wykorzystać do zwyczajnego memory - w takim przypadku drukujemy dwa komplety i podklejamy grubym ciemnym papierem, żeby obrazki nie prześwitywały.
Układamy karty obrazkami do góry. Uczestnicy po kolei robią minę wyrażającą daną emocję, zadaniem reszty jest jej odgadnięcie i wskazanie odpowiedniej karty. Możemy dodatkowo zapytać uczestników kiedy czują się szczęśliwi, smutni, zawstydzeni itp. lub wymyślić krótką historyjkę, którą dzieci będą musiały podsumować odpowiednim obrazkiem, a także podzielić emocje na te przyjemne i nieprzyjemne. Warto zastanowić się wspólnie jak nieszkodliwie poradzić sobie z trudnymi emocjami - jak nie robiąc komuś krzywdy wyładować złość, poradzić sobie ze wstydem, czy strachem, a jak zrobić użytek z emocji pozytywnych, np. wykorzystać swój dobry humor do rozśmieszenia kogoś smutnego.
Koła emocji
Emocje karty pracy
Nieco starszym dzieciom możemy zaproponować, aby narysowały w kołach kiedy czują wymienione emocje.
Odnośnie kół i emocji wspomnę jeszcze o teorii emocji Plutchika, który zaproponował istnienie ośmiu podstawowych emocji będących genezą wszystkich innych emocji: radość, złość, strach, wstręt, smutek, zaskoczenie, zaciekawienie i akceptację. Rozmaite wydarzenia rozpoznawane przez nasz mózg, uruchamiają adekwatne emocje, z kolei emocje uruchamiają odpowiednie reakcje organizmu, które umożliwiają nam przetrwanie.
Emotikony
Uwielbiam emotikony, są śmieszne i łatwe w odbiorze dla dzieci.
W poniższym zadaniu dzieci muszą połączyć twarze z pasującymi do nich emotikonami.
Pozytywne emocje
Negatywne emocje
Uważam, że nierozsądnie jest dzielić z dziećmi emocje na złe i dobre, bo każda z nich jest w jakiś sposób przydatna i często adekwatna, tak więc, kolejną propozycją zabawy jest podział znanych im emocji na takie, których odczuwanie jest przyjemne i nieprzyjemne. Emotikony zaprzęgłam więc do kolejnego zadania :) :
Cliparty pochodzą z Wikimedia Commons oraz Rebekah Brock.
Mapa emocji
Na dużym arkuszu papieru odrysowujemy postać dziecka lub rysujemy sylwetkę na brystolu. Wręczamy dzieciom zestaw obrazków z emocjami lub ustalamy, że każda z kredek oznacza inną emocję. Prosimy dzieci, żeby na sylwetce zaznaczyły - naklejając obrazek lub kolorując - gdzie najmocniej czują daną emocję.
Pamiętaj, że jeśli ciągle jesteś w złym nastroju, musisz udać się do lekarza, a on powie jak radzić sobie z depresją?
W głowie się nie mieści film o emocjach
Szukając emocjonalnych inspiracji, przypomniałam sobie jeszcze o filmie animowanym pt. "Inside out" czyli "W głowie się nie mieści" z emocjami w roli głównej, który jest naprawdę genialny! Fabuła brzmi następująco: Kiedy Riley wraz z rodzicami opuszcza rodzinną Minnesotę i przenosi się do San Francisco, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Jak każdym z nas, bohaterką kierują emocje: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Dorastanie bywa trudne, także dla Riley. Chociaż Radość robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę, dziewczynce nie jest łatwo odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole.
Bardzo przepraszam, ale chyba zamiast słowa WESOŁOŚĆ powinno być słowo RADOŚĆ..
OdpowiedzUsuńPoza tym świetne pomoce i pomysły.
dziękuję za plakat emocji
OdpowiedzUsuń