TRYB JASNY/CIEMNY

Zajęcia z mitologią grecką vol. 2 - Demeter, Persefona i Hades


Zabawy z greckimi mitami cz. 1 tutaj :)

Cześć! Mit o Demeter, jej córce Persefonie, a także o podstępnym Hadesie to jeden z moich ulubionych mitów, przy którym poćwiczę z dziećmi znajomość cech pór roku i trochę sobie porozmawiam na temat ruchu obiegowego.
(Dla książkomaniaczek, bo raczej książkomaniaków taka literatura nie zainteresuje, zarzucę ciekawostką, że popularna autorka książek dla nastolatek - Meg Cabot - stworzyła nawet serię "Porzuceni" luźno bazującą na tymże micie. Co prawda, nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, niemniej ja czytam wszystko co mnie choć odrobinę zaciekawi i uważam, że książka ciekawa :))

Trudne miłości

Demeter zajmowała się wszystkim tym, co jest związane z rolnictwem. Dbała by kłosy zbóż zawsze mieniły się złotem, a ziemia była zdrowa i żyzna. Demeter zajmowała się również uprawą soczystych owoców, chrupiących warzyw i tym, żeby każdy człowiek na ziemi miał co jeść. Najbardziej na świecie kochała swoją piękną córkę - Persefonę. Tam, gdzie pojawiły się razem, natychmiast rozkwitały kolorowe kwiaty, jako symbol ich miłości. 

Pewnego razu gdy Demeter wybrała się sama na wyjątkowo odległe pole, a Persefona zajęła się pielęgnacją tajemniczych kwiatów - narcyzów, do których jak głosiła legenda, lepiej się nie zbliżać, podbiegł do niej wielki trójgłowy pies - Cerber. Dziewczyna nie przestraszyła się go, wręcz przeciwnie, zaczęła się z nim bawić i głaskać po olbrzymich głowach. Nie wiedziała, że pies należał do Hadesa - jednego z braci Zeusa, ponurego, samotnego władcy podziemi. Kiedy zobaczył jak Persefona bawi się z jego ukochanym zwierzakiem, postanowił ją bliżej poznać. Ludzie zazwyczaj bali się Hadesa i jego Cerbera, ale nie Persefona. Była dla niego bardzo miła i oczarowany jej dobrocią oraz urodą wkrótce się w niej zakochał. Niestety Demeter nie przepadała za Hadesem i nie chciała się zgodzić na ich małżeństwo, więc Hades w tajemnicy porwał Persefonę do swojego podziemnego królestwa! 

Demeter nie mogąc odnaleźć córki, popadła w straszliwą rozpacz. Nie umiała pogodzić się z jej utratą. Przeszukała całą ziemię, ale nigdzie nie było śladu Persefony. Była tak smutna, że przestała zajmować się roślinami i polami, więc wszystko obumierało, a ludzie zaczęli głodować. Zeus poważnie zaniepokojony tym, co dzieje się na ziemi, dowiedział się, że Hades zabrał dziewczynę i rozkazał swojemu słudze Hermesowi odnaleźć i sprowadzić ją za wszelką cenę. 

Hades po wysłuchaniu wysłańca Zeusa nie zgodził się na całkowity powrót Persefony, ale Hermesowi udało się wypracować pewne porozumienie: jeżeli dziewczyna poślubi Hadesa, zostanie królową podziemi i będzie mieszkać z nim przez część roku, w zamian drugą część będzie mogła spędzać na ziemi razem ze swoją matką Demeter. 

I tak, każdą wiosnę i lato Demeter i Persefona przebywały razem, a ziemia cieszyła się ich szczęściem obdarzając ludzi owocami, warzywami, zbożami i kwiatami. Jesienią i zimą kiedy Persefona musiała wrócić do podziemi, Demeter pogrążała się w smutku, a wraz z nią cały świat - zwierzęta zasypiały, plony umierały, a ziemię pokrywał śnieg. 

I tak oto Grecy wyjaśnili powstanie pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Jak powstają pory roku?

W taki sposób tłumaczyli to sobie starożytni Grecy, ale my już dzisiaj wiemy, jak jest naprawdę - jeżeli nie macie globusa i latarki, prosimy dwójkę dzieci do mini inscenizacji. Jedno dostaje kukiełkę Słońca, drugie Ziemi (sylwety wcześniej naklejamy na patyczki do szaszłyków). Słońce stawiamy na środku i polecamy Ziemi, żeby je obiegła w kółko. Wyjaśniamy, że warunki oświetlenia Ziemi zmieniają się przez cały rok, bo Ziemia krąży wokół Słońca, co nazywamy ruchem obiegowym, a to sprawia, że występuje zjawisko pór roku. Każda pora roku rządzi się swoimi prawami i każda ma swoje unikalne cechy.Pory roku - drzewo 

Możemy polecić dzieciom ozdobić takie drzewko:


Pory roku - gra dydaktyczna

A także zagrać w grę :) Potrzebne do niej będą cztery kolorowe kartki: zielona, żółta, pomarańczowa i niebieska. Pierwszym zadaniem jest dopasowanie do kartek ikon i ustalenie jakie pory każda z nich przedstawia:Drugim zadaniem jest dopasowanie atrybutów do każdej z pór (aby obrazki pobrać, otwieramy je w nowym oknie i wybieramy opcję Zapisz jako):

Atrybuty lata

Atrybuty jesieni

Atrybuty zimy

Atrybuty wiosny

Dodatkowo można powtórzyć z dziećmi nazwy miesięcy :)

Uważaj na nieznajomych!

Moja wersja historii Hadesa i Persefony skończyła się dość szczęśliwie, ale nie zapomnijmy zwrócić dzieciom uwagi na przymus zachowania dużej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami. Zaznaczmy, że mit o Demeter i jej córce, to tylko bajka, a jeśli w prawdziwym życiu zdarzyłoby im się, że podbiegnie do nich jakieś zwierzę, to nie mogą go dotykać, a jeśli ktoś obcy będzie je nagabywał i zaczepiał, mają krzyczeć o pomoc i uciekać ile sił w nogach. Sprawdźmy też czy znają numer alarmowy 112.


Do zobaczenia!

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź